xkeyboard-config 0.6 - en to fr translation catalogue (274 entries)

en: 101/qwerty/comma/Dead keys
fr: 101/qwerty/virgule/touches mortes

en: 101/qwerty/comma/Eliminate dead keys
fr: 101/qwerty/virgule/sans touches mortes

en: 101/qwerty/dot/Dead keys
fr: 101/qwerty/point/touches mortes

en: 101/qwerty/dot/Eliminate dead keys
fr: 101/qwerty/point/sans touches mortes

en: 101/qwertz/comma/Dead keys
fr: 101/qwertz/virgule/touches mortes

en: 101/qwertz/comma/Eliminate dead keys
fr: 101/qwertz/virgule/sans touches mortes

en: 101/qwertz/dot/Dead keys
fr: 101/qwertz/point/touches mortes

en: 101/qwertz/dot/Eliminate dead keys
fr: 101/qwertz/point/sans touches mortes

en: 102/qwerty/comma/Dead keys
fr: 102/qwerty/virgule/touches mortes

en: 102/qwerty/comma/Eliminate dead keys
fr: 102/qwerty/virgule/sans touches mortes

en: 102/qwerty/dot/Dead keys
fr: 102/qwerty/point/touches mortes

en: 102/qwerty/dot/Eliminate dead keys
fr: 102/qwerty/point/sans touches mortes

en: 102/qwertz/comma/Dead keys
fr: 102/qwertz/virgule/touches mortes

en: 102/qwertz/comma/Eliminate dead keys
fr: 102/qwertz/virgule/sans touches mortes

en: 102/qwertz/dot/Dead keys
fr: 102/qwertz/point/touches mortes

en: 102/qwertz/dot/Eliminate dead keys
fr: 102/qwertz/point/sans touches mortes

en: ACPI Standard
fr: ACPI standard

en: Add the EuroSign to the 2 key.
fr: Ajouter le signe Euro sur la touche 2.

en: Add the EuroSign to the 5 key.
fr: Ajouter le signe Euro sur la touche 5.

en: Add the EuroSign to the E key.
fr: Ajouter le signe Euro sur la touche E.

en: Add the standard behavior to Menu key.
fr: Ajouter le comportement standard sur la touche Menu.

en: Adding the EuroSign to certain keys
fr: Ajout du signe Euro sur certaines touches

en: Albania
fr: Albanie

en: Alt and Meta are on the Alt keys (default).
fr: Alt et Meta sur les touches Alt (par défaut).

en: Alt is mapped to the right Win-key and Super to Menu.
fr: Alt est obtenu avec la touche Logo de droite, et Super avec Menu.

en: Alt+Ctrl changes group.
fr: Alt+Ctrl change de groupe.

en: Alt+Shift changes group.
fr: Alt+Maj. change de groupe.

en: Alt/Win key behavior
fr: Comportement des touches Alt/Logo

en: Alternative
fr: Autre

en: Alternative international (former us_intl)
fr: International (auparavant us_intl)

en: Alternative, Sun dead keys
fr: Autre, touches mortes Sun

en: Alternative, eliminate dead keys
fr: Autre, sans touches mortes

en: And
fr: Et

en: Andorra
fr: Andorre

en: Apostrophe (') variant
fr: Variante apostrophe

en: Arabic
fr: Arabe

en: Armenia
fr: Arménie

en: Azerbaijan
fr: Azerbaïdjan

en: Azona RF2300 wireless Internet Keyboard
fr: Azona RF2300 Internet sans fil

en: Belarus
fr: Bélarus

en: Belgium
fr: Belgique

en: Bhutan
fr: Bhoutan

en: Bosnia and Herzegovina
fr: Bosnie-Herzégovine

en: Both Alt keys together change group.
fr: Les touches Alt ensemble changent de groupe.

en: Both Ctrl keys together change group.
fr: Les touches Ctrl ensemble changent de groupe.

en: Both Shift keys together change group.
fr: Les touches Maj. ensemble changent de groupe.

en: Both Win-keys switch group while pressed.
fr: Les touches Logo ensemble changent de groupe.

en: Brazil
fr: Brésil

en: Brazilian ABNT2
fr: ABNT2 brésilien

en: Brother Internet Keyboard
fr: Brother Internet

en: Bulgaria
fr: Bulgarie

en: Cambodia
fr: Cambodge

en: CapsLock LED shows alternative group.
fr: Verr. maj. indique un groupe autre que le premier.

