RPM 4.2.1 - en to fr translation catalogue (740 entries)

en: 
    
    RPM build errors:
fr: 
    
    Erreur de construction de RPM:

en:     Suggested resolutions:
fr:     Résolutions suggérées:

en:   Actual size: %12d
fr: Taille actuelle: %12d

en:  (MISSING KEYS:
fr:  (CLES MANQUANTES:

en:  (UNTRUSTED KEYS:
fr:  (CLES NONCREDIBLE:

en:  ... as %s
fr:  ... en tant que %s

en:  failed -
fr:  échec -

en:  on file
fr:  dans fichier

en: ! only on numbers
fr: ! seulement sur des nombres

en: "%s" specifies multiple packages
fr: "%s" spécifie plusieurs paquetages

en: %%changelog entries must start with *
fr: les entrées dans le %%changelog doivent commencer par *

en: %%changelog not in descending chronological order
fr: le %%changelog n'est pas dans l'ordre chronologique descendant

en: %3d<%*s(empty)
fr: %3d<%*s(vide)

en: %3d>%*s(empty)
fr: %3d>%*s(vide)

en: %5d exclude  %s
fr: %5d exclus  %s

en: %5d relocate %s -> %s
fr: %5d reloge %s -> %s

en: %s cannot be installed
fr: %s ne peut être installé

en: %s conflicts with %s%s
fr: %s entre en conflit avec %s%s

en: %s created as %s
fr: %s créé en tant que %s

en: %s expansion failed at %s:%d "%s"
fr: échec de l'expansion de %s à %s:%d "%s"

en: %s failed on file %s: %s
fr: échec de %s sur le fichier %s: %s

en: %s failed: %s
fr: échec %s: %s

en: %s field must be present in package: %s
fr: Le champ %s doit être présent dans le paquetage: %s

en: %s has invalid numeric value, skipped
fr: %s est une valeur numérique invalide, ignoré

en: %s has too large or too small integer value, skipped
fr: %s est une valeur entière trop petite ou trop grande, ignoré

en: %s has too large or too small long value, skipped
fr: %s est une valeur 'long' trop petite ou trop grande, ignoré

en: %s is needed by %s%s
fr: %s est nécessaire pour %s%s

en: %s rmdir of %s failed: %s
fr: %s échec du rmdir sur %s: %s

en: %s rmdir of %s failed: Directory not empty
fr: %s échec du rmdir sur %s : répertoire non-vide

en: %s saved as %s
fr: %s sauvé en tant que %s

en: %s skipped due to missingok flag
fr: %s ignoré à cause du drapeau missingok

en: %s unlink of %s failed: %s
fr: %s n'a pu délier %s: %s

en: %s: %%{_cache_dbpath} macro is mis-configured.
fr: %s: la macro %%{_cache_dbpath} est mal configurée.

en: %s: %s has %d files, test = %d
fr: %s: %s avait %d fichiers, test = %d

en: %s: %s scriptlet failed (%d), skipping %s
fr: %s: échec du scriptlet %s (%d), on saute %s

en: %s: Can't re-sign v2 packaging
fr: %s: ne peut resigner un emballage v2

en: %s: Can't sign v1 packaging
fr: %s: ne peut signer un emballage v1

en: %s: Fread failed: %s
fr: %s: Fread a échoué: %s

en: %s: Fseek failed: %s
fr: %s: échec de fseek: %s

en: %s: Fwrite failed: %s
fr: %s: échec de Fwrite: %s

en: %s: No signature available
fr: %s: aucune signature disponible

en: %s: No signature available (v1.0 RPM)
fr: %s: Aucune signature disponible (v1.0 RPM)

en: %s: cache operation failed: ec %d.
fr: %s: échec de l'opération sur le cache: ec %d.

en: %s: cannot read header at 0x%x
fr: %s: impossible de lire l'entête à 0x%x

en: %s: headerGetEntry failed
fr: %s: échec de headerGetEntry

en: %s: headerRead failed
fr: %s: échec de headerRead

en: %s: headerRead failed: %s
fr: %s: headerRead a échoué: %s

en: %s: import failed.
fr: %s: échec de l'import.

en: %s: not an armored public key.
fr: %s n'est pas une clé publique blindée.

en: %s: not an rpm package
fr: %s: n'est pas un paquetage rpm

en: %s: not an rpm package (or package manifest): %s
fr: %s: n'est pas un paquetage rpm (ni une list de paquetages): %s

en: %s: open failed: %s
fr: %s: échec de l'ouverture: %s

en: %s: option table misconfigured (%d)
fr: %s: table d'option mal configurée (%d)

en: %s: public key read failed.
fr: %s: échec de la lecture de la clé publique.

en: %s: read manifest failed: %s
fr: %s: échec de la lecture de la liste de paquetages: %s

en: %s: rpmReadSignature failed: %s
fr: %s: échec de rpmReadSignature: %s

en: %s: rpmWriteSignature failed: %s
fr: %s: échec de rpmWriteSignature: %s

en: %s: was already signed by key ID %s, skipping
fr: %s: déjà signé par la clé d'ID %s, ignoré

en: %s: writeLead failed: %s
fr: %s: échec de writeLead: %s

en: %s:%d: Got a %%else with no %%if
fr: %s:%d: j'ai là un %%else sans %%if

en: %s:%d: Got a %%endif with no %%if
fr: %s:%d: j'ai là un %%endif sans %%if

en: %s:%d: parseExpressionBoolean returns %d
fr: %s:%d: parseExpressionBoolean retourne %d

en: && and || not suported for strings
fr: && et || ne sont pas supportés sur des chaînes de caractères

en: (added files)
fr: (fichiers ajoutés)

en: (added provide)
fr: (fourniture ajoutée)

en: (cached)
fr: (caché)

en: (contains no files)
fr: (ne contient pas de fichier)

en: (db files)
fr: (fourni par fichiers db)

en: (db package)
fr: (fourni par un paquetage)

en: (db provides)
fr: (fourni par la db)

en: (error 0x%x)
fr: (erreur 0x%x)

en: (index out of range)
fr: (index hors bornes)

en: (installed)
fr: (déjà installé)

en: (invalid type)
fr: (type invalide)

en: (invalid xml type)
fr: (type xml invalide)

en: (no error)
fr: (pas d'erreur)