en: CapsLock acts as Shift with locking. Shift cancels CapsLock.
fr: Verr. maj. agit comme Maj. verrouillé. Maj. l'annule temporairement.

en: CapsLock acts as Shift with locking. Shift doesn't cancel CapsLock.
fr: Verr. maj. agit comme Maj. verrouillé. Maj. ne l'annule pas.

en: CapsLock just locks the Shift modifier.
fr: Verr. maj. verrouille le modificateur de majuscules.

en: CapsLock key behavior
fr: Comportement de la touche Verrouillage majuscule

en: CapsLock key changes group.
fr: La touche Verr. maj. change de groupe.

en: CapsLock toggles Shift so all keys are affected.
fr: Verr. maj. agit comme Maj. verrouillé, pour toutes les touches.

en: CapsLock toggles normal capitalization of alphabetic characters.
fr: Verr. maj. utilise la mise en majuscule usuelle des catactères alphabétiques.

en: CapsLock uses internal capitalization. Shift cancels CapsLock.
fr: Verr. maj. utilise la mise en majuscule interne. Maj. l'annule temporairement.

en: CapsLock uses internal capitalization. Shift doesn't cancel CapsLock.
fr: Verr. maj. utilise la mise en majuscule interne. Maj. ne l'annule pas.

en: Catalan variant with middle-dot L
fr: Variante catalante avec un point L central

en: Cherry Blue Line CyBo@rd (alternate option)
fr: Cherry Blue Line CyBo@rd (autre option)

en: Cherry CyBo@rd USB-Hub
fr: Hub USB Cherry CyBo@rd

en: Chicony Internet Keyboard
fr: Chicony Internet

en: Compaq Easy Access Keyboard
fr: Compaq Easy Access

en: Compaq Internet Keyboard (13 keys)
fr: Compaq Internet (13 touches)

en: Compaq Internet Keyboard (18 keys)
fr: Compaq Internet (18 touches)

en: Compaq Internet Keyboard (7 keys)
fr: Compaq Internet (7 touches)

en: Compaq iPaq Keyboard
fr: Compaq iPaq

en: Compose key position
fr: Position de la touche Compose

en: Croatia
fr: Croatie

en: Ctrl key position
fr: Position de la touche Ctrl

en: Ctrl+Shift changes group.
fr: Ctrl+Shift. change de groupe.

en: Cyrillic
fr: Cyrillique

en: Czechia
fr: République tchèque

en: Dead acute
fr: Touche morte d'accent aigu

en: Dead grave acute
fr: Touche morte d'accent grave

en: Dell 101-key PC
fr: Dell PC 101 touches

en: Dell USB Multimedia Keybard
fr: Clavier Multimedia Dell USB

en: Denmark
fr: Danemark

en: Dexxa Wireless Desktop Keyboard
fr: Dexxa Desktop sans fil

en: Dvorak, Polish quotes on key "1/!"
fr: Dvorak, guillemets polonais sur la touche « 1/! »

en: Dvorak, Polish quotes on quotemark key
fr: Dvorak, guillemets polonais sur la touche des guillemets

en: Eliminate dead keys
fr: Éliminer les touches mortes

en: Esperanto
fr: Espéranto

en: Estonia
fr: Estonie

en: Ewe
fr: Ewé

en: Extended
fr: Étendue

en: Extended Backslash
fr: Barre contre-oblique étendue

en: F-letter (F) variant
fr: Variante (F)

en: Faroe Islands
fr: Îles Feroë

en: Finland
fr: Finlande

en: French
fr: français

en: French (legacy)
fr: Français (standard)

en: French Dvorak
fr: Dvorak français

en: French, Sun dead keys
fr: Français, touches mortes Sun

en: French, eliminate dead keys
fr: Français, sans touches mortes

en: Generic 101-key PC
fr: PC générique 101 touches

en: Generic 102-key (Intl) PC
fr: PC générique 102 touches (intl)

en: Generic 104-key PC
fr: PC générique 104 touches

en: Generic 105-key (Intl) PC
fr: PC générique 105 touches (intl)

en: Genius Comfy KB-16M / Genius MM Keyboard KWD-910
fr: Genius Comfy KB-16M / Genius MM KWD-910