en: (no state)
fr: (pas d'état)

en: (not a blob)
fr: (spa un blob ça)

en: (not a number)
fr: (n'est pas un nombre)

en: (not an OpenPGP signature)
fr: (pas une signature OpenPGP)

en: (not base64)
fr: (pas base64)

en: (rpmlib provides)
fr: (fourni par rpmlib)

en: (rpmrc provides)
fr: (fourni par rpmrc)

en: (unknown %3d)
fr: (%3d iconnu)

en: * / not suported for strings
fr: * / non supportés sur des chaînes de caractères

en: - not suported for strings
fr: - non supporté sur des chaînes de caractères

en: - only on numbers
fr: - seulement sur des nombres

en: --allfiles may only be specified during package installation
fr: --allfiles ne peut être utilisé qu'à l'installation de paquetages

en: --allmatches may only be specified during package erasure
fr: --allmatches ne peut être utilisé qu'à la désinstallation de paquetages

en: --excludedocs may only be specified during package installation
fr: --excludedocs ne peut être utilisé qu'à l'installation de paquetages

en: --hash (-h) may only be specified during package installation
fr: --hash (-h) ne peut être utilisé qu'à l'installation de paquetages

en: --ignorearch may only be specified during package installation
fr: --ignorearch ne peut être utilisé qu'à l'installation de paquetages

en: --ignoreos may only be specified during package installation
fr: --ignoreos ne peut être utilisé qu'à l'installation de paquetages

en: --ignoresize may only be specified during package installation
fr: --ignoresize ne peut être utilisé qu'à l'installation de paquetages

en: --includedocs may only be specified during package installation
fr: --includedocs ne peut être utilisé qu'à l'installation de paquetages

en: --justdb may only be specified during package installation and erasure
fr: --justdb ne peut être utilisé qu'à l'installation/la désinstallation de paquetages

en: --nodeps may only be specified during package building, rebuilding, recompilation, installation,erasure, and verification
fr: --nodeps ne peut être spécifié que pour la (re)construction, la recompilation, l'(dés)installation, et la vérification

en: --percent may only be specified during package installation
fr: --percent ne peut être utilisé qu'à l'installation de paquetages

en: --prefix may only be used when installing new packages
fr: --prefix ne peut être utilisé qu'à l'installation de nouveaux paquetages

en: --relocate and --excludepath may only be used when installing new packages
fr: --relocate et --excludepath ne peuvent être utilisés qu'à l'installation de nouveaux paquetages

en: --replacepkgs may only be specified during package installation
fr: --replacepkgs ne peut être utilisé qu'à l'installation de paquetages

en: --root (-r) may only be specified during installation, erasure, querying, and database rebuilds
fr: --root (-r) ne peut être utilisé que pour la (dés)installation, les requêtes et la reconstruction de la base de données

en: --sign may only be used during package building
fr: --sign est réservé à la construction d'un paquetage

en: --test may only be specified during package installation, erasure, and building
fr: --test ne peut être spécifié que pour la (dés)installation et la construction

en: : expected following ? subexpression
fr: : attendu derrière la sous-expression de ?

en: <FILE:...>
fr: <FICHIER:...>

en: <dir>
fr: <rep>

en: <old>=<new>
fr: <vieux>=<nouveau>

en: <package>+
fr: <paquetage>+

en: <packagefile>+
fr: <paquetage>+

en: <path>
fr: <chemin>

en: <policy>
fr: <politique>

en: <source package>
fr: <paquetage source>

en: <specfile>
fr: <fichier_spec>

en: ========== continuing tsort ...
fr: ========== continuation du Ttri ...

en: ========== recording tsort relations
fr: ========== enregistrement des relations de Ttri

en: ========== relocations
fr: ========== relogements

en: ========== successors only (%d bytes)
fr: ========== successeurs seulement (%d octets)

en: ======================== active %d empty %d
fr: ======================== %d actif(s) %d vide(s)

en: ? expected in expression
fr: ? attendu dans l'expression

en: A %% is followed by an unparseable macro
fr: Un %% est suivi d'une macro in-analysable

en: Abort in progress
fr: Abandon en cours

en: Adding goal: %s
fr: Nouveau but: %s

en: Adding: %s
fr: Ajout de: %s

en: Architecture is excluded: %s
fr: Architecture excluse: %s

en: Architecture is not included: %s
fr: Architecture non incluse: %s

en: Archive file not in header
fr: L'entête ne contient pas le fichier archive

en: Bad CSA data
fr: Mauvaises données CSA

en: Bad arch/os number: %s (%s:%d)
fr: Mauvais numéro d'arch/OS: %s (%s:%d)

en: Bad dirmode spec: %s(%s)
fr: Mauvais dirmode spec: %s(%s)

en: Bad exit status from %s (%s)
fr: Mauvais status de sortie pour %s (%s)

en: Bad file: %s: %s
fr: Mauvais fichier: %s: %s

en: Bad magic
fr: Mauvaise magie, blah

en: Bad mode spec: %s(%s)
fr: Mauvais mode spec: %s(%s)

en: Bad owner/group: %s
fr: Mauvais possesseur/groupe: %s

en: Bad package specification: %s
fr: Mauvaise specification de paquetage: %s

en: Bad server response
fr: Mauvaise réponse du serveur

en: Bad source: %s: %s
fr: Mauvaise source: %s: %s

en: Bad syntax: %s(%s)
fr: Mauvaise syntaxe: %s(%s)

en: Bad/unreadable  header
fr: Entête mauvais ou illisible

en: Broken MD5 digest: UNSUPPORTED
fr: Somme MD5 erronée: NONSUPPORTE

en: Build options with [ <specfile> | <tarball> | <source package> ]:
fr: Options de construction avec [ <fichier_spec> | <tarball> | <paquetage source> ]:

en: BuildRoot can not be "/": %s
fr: BuildRoot ne peut pas être "/": %s

en: Building for target %s
fr: Construction pour cible %s

en: Building target platforms: %s
fr: Construction pour plate-formes cibles: %s

en: Can't mix special %%doc with other forms: %s
fr: Ne peut mélanger un %%doc spécial avec d'autre formes: %s

en: Cannot expand %s
fr: Impossible d'expanser %s

en: Cannot read %s, HOME is too large.
fr: Impossible de lire %s, HOME trop gros.

en: Checking for unpackaged file(s): %s
fr: Vérification des fichiers non empaquetés: %s

en: Common options for all rpm modes and executables:
fr: Options communes a tous les modes et executables rpm:

en: Could not canonicalize hostname: %s
fr: Ne peut canoniser le nom d'hôte: %s

en: Could not exec %s: %s
fr: Impossible d'exécuter %s: %s

en: Could not generate output filename for package %s: %s
fr: Ne peut générer le nom de fichier pour le package %s: %s

en: Could not open %%files file %s: %s
fr: Ne peut ouvrir le fichier donné à %%files %s: %s

en: Could not open %s: %s
fr: Impossible d'ouvrir %s: %s

en: Could not open PostIn file: %s
fr: Impossible d'ouvrir le fichier PostIn: %s

en: Could not open PostUn file: %s
fr: Impossible d'ouvrir le fichier PostUn: %s

en: Could not open PreIn file: %s
fr: Impossible d'ouvrir le fichier PreIn: %s

en: Could not open PreUn file: %s
fr: Impossible d'ouvrir le fichier PreUn: %s

en: Could not open Trigger script file: %s
fr: Impossible d'ouvrir le fichier du script Trigger: %s

en: Could not open VerifyScript file: %s
fr: Impossible d'ouvrir le fichier VerifyScript: %s

en: Couldn't download nosource %s: %s
fr: Impossible de télécharger la non-source %s: %s

en: DIRECTORY
fr: REPERTOIRE

en: Data type %d not supported
fr: type de données %d non supporté

en: Database options:
fr: Options de la base de données

en: Duplicate %s entries in package: %s
fr: Entrée dupliquée %s dans le paquetage: %s

en: Duplicate locale %.*s in %%lang(%s)
fr: Deux fois la même locale %.*s dans %%lang(%s)

en: Enter pass phrase:
fr: Entrez la phrase de passe:

en: Error parsing %%setup: %s
fr: Erreur d'analyse syntaxique du %%setup: %s

en: Error setting remote server to passive mode
fr: Erreur en mettant le serveur distant en mode passif

en: Exec of %s failed (%s): %s
fr: L'exec de %s a échoué (%s): %s

en: Executing(%s): %s
fr: Exécution_de(%s): %s

en: Expected size: %12d = lead(%d)+sigs(%d)+pad(%d)+data(%d)
fr: Taille attendue: %12d = tête(%d)+sigs(%d)+pad(%d)+données(%d)

en: Failed build dependencies:
fr: Dépendances de construction manquantes:

en: Failed dependencies:
fr: Dépendances requises:

en: Failed to connect to server
fr: Impossible de se connecter au serveur

en: Failed to establish data connection to server
fr: Impossible d'établir une connexion de données avec le serveur

en: Failed to open tar pipe: %m
fr: Impossible d'ouvrir le pipe de tar: %m

en: Failed to read %s: %s.
fr: Impossible de lire %s: %s.

en: Failed to read spec file from %s
fr: Impossible de lire le fichier spec à %s

en: Failed to rename %s to %s: %m
fr: Impossible de renommer %s en %s: %m

en: File %s does not appear to be a specfile.
fr: Le fichier %s ne semble pas être un fichier spec.

en: File %s is not a regular file.
fr: Fichier %s non régulier.

en: File %s is smaller than %u bytes
fr: Le fichier %s est plus petit que %u octets

en: File %s: %s
fr: Fichier %s: %s

en: File doesn't match prefix (%s): %s
fr: Le fichier ne correpond pas à prefix (%s): %s

en: File listed twice: %s
fr: Fichier listé deux fois: %s

en: File must begin with "/": %s
fr: Le fichier doit commencer par "/": %s

en: File needs leading "/": %s
fr: Le fichier non précédé d'un "/": %s

en: File not found by glob: %s
fr: Fichier non trouvé par la substitution: %s

en: File not found on server
fr: Fichier non trouvé sur le serveur

en: File not found: %s
fr: Fichier non trouvé: %s

en: GPG sig size: %d
fr: Taille sig GPG: %d

en: Generating signature: %d
fr: Génération de la signature: %d

en: Glob not permitted: %s
fr: Substitution non permise: %s

en: Got %d bytes of GPG sig
fr: J'ai %d octets de sig GPG

en: Got %d bytes of PGP sig
fr: J'ai %d octets de sig PGP

en: Header
fr: Entête

en: Header SHA1 digest:
fr: Hachage de l'entête SHA1:

en: Header size too big
fr: Entête trop gros

en: Header+Payload size:
fr: Taille de Entête+Charge_utile:

en: Hit limit for %%docdir
fr: Limite atteinte pour %%docdir

en: I/O error to local file
fr: erreur d'E/S dans le fichier local

en: Incomplete data line at %s:%d
fr: Ligne de données incomplète à %s:%d

en: Incomplete default line at %s:%d
fr: valeur par défaut imcomplète à la ligne %s:%d

en: Install/Upgrade/Erase options:
fr: Options d'installation/désinstallation/mise à jour:

en: Installed (but unpackaged) file(s) found:
    %s
fr: Fichier(s) installé(s) (mais non empaquetés):
    %s

en: Installing %s
fr: Installation de %s

en: Internal error
fr: Erreur interne

en: Internal error in argument processing (%d) :-(
fr: Erreur interne au traitement de l'argument (%d) :-(

en: Internal error: Bogus tag %d
fr: Erreur interne: tag bidon %d

en: Invalid %%_signature spec in macro file
fr: %%_signature spécifiée invalide dans le fichier de macros

en: Invalid %%_signature spec in macro file.
fr: %%_signature invalide and le fichier de macros.