en: Georgia
fr: Géorgie

en: German, Sun dead keys
fr: Allemand, touches mortes Sun

en: German, eliminate dead keys
fr: Allemand, sans touches mortes

en: Germany
fr: Allemagne

en: Greece
fr: Grèce

en: Group Shift/Lock behavior
fr: Combinaisons pour changer de groupe

en: Hewlett-Packard Internet Keyboard
fr: Hewlett-Packard Internet

en: Hewlett-Packard SK-2501 Multimedia Keyboard
fr: Hewlett-Packard SK-2501 Multimedia

en: Hewlett-Packard SK-2505 Internet Keyboard
fr: Hewlett-Packard SK-2505 Internet

en: Hungary
fr: Hongrie

en: Hyper is mapped to the Win-keys.
fr: Hyper est obtenu avec n'importe quelle touche Logo.

en: IBM Rapid Access II (alternate option)
fr: IBM Rapid Access II (autre option)

en: ISO Alternate
fr: Autre ISO

en: Iceland
fr: Islande

en: India
fr: Inde

en: International (with dead keys)
fr: International (avec touches mortes)

en: Iraq
fr: Irak

en: Ireland
fr: Irlande

en: Irq
fr: Irk

en: Israel
fr: Israël

en: Italy
fr: Italie

en: Japan
fr: Japon

en: Japanese 106-key
fr: Japonais 106 touches

en: Kazakh with Russian
fr: Kazak et Russe

en: Keypad
fr: Pavé lettré

en: Kor
fr: Cor

en: Korea, Republic of
fr: République de Corée

en: Kyrgyzstan
fr: Kirghizistan

en: Laptop/notebook Compaq (eg. Armada) Laptop Keyboard
fr: Compaq portable (p.e. Armada)

en: Laptop/notebook Compaq (eg. Presario) Internet Keyboard
fr: Compaq portable Internet (p.e. Presario)

en: Laptop/notebook Dell Inspiron 6xxx/8xxx
fr: Portable Dell Inspiron 6xxx/8xxx

en: Laptop/notebook eMachines m68xx
fr: Portable eMachines m68xx

en: Latin American
fr: Amérique latine

en: Latin with guillemots
fr: Latin avec guillemets

en: Latvia
fr: Lettonie

en: Left Alt key changes group.
fr: La touche Alt de gauche change de groupe.

en: Left Alt key switches group while pressed.
fr: Maintenir la touche Alt de gauche enfoncée change de groupe.

en: Left Ctrl key changes group.
fr: La touche Ctrl de gauche change de groupe.

en: Left Shift key changes group.
fr: La touche Maj. de gauche change de groupe.

en: Left Win-key changes group.
fr: La touche Logo de gauche change de groupe.

en: Left Win-key switches group while pressed.
fr: Maintenir la touche Logo de gauche enfoncée change de groupe.

en: Left handed Dvorak
fr: Dvorak pour gaucher

en: Lithuania
fr: Lituanie

en: Logitech Access Keyboard
fr: Logitech Access

en: Logitech Cordless Desktop Pro (alternate option)
fr: Logitech Cordless Desktop Pro (autre option)

en: Logitech Cordless Desktop Pro (alternate option2)
fr: Logitech Cordless Desktop Pro (autre option 2)

en: Logitech Deluxe Access Keyboard
fr: Logitech Deluxe Access

en: Logitech Internet Keyboard
fr: Logitech Internet

en: Logitech Internet Navigator Keyboard
fr: Logitech Internet Navigator

en: Logitech Ultra-X Keyboard
fr: Logitech Ultra-X

en: Logitech iTouch Cordless Keyboard (model Y-RB6)
fr: Logitech iTouch Cordless (modèle Y-RB6)

en: Logitech iTouch keyboard Internet Navigator
fr: Logitech iTouch Internet Navigator

en: Macedonia
fr: Macédoine

en: Macintosh Old
fr: Macintosh ancien

en: Malta
fr: Malte

en: Memorex MX2500 EZ-Access Keyboard
fr: Memorex MX2500 EZ-Access

en: Menu is Compose.
fr: Menu est Compose.

en: Menu key changes group.
fr: La touche Menu change de groupe.

en: Meta is mapped to the Win-keys.
fr: Méta est obtenu avec n'importe quelle touche Logo.