en: Invalid %s token: %s
fr: Lexème %s invalide: %s

en: LOOP:
fr: BOUCLE:

en: MD5 digest:
fr: Somme MD5:

en: MD5 sum mismatch
fr: la somme MD5 ne correspond pas

en: Macro %%%.*s not found, skipping
fr: Macro %%%.*s non trouvé, ignoré

en: Macro %%%s (%s) was not used below level %d
fr: La macro %%%s (%s) n'est plus utilisée en dessous du niveau %d

en: Macro %%%s failed to expand
fr: La macro %%%s ne peut être expansée

en: Macro %%%s has empty body
fr: La macro %%%s a un corps vide

en: Macro %%%s has illegal name (%%define)
fr: La macro %%%s a un nom illégal (%%define)

en: Macro %%%s has illegal name (%%undefine)
fr: La macro %%%s a un nom illégal (%%undefine)

en: Macro %%%s has unterminated body
fr: La macro %%%s a un corps sans fin

en: Macro %%%s has unterminated opts
fr: La macro %%%s a des options non-terminées

en: Missing %s in %s %s
fr: %s manquant(e) dans %s %s

en: Missing '(' in %s %s
fr: '(' manquante dans %s %s

en: Missing ')' in %s(%s
fr: ')' manquante dans %s(%s

en: Missing hard link(s)
fr: lien(s) dur(s) manquant(s)

en: NO
fr: NON

en: NOT OK
fr: PAS OK

en: No compatible architectures found for build
fr: Pas d'architecture compatible pour construction

en: No patch number %d
fr: Pas de numéro de patch %d

en: No source number %d
fr: Pas de numéro de source %d

en: Non-white space follows %s(): %s
fr: espace non-blanc suivant %s(): %s

en: OS is excluded: %s
fr: OS exclus: %s

en: OS is not included: %s
fr: OS non inclus: %s

en: Only one arg for %%docdir
fr: Un seul argument pour %%docdir

en: PGP sig size: %d
fr: Taille sig PGP: %d

en: Package already exists: %s
fr: Paquetage déjà existant: %s

en: Package has no %%description: %s
fr: Le paquetage n'a pas de %%description: %s

en: Pass phrase check failed
fr: Mauvaise phrase de passe

en: Pass phrase is good.
fr: Phrase de passe bonne.

en: Password for %s@%s:
fr: Mot de passe pour %s@%s:

en: PreReq:, Provides:, and Obsoletes: dependencies support versions.
fr: Les dépendances de type PreReq:, Provides: et Obsoletes: supportent les versions.

en: Preparing packages for installation...
fr: Préparation des paquetages pour l'installation...

en: Preparing...
fr: Préparation...

en: Processing files: %s-%s-%s
fr: Traitement des fichiers: %s-%s-%s

en: Query options (with -q or --query):
fr: Options de requêtes (avec -q ou --query):

en: ROOT
fr: RACINE

en: Recursion depth(%d) greater than max(%d)
fr: Profondeur de récursion(%d) plus grande que le max(%d)

en: Repackaging erased files...
fr: Ré-emballage des fichiers effacés...

en: Repackaging...
fr: Ré-emballage...

en: Retrieving %s
fr: Récupération de %s

en: Rollback packages (+%d/-%d) to %-24.24s (0x%08x):
fr: Roulement arrière des paquetages (+%d/-%d) jusqu'à %-24.24s (0x%08x):

en: Server I/O error
fr: Erreur d'E/S avec le serveur

en: Server timeout
fr: Timeout du serveur

en: Signature options:
fr: Otions de signatures

en: Signature: UNKNOWN (%d)
fr: Signature: INCONNUE (%d)

en: Signature: size(%d)+pad(%d)
fr: Signature: taille(%d)+pad(%d)

en: Spec file can't use BuildRoot
fr: Le fichier spec ne peut pas utiliser BuildRoot

en: Success
fr: Succès

en: Suggesting: %s
fr: Suggestion: %s

en: Symlink points to BuildRoot: %s -> %s
fr: Lien symbolique pointant sur BuildRoot: %s -> %s

en: TIMECHECK failure: %s
fr: échec du TIMECHECK: %s

en: Target buffer overflow
fr: Tampon cible en surcharge

en: The "B" dependency needs an epoch (assuming same epoch as "A")
    	A = "%s"	B = "%s"
fr: La dépendance "B" a besoin d'une epoch (on suppose qu'elle est la même que pour "A")
    	A = "%s"	B = "%s"

en: This program may be freely redistributed under the terms of the GNU GPL
fr: Ce programme peut être librement redistribué sous les termes de la licence GNU GPL

en: Too many args in data line at %s:%d
fr: Trop d'arguments dans la ligne de données à %s:%d

en: Too many args in default line at %s:%d
fr: Trop d'arguments pour la valeur par défaut de la ligne %s:%d

en: Too many patches!
fr: Trop de patchs !!!

en: Two files on one line: %s
fr: Deux fichiers sur une seule ligne: %s

en: Unable to create immutable header region.
fr: Impossible de créer la partie immuable de l'entête.

en: Unable to lookup server host address
fr: Impossible de résoudre l'adresse IP du serveur

en: Unable to lookup server host name
fr: Impossible de retrouver le nom d'hôte du serveur

en: Unable to open %s for reading: %s.
fr: Impossible d'ouvrir %s en lecture: %s.

en: Unable to open %s: %s
fr: Impossible d'ouvrir %s: %s

en: Unable to open icon %s: %s
fr: Impossible d'ouvrir l'icône %s: %s

en: Unable to open sigtarget %s: %s
fr: Impossible d'ouvrir sigtarget %s: %s

en: Unable to open spec file %s: %s
fr: Impossible d'ouvrir le fichier spec %s: %s

en: Unable to open temp file.
fr: Incapable d'ouvrir un fichier temporaire.

en: Unable to read header from %s: %s
fr: Impossible de lire l'entête dans %s: %s

en: Unable to read icon %s: %s
fr: Impossible de lire l'icône %s: %s

en: Unable to read payload from %s: %s
fr: Impossible de lire la charge utile dans %s: %s

en: Unable to reload signature header
fr: Impossible de recharger l'entête de signature

en: Unable to reload signature header.
fr: Impossible de recharger l'entête de la signature.

en: Unable to write final header
fr: Impossible d'écrire l'entête définitif

en: Unable to write header to %s: %s
fr: Impossible d'écrire l'entête dans %s: %s

en: Unable to write package: %s
fr: Impossible d'écrire le paquetage: %s

en: Unable to write payload to %s: %s
fr: Impossible d'écrire la charge utile dans %s: %s

en: Unable to write temp header
fr: Impossible d'écrire un entête temporaire

en: Unclosed %%if
fr: %%if non terminé

en: Unknown file type
fr: Type de fichier inconnu

en: Unknown icon type: %s
fr: Type d'icône inconnu: %s

en: Unknown option %c in %s(%s)
fr: Option inconnue %c dans %s(%s)

en: Unknown or unexpected error
fr: Erreur inconnue ou inattendue

en: Unknown system: %s
fr: système inconnu: %s

en: Unsatisfied dependencies for %s:
fr: dépendances non satisfaites pour %s:

en: Unterminated %c: %s
fr: %c non terminé: %s

en: Unusual locale length: "%.*s" in %%lang(%s)
fr: Mauvaise longueur de la locale: "%.*s" dans %%lang(%s)

en: Upgrading packages...
fr: Mise à jour des paquetages...

en: Upgrading...
fr: Mise à jour...

en: Verify options (with -V or --verify):
fr: Options de vérifications (avec -V ou --verify):

en: Verify signature: BAD PARAMETERS
fr: Verification de signature: MAUVAIS PARAMETRES

en: Wrote: %s
fr: Ecrit: %s

en: YES
fr: OUI

en: You must set "%%_gpg_name" in your macro file
fr: Vous devez affecter une valeur à "%%_gpg_name" dans votre fichier de macros

en: You must set "%%_pgp_name" in your macro file
fr: Vous devez affecter une valeur à "%%_pgp_name" dans votre fichier de macros

en: ] expected at end of array
fr: ] attendu à la fin du tableau

en: a hardlink file set may be installed without being complete.
fr: un lien en dur pourrait être installé sans être complet.

en: add suggested packages to transaction
fr: rajouter à la transaction les paquetages suggérés

en: adding "%s" to %s index.
fr: rajout de "%s" à l'index %s.

en: adding %d entries to %s index.
fr: rajout de %d entrées à l'index %s.

en: archive file %s was not found in header file list
fr: l'archive %s n'était pas dans la liste de fichiers d'entêtes

en: argument is not an RPM package
fr: l'argument n'est pas un paquetage RPM

en: arguments to --prefix must begin with a /
fr: les arguments de --prefix doivent commencer par un /

en: arguments to --root (-r) must begin with a /
fr: les arguments ed --root (-r) doivent commencer par un /

en: array iterator used with different sized arrays
fr: itérateur de tableau utilisé avec des tableaux de tailles différentes

en: bad date in %%changelog: %s
fr: mauvaise date dans %%changelog: %s

en: bad option '%s' at %s:%d
fr: mauvaise option '%s' à %s:%d

en: build binary package from <source package>
fr: construire le paquetage binaire à partir du <paquetage source>

en: build binary package only from <specfile>
fr: construction du paquetage binaire seulement à partir du <fichier_spec>

en: build binary package only from <tarball>
fr: construire seulement le paquetage binaire à partir du <tarball>

en: build source and binary packages from <specfile>
fr: construire les paquetages sources et binaires à partir du <fichier_spec>

en: build source and binary packages from <tarball>
fr: construire les paquetages source et binaire à partir du <tarball>

en: build source package only from <specfile>
fr: construction du paquetage source seulement à partir du <fichier_spec>

en: build source package only from <tarball>
fr: construire seulement le paquetage source à partir du <tarball>

en: build through %build (%prep, then compile) from <specfile>
fr: construction jusqu'à la section %build (%prep, et compilation) du <fichier_spec>

en: build through %build (%prep, then compile) from <tarball>
fr: construire jusqu'à la section %build (%prep, puis compilation) à partir du <tarball>

en: build through %install (%prep, %build, then install) from <source package>
fr: construire jusqu'à la section %install (%prep, %build, et installation) à partir du <paquetage source>

en: build through %install (%prep, %build, then install) from <specfile>
fr: construction jusqu'à la section %install (%prep, %build, et installation) du <fichier_spec>

en: build through %install (%prep, %build, then install) from <tarball>
fr: construire jusqu'à la section %build (%prep, %build, puis installation) à partir du <tarball>

en: build through %prep (unpack sources and apply patches) from <specfile>
fr: construction jusqu'à la section %prep (deballage des sources et applications des patchs) du <fichier_spec>

en: build through %prep (unpack sources and apply patches) from <tarball>
fr: construire jusqu'à la section %prep (déballage des sources et application des patchs) à partir du <tarball>

en: buildroot already specified, ignoring %s
fr: buildroot déjà spécifié, %s ignoré

en: can't query %s: %s
fr: ne peut faire la requête sur %s: %s

en: cannot access file %s
fr: ne peut accéder au fichier %s

en: cannot add record originally at %u
fr: impossible d'ajouter l'article qui était au départ à %u

en: cannot create %%%s %s
fr: impossible de créer %%%s %s

en: cannot create %s: %s
fr: Ne peut créer %s: %s

en: cannot get %s lock on %s/%s
fr: impossible d'avoir le verrou %s sur %s/%s

en: cannot open %s at %s:%d: %s
fr: Impossible d'ouvrir %s à %s:%d: %s

en: cannot open %s index
fr: ne peut ouvrir l'index %s

en: cannot open %s index using db%d - %s (%d)
fr: ne peut ouvrir l'index %s en utilisant db%d - %s (%d)

en: cannot open %s: %s
fr: impossible d'ouvrir %s: %s

en: cannot open Packages database in %s
fr: impossible d'ouvrir la base de données Package dans %s

en: cannot open Solve database in %s
fr: Impossible d'ouvrir la base de données Solve dans %s

en: cannot open file %s: %s
fr: ne peut ouvrir le fichier %s: %s

en: cannot re-open payload: %s
fr: Impossible de ré-ouvrir la charge utile: %s

en: cannot use --prefix with --relocate or --excludepath
fr: impossible d'utiliser --prefix avec --relocate ou --excludepath

en: cannot write to %%%s %s
fr: impossible d'écrire dans %%%s %s

en: closed   db environment %s/%s
fr: fermeture  db environnement %s/%s

en: closed   db index       %s/%s
fr: fermeture     index db    %s/%s

en: computing %d file fingerprints
fr: calcul de %d empreintes de fichier

en: computing file dispositions
fr: calcul de la disposition des fichiers

en: cpio_copy read failed: %s
fr: Echec de lecture cpio_copy: %s

en: cpio_copy write failed: %s
fr: Echec d'écriture cpio_copy: %s

en: create archive failed on file %s: %s
fr: impossible de créer l'archive %s: %s