en: Meta is mapped to the left Win-key.
fr: Méta est obtenu avec la touche Logo de gauche.

en: Microsoft Internet Keyboard
fr: Microsoft Internet

en: Microsoft Internet Keyboard Pro, Swedish
fr: Microsoft Internet Pro, suédois

en: Microsoft Natural Keyboard Pro / Microsoft Internet Keyboard Pro
fr: Microsoft Natural Pro / Microsoft Internet Pro

en: Microsoft Natural Keyboard Pro OEM
fr: Microsoft Natural Pro OEM

en: Microsoft Natural Keyboard Pro USB / Microsoft Internet Keyboard Pro
fr: Microsoft Natural Pro USB / Microsoft Internet Pro

en: Microsoft Office Keyboard
fr: Microsoft Office

en: Microsoft Wireless Multimedia Keyboard 1.0A
fr: Microsoft Multimedia sans fil 1.0A

en: Miscellaneous compatibility options
fr: Diverses options de compatibilité

en: Mongolia
fr: Mongolie

en: Multilingual
fr: Multilingue

en: Multilingual, first part
fr: Multilingue, première partie

en: Multilingual, second part
fr: Multilingue, partie 2

en: Netherlands
fr: Pays-Bas

en: Northern Saami
fr: Sami du Nord

en: Northern Saami, eliminate dead keys
fr: Sami du Nord, sans touches mortes

en: Norway
fr: Norvège

en: NumLock LED shows alternative group.
fr: Verr. num. (NumLock) indique un groupe autre que le premier.

en: Oretec MCK-800 MM/Internet keyboard
fr: Oretec MCK-800 MM/Internet

en: Pashto
fr: Pachto

en: Phonetic
fr: Phonétique

en: Poland
fr: Pologne

en: Polytonic
fr: Polytonique

en: Press Left Alt key to choose 3rd level.
fr: La touche Alt de gauche sélectionne le 3e niveau.

en: Press Left Win-key to choose 3rd level.
fr: La touche Logo de gauche sélectionne le 3e niveau.

en: Press Menu key to choose 3rd level.
fr: La touche Menu sélectionne le 3e niveau.

en: Press Right Alt key to choose 3rd level.
fr: La touche Alt de droite (AltGr) sélectionne le 3e niveau.

en: Press Right Ctrl to choose 3rd level.
fr: Utiliser la touche Ctrl de droite pour atteindre le 3e niveau.

en: Press Right Win-key to choose 3rd level.
fr: La touche Logo de droite sélectionne le 3e niveau.

en: Press any of Alt keys to choose 3rd level.
fr: N'importe quelle touche Alt sélectionne le 3e niveau.

en: Press any of Win-keys to choose 3rd level.
fr: N'importe quelle touche Logo sélectionne le 3e niveau.

en: Pro Keypad
fr: Pavé lettré Pro

en: R-Alt switches group while pressed.
fr: Maintenir la touche Alt de droite enfoncée change de groupe.

en: Right Alt is Compose.
fr: La touche Alt de droite est Compose.

en: Right Alt key changes group.
fr: La touche Alt de droite change de groupe.

en: Right Ctrl is Compose.
fr: La touche Ctrl de droite est Compose.

en: Right Ctrl key changes group.
fr: La touche Ctrl de droite change de groupe.

en: Right Ctrl key switches group while pressed.
fr: Maintenir la touche Ctrl de droite enfoncée change de groupe.

en: Right Shift key changes group.
fr: La touche Maj. de droite change de groupe.

en: Right Win-key changes group.
fr: La touche Logo de droite change de groupe.

en: Right Win-key is Compose.
fr: La touche Logo de droite est Compose.

en: Right Win-key switches group while pressed.
fr: Maintenir la touche Logo de droite enfoncée change de groupe.

en: Right handed Dvorak
fr: Dvorak pour droitier

en: Romania
fr: Roumanie

en: Romanian keyboard with German letters
fr: Clavier roumain avec lettres allemandes

en: Romanian keyboard with German letters, eliminate dead keys
fr: Clavier roumain avec lettres allemandes, sans touches mortes

en: Russia
fr: Russie

en: Russian
fr: Russe

en: Russian phonetic
fr: Phonétique russe

en: Russian phonetic, eliminate dead keys
fr: Phonétique russe, sans lettres mortes

en: Russian with Kazakh
fr: Russe et Kazak

en: SILVERCREST Multimedia Wireless Keyboard
fr: Clavier multimedia sans-fil SILVERCREST

en: ScrollLock LED shows alternative group.
fr: Arrêt défil. (ScrollLock) indique un groupe autre que le premier.