en: create archive failed: %s
fr: Echec de la création de l'archive: %s

en: creating directory %s
fr: création du répertoire %s

en: creating directory %s: %s
fr: création du répertoire %s: %s

en: db%d error(%d) from %s: %s
fr: erreur db%d(%d) de %s: %s

en: db%d error(%d): %s
fr: erreur db%d(%d): %s

en: dbiTagsInit: unrecognized tag name: "%s" ignored
fr: dbiTagsInit: nom de tag non-reconnu: "%s" ignoré

en: debug URL cache handling
fr: déboguer la manipulation de cache d'URL

en: debug file state machine
fr: déboguer la machine à états de fichiers (déballage)

en: debug option/argument processing
fr: déboguer le traitement des options/arguments

en: debug package state machine
fr: déboguer la machine à état du paquetage

en: debug payload file state machine
fr: déboguer la machine à états du fichier de la charge utile

en: debug rpmio I/O
fr: déboguer les E/S de rpmio

en: define MACRO with value EXPR
fr: definit MACRO ayant pour valeur EXPR

en: deinstall new, reinstall old, package(s), back to <date>
fr: désinstaller le(s) nouveau(x), ré-installer le(s) vieux paquetages, comme c'était le cas pour cette <date>

en: different
fr: différent

en: disable configure <option> for build
fr: désactiver l'<option> de configuration pour la construction

en: disable use of libio(3) API
fr: utilisation de l'API libio(3) désactivée

en: display final rpmrc and macro configuration
fr: afficher la configuration finale des macros et rpmrc

en: display known query tags
fr: afficher les tags de requête connus

en: display the states of the listed files
fr: affiche la liste des fichiers et leur état

en: do not accept i18N msgstr's from specfile
fr: ne pas accepter les msgstr de l'i18n du specfile

en: do not execute %%post scriptlet (if any)
fr: ne pas exécuter le scriptlet %%post (s'il existe)

en: do not execute %%postun scriptlet (if any)
fr: ne pas exécuter le scriptlet %%postun (s'il existe)

en: do not execute %%pre scriptlet (if any)
fr: ne pas exécuter le scriptlet %%pre (s'il existe)

en: do not execute %%preun scriptlet (if any)
fr: ne pas exécuter le scriptlet %%preun (s'il existe)

en: do not execute any %%triggerin scriptlet(s)
fr: n'exécuter aucun scriplet %%triggerin

en: do not execute any %%triggerpostun scriptlet(s)
fr: n'exécuter aucun scriptlet %%triggerpostun

en: do not execute any %%triggerprein scriptlet(s)
fr: n'exécuter aucun scriplet %%triggerprein

en: do not execute any %%triggerun scriptlet(s)
fr: n'exécuter aucun scriptlet %%triggerun

en: do not execute any scriptlet(s) triggered by this package
fr: n'exécuter aucun scriptlet trigger activé par ce paquetage

en: do not execute any stages of the build
fr: n'exécuter aucune étape de la construction

en: do not execute package scriptlet(s)
fr: ne pas exécuter le(s) scriptlet(s) du paquetages

en: do not install configuration files
fr: ne pas installer les fichiers de configuration

en: do not install documentation
fr: ne pas installer la documentation

en: do not reorder package installation to satisfy dependencies
fr: ne pas ré-arranger l'ordre d'installation des paquetages pour satisfaire les dépendances

en: do not suggest missing dependency resolution(s)
fr: ne pas suggérer de résolution pour les dépendances manquantes

en: do not verify build dependencies
fr: ne pas vérifier les dépendances de construction

en: do not verify package dependencies
fr: ne pas vérifier les dépendances du paquetage

en: don't check disk space before installing
fr: ne pas vérifier l'espace disque avant l'installation

en: don't execute verify script(s)
fr: ne pas exécuter le(s) script(s) de vérification

en: don't install, but tell if it would work or not
fr: n'installe pas, mais dit si ça marcherait ou pas

en: don't update cache database, only print package paths
fr: ne pas mettre à jour le cache de la base de données, afficher seulement les chemins du paquetage

en: don't verify GPG V3 DSA signature(s)
fr: ne pas vérifier la(les) signature(s) GPG V3 DSA

en: don't verify MD5 digest of files
fr: ne pas vérifier les sommes MD5 des fichiers

en: don't verify PGP V3 RSA/MD5 signature(s)
fr: ne pas vérifier la(les) signature(s) PGP V3 RSA/MD5

en: don't verify database header(s) when retrieved
fr: ne pas vérifier l'entête de la base de données à la récupération

en: don't verify files in package
fr: ne pas vérifier les fichiers du paquetage

en: don't verify group of files
fr: ne pas vérifier le groupe possesseur des fichiers

en: don't verify header+payload signature
fr: ne pas vérifier la signature de l'entete+charge_utile

en: don't verify mode of files
fr: ne pas vérifier les permissions des fichiers

en: don't verify modification time of files
fr: ne pas vérifier les dates de modification des fichiers

en: don't verify owner of files
fr: ne pas vérifier le possesseur des fichiers

en: don't verify package architecture
fr: ne pas vérifier l'architecture du paquetage

en: don't verify package dependencies
fr: ne pas vérifier les dépendances du paquetage

en: don't verify package digest(s)
fr: ne pas vérifier les sommes de hachage du paquetage

en: don't verify package operating system
fr: ne pas vérifier le système d'exploitation du paquetage

en: don't verify package signature(s)
fr: ne pas vérifier la(les) signature(s) du paquetage

en: don't verify size of files
fr: ne pas vérifier la taille des fichiers

en: don't verify symlink path of files
fr: ne pas vérifier le chemin du lien symbolique des fichiers

en: dump basic file information
fr: débite les informations de base des fichiers

en: empty tag format
fr: tag format vide

en: empty tag name
fr: tag name vide

en: enable configure <option> for build
fr: active l'<option> de configuration pour la construction

en: erase (uninstall) package
fr: désinstaller un paquetage

en: error creating temporary file %s
fr: erreur en créant le fichier temporaire %s

en: error reading from file %s
fr: erreur en lisant %s

en: error reading header from package
fr: erreur dans la lecteur de l'entête du paquetage

en: error(%d) allocating new package instance
fr: erreur(%d) en allouant une nouvelle instance de paquetage

en: error(%d) getting "%s" records from %s index
fr: erreur(%d) en attrapant les articles "%s" de l'index %s

en: error(%d) removing record "%s" from %s
fr: erreur(%d) en enlevant l'article "%s" de %s

en: error(%d) setting "%s" records from %s index
fr: erreur(%d) en affectant les articles "%s" de l'index %s

en: error(%d) setting header #%d record for %s removal
fr: erreur(%d) en affectant l'article de l'entête nº%d pour l'enlèvement de %s

en: error(%d) storing record "%s" into %s
fr: erreur(%d) en stockant l'article "%s" dans %s

en: error(%d) storing record #%d into %s
fr: erreur(%d) en stockant l'article nº%d dans %s

en: error(%d) storing record %s into %s
fr: erreur(%d) en stockant l'article %s dans %s

en: error:
fr: erreur:

en: error: %sport must be a number
fr: erreur: le port (%s) doit être un nombre

en: exclude paths must begin with a /
fr: les chemins d'exclusions doivent commencer par un /

en: excluding %s %s
fr: exclusion de %s %s

en: excluding directory %s
fr: répertoire %s exclus

en: exclusive
fr: exclusif

en: exec failed
fr: echec de l'exec

en: extra '(' in package label: %s
fr: '(' supplémentaire dans le label du paquetage: %s

en: failed to create %s: %s
fr: échec de la création de %s: %s

en: failed to open %s: %s
fr: impossible d'ouvrir %s: %s

en: failed to rebuild database: original database remains in place
fr: Ne peut reconstruire la base de données: la base originale reste telle qu'elle est

en: failed to remove directory %s: %s
fr: Ne peut détruire le répertoire %s: %s

en: failed to replace old database with new database!
fr: Ne peut remplacer la vieille base de données par la nouvelle!

en: failed to stat %s: %m
fr: échec de stat sur %s: %m

en: failed to stat %s: %s
fr: échec de stat sur %s: %s

en: fatal error:
fr: erreur fatale:

en: file %s conflicts between attempted installs of %s and %s
fr: le fichier %s entre en conflit avec les tentatives d'installation de %s et %s

en: file %s from install of %s conflicts with file from package %s
fr: le fichier %s de l'installation de %s entre en conflit avec le fichier du paquetage %s

en: file %s is not owned by any package
fr: le fichier %s n'appartient à aucun paquetage

en: file %s is on an unknown device
fr: le fichier %s est sur un périphérique inconnu

en: file %s requires a newer version of RPM
fr: le fichier %s demande une version plus récente de RPM

en: file %s: %s
fr: fichier %s: %s

en: file name(s) stored as (dirName,baseName,dirIndex) tuple, not as path.
fr: Le(s) nom(s) de fichier sont stockés en tant que triplets (NomRep,NomFich,IndexRep), pas en tant que chemin.

en: files may only be relocated during package installation
fr: les fichiers ne peuvent être relogés qu'à l'installation

en: find package name that contains a provided capability (needs rpmdb-redhat package installed)
fr: trouver le nom du paquetage qui contient une fourniture (a besoin du paquetage rpmdb-redhat)

en: found %d source and %d binary packages
fr: %d paquetage(s) source(s) et %d paquetage(s) binaire(s) trouvé(s)

en: generate PGP/GPG signature
fr: générer une signature PGP/GPG

en: generate headers compatible with (legacy) rpm[23] packaging
fr: générer un entête compatible avec l'emballage rpm[23]

en: generate headers compatible with rpm4 packaging
fr: générer un entête compatible avec l'emballage rpm4

en: generate package header(s) compatible with (legacy) rpm[23] packaging
fr: générer un(des) entête(s) compatible(s) avec l'emballage rpm[23]

en: generate signature
fr: génération de signature

en: getGidS: too many gid's
fr: getGidS: trop de gid

en: getGname: too many gid's
fr: getGname: trop de gid

en: getGnameS: too many gid's
fr: getGnameS: trop de gid

en: getUidS: too many uid's
fr: getUidS: trop d'uid

en: getUname: too many uid's
fr: getUname: trop d'uid

en: getUnameS: too many uid's
fr: getUnameS: trop d'uid

en: gpg failed to write signature
fr: échec de gpg à ecrire la signature

en: group %s does not contain any packages
fr: le groupe %s ne contient aucun paquetage

en: group %s does not exist - using root
fr: groupe %s inexistant - utilisation de root

en: hdr DSA: BAD, not binary
fr: hdr SDA: MAUVAIS, non binaire

en: hdr SHA1: BAD, not hex
fr: hdr SHA1: MAUVAIS, non hexa

en: hdr blob(%d): BAD, read returned %d
fr: hdr blob(%d): PASBON, la lecture renvoie %d

en: hdr size(%d): BAD, read returned %d
fr: hdr taille(%d): PASBON, la lecture renvoie %d

en: header #%u in the database is bad -- skipping.
fr: l'entête nº%u dans la base de données n'est pas bon -- ignoré.

en: header tags are always sorted after being loaded.
fr: les tags d'entête sont toujours triés après avoir été chargés.

en: ignore ExcludeArch: directives from spec file
fr: ignorer les directives ExcludeArch: du fichier spec

en: ignore package name relation(s) [%d]	%s -> %s
fr: ignorer la(les) relation(s) entre les noms de paquetages [%d]	%s -> %s

en: import an armored public key
fr: importer une clé publique blindé

en: incomplete %%changelog entry
fr: entrée de %%changelog incomplète

en: incorrect format: %s
fr: format incorrect: %s

en: initialize database
fr: initialiser la base de données

en: install all files, even configurations which might otherwise be skipped
fr: installer tous les fichiers, meme si les configurations disent le contraire

en: install documentation
fr: installer la documentation

en: install package(s)
fr: installer le(s) paquetage(s)

en: installing binary packages
fr: installation des paquetages binaires

en: installing package %s needs %ld inodes on the %s filesystem
fr: installer le paquetage %s nécessite %ld i-noeuds sur le système de fichiers %s

en: installing package %s needs %ld%cB on the %s filesystem
fr: installer le paquetage %s nécessite %ld%co sur le système de fichiers %s

en: invalid package number: %s
fr: numéro de paquetage invalide: %s

en: line %d: %s
fr: ligne %d: %s

en: line %d: Bad %%setup option %s: %s
fr: ligne %d: mauvaise option à %%setup %s: %s