en: Serbia and Montenegro
fr: Serbie Monténégro

en: Shift with numpad keys works as in MS Windows.
fr: La touche Maj. avec le pavé numérique se comporte comme dans MS Windows.

en: Shift+CapsLock changes group.
fr: Les touches Maj.+Verr. maj. changent de groupe.

en: Slovakia
fr: Slovaquie

en: Slovenia
fr: Slovénie

en: South Africa
fr: Afrique du Sud

en: Southern Uzbek
fr: Ouzbek du sud

en: Spain
fr: Espagne

en: Special keys (Ctrl+Alt+&lt;key&gt;) handled in a server.
fr: Les combinaisons spéciales (Ctrl+Alt+&lt;touche&gt;) sont traitées par un serveur.

en: Standard RSTU on Russian layout
fr: Standard RSTU avec une disposition russe

en: Sun dead keys
fr: Touches mortes Sun

en: Super Power Multimedia Keyboard
fr: Multimedia Super Power

en: Super is mapped to the Win-keys (default).
fr: Super est obtenu avec n'importe quelle touche Logo (par défaut).

en: Swe
fr: Sué

en: Sweden
fr: Suède

en: Switzerland
fr: Suisse

en: Syria
fr: Syrie

en: Syriac
fr: Syriaque

en: Syriac phonetic
fr: Phonétique syriaque

en: Tajikistan
fr: Tadjikistan

en: Tamil
fr: Tamoul

en: Tamil TAB Typewriter
fr: Machine à écrire tamoule TAB

en: Tamil TSCII Typewriter
fr: Machine à écrire tamoule TSCII

en: Tamil Unicode
fr: Unicode tamoul

en: Thailand
fr: Thaïlande

en: Third level choosers
fr: Sélecteur du 3e niveau

en: Tilde (~) variant
fr: Variante avec tilde

en: Trust Direct Access Keyboard
fr: Trust Direct Access

en: Trust Wireless Keyboard Classic
fr: Trust Wireless Classic

en: Turkey
fr: Turquie

en: Typewriter
fr: Machine à écrire

en: U.S. English
fr: Anglais U.S.

en: US keyboard with Bosnian digraphs
fr: Clavier US avec lettres bosniaques

en: US keyboard with Bosnian letters
fr: Clavier US avec lettres bosniaques

en: US keyboard with Croatian digraphs
fr: Clavier US avec digraphes croates

en: US keyboard with Croatian letters
fr: Clavier US avec lettres croates

en: US keyboard with Lithuanian letters
fr: Clavier US avec lettres lituaniennes

en: US keyboard with Maltian letters
fr: Clavier US avec lettres maltaises

en: US keyboard with Slovenian digraphs
fr: Clavier US avec digraphes slovènes

en: US keyboard with Slovenian letters
fr: Clavier US avec lettres slovènes

en: United Kingdom
fr: Royaume-Uni

en: Urdu
fr: Ourdou

en: Use Bosnian digraphs
fr: Utiliser les lettres bosniaques

en: Use Croatian digraphs
fr: Utiliser les digraphes croates

en: Use Slovenian digraphs
fr: Utiliser les digraphes slovènes

en: Use guillemots for quotes
fr: Utiliser les guillements pour les citations

en: Use keyboard LED to show alternative group.
fr: Utiliser les voyants lumineux du clavier pour afficher un groupe alternatif.

en: Uzbekistan
fr: Ouzbékistan

en: Vietnam
fr: Viêt Nam

en: Winkeys
fr: Touches Logo

en: With &lt;\|&gt; key
fr: Avec la touche &lt;\|&gt;

en: With guillemots
fr: Avec guillemets

en: Yahoo! Internet Keyboard
fr: Yahoo! Internet

en: Z and ZHE swapped
fr: Z et ZHE interchangés

en: azerty/digits
fr: azerty/chiffres

en: digits
fr: chiffres

en: qwerty, extended Backslash
fr: qwerty, contre-oblique étendue

en: qwerty/digits
fr: qwerty/chiffres