en: line %d: Bad %s number: %s
fr: ligne %d: mauvais numéro %s: %s

en: line %d: Bad %s: qualifiers: %s
fr: ligne %d: Mauvais %s: qualifiers: %s

en: line %d: Bad BuildArchitecture format: %s
fr: ligne %d: mauvais format pour BuildArchitecture: %s

en: line %d: Bad arg to %%patch -p: %s
fr: ligne %d: mauvais argument à %%patch: %s

en: line %d: Bad arg to %%patch: %s
fr: ligne %d: mauvais argument a %%patch: %s

en: line %d: Bad arg to %%setup: %s
fr: ligne %d: mauvais argument à %%setup: %s

en: line %d: Bad no%s number: %d
fr: ligne %d: mauvais numéro de no%s: %d

en: line %d: Bad number: %s
fr: ligne %d: mauvais nombre: %s

en: line %d: Bad option %s: %s
fr: ligne %d: mauvaise option %s: %s

en: line %d: Dependency tokens must begin with alpha-numeric, '_' or '/': %s
fr: ligne %d: le lexème de dépendance doit commencer par un alphanumérique, '_' ou '/': %s

en: line %d: Docdir must begin with '/': %s
fr: ligne %d: le docdir doit commencer par un '/': %s

en: line %d: Empty tag: %s
fr: ligne %d: tag vide: %s

en: line %d: Epoch/Serial field must be a number: %s
fr: ligne %d: le champ Epoch/Serial doit être un nombre: %s

en: line %d: Error parsing %%description: %s
fr: ligne %d: erreur dans l'analyxe syntaxique de la %%description: %s

en: line %d: Error parsing %%files: %s
fr: ligne %d: erreur dans l'analyse syntaxique de %%files: %s

en: line %d: Error parsing %s: %s
fr: ligne %d: erreur d'analyse syntaxique %s: %s

en: line %d: Illegal char '-' in %s: %s
fr: ligne %d: caractère '-' illégal dans %s: %s

en: line %d: Malformed tag: %s
fr: ligne %d: tag malformé: %s

en: line %d: Need arg to %%patch -b: %s
fr: ligne %d: %%patch -b a besoin d'un argument: %s

en: line %d: Need arg to %%patch -p: %s
fr: ligne %d: %%patch -p a besoin d'un argument: %s

en: line %d: Need arg to %%patch -z: %s
fr: ligne %d: %%patch -z a besoin d'un argument: %s

en: line %d: Package does not exist: %s
fr: ligne %d: package inexistant: %s

en: line %d: Prefixes must not end with "/": %s
fr: ligne %d: les prefixes ne doivent pas finir par un "/": %s

en: line %d: Second %%files list
fr: ligne %d: deuxième liste %%files

en: line %d: Second %s
fr: ligne %d: deuxième %s

en: line %d: Second description
fr: ligne %d: deuxième description

en: line %d: Tag takes single token only: %s
fr: ligne %d: le tag n'accepte qu'un seul lexème: %s

en: line %d: Too many names: %s
fr: ligne %d: trop de noms: %s

en: line %d: Unknown tag: %s
fr: ligne %d: tag inconnu: %s

en: line %d: Version required: %s
fr: ligne %d: Version requise: %s

en: line %d: Versioned file name not permitted: %s
fr: ligne %d: version interdite dans le nom de fichier: %s

en: line %d: script program must begin with '/': %s
fr: ligne %d: le nom du script doit commencer par un '/': %s

en: line %d: second %%prep
fr: ligne %d: deuxième %%prep

en: line %d: second %s
fr: ligne %d: deuxième %s

en: line %d: triggers must have --: %s
fr: ligne %d: les triggers doivent avoir --: %s

en: line: %s
fr: Ligne: %s

en: list all configuration files
fr: lister les fichiers de configuration

en: list all documentation files
fr: lister les fichiers documents

en: list all files from each package
fr: lister tous les fichiers de chaque paquetages

en: list capabilities required by package(s)
fr: lister les capacités requises par ce(s) paquetage(s)

en: list capabilities that this package provides
fr: lister les capacités fournies par ce paquetage

en: list capabilities this package conflicts with
fr: lister les capacités entrant en conflit avec ce paquetage

en: list change logs for this package
fr: affiche l'historique des changements du paquetage

en: list descriptive information from package(s)
fr: afficher un descriptif du(des) paquetage(s)

en: list files in package
fr: lister les fichiers du paquetage

en: list install/erase scriptlets from package(s)
fr: lister les scriptlets de (dés)installation du(des) paquetage(s)

en: list other packages removed by installing this package
fr: lister les autres paquetages enlevés en installant ce paquetage

en: list package(s) by install time, most recent first
fr: lister le(s) paquetage(s) trié(s) par date d'installation, le plus récent d'abord

en: list trigger scriptlets from package(s)
fr: lister les scripts trigger du(des) paquetage(s)

en: locked   db index       %s/%s
fr: verrouillage  index db    %s/%s

en: logging into %s as %s, pw %s
fr: connexion à %s en tant que %s, mdp %s

en: lookup i18N strings in specfile catalog
fr: chercher les chaînes de caractères i18n dans le catalogue du fichier spec

en: makeTempFile failed
fr: échec de makeTempFile

en: malformed %%include statement
fr: %%include malformé

en: malformed %s: %s
fr: %s malformé: %s

en: malformed rollback time/date stamp argument
fr: argument date du roulement arrière malformé

en: memory alloc (%u bytes) returned NULL.
fr: l'allocation de mémoire (%u octets) a retourné NULL.

en: miFreeHeader: skipping
fr: miFreeHeader: on saute

en: missing '(' in package label: %s
fr: '(' manquante dans le label du paquetage: %s

en: missing ')' in package label: %s
fr: ')' manquante dans le label du paquetage: %s

en: missing ':' (found 0x%02x) at %s:%d
fr: ':' manquant (trouvé 0x%02x) à %s:%d

en: missing architecture for %s at %s:%d
fr: architecture manquante pour %s à %s:%d

en: missing architecture name at %s:%d
fr: architecture manquante à %s:%d

en: missing argument for %s at %s:%d
fr: argument manquant pour %s à %s:%d

en: missing name in %%changelog
fr: nom manquant dans le %%changelog

en: missing second ':' at %s:%d
fr: il manque un second ':' à %s:%d

en: missing { after %
fr: { manquant après %

en: missing } after %{
fr: } manquant après %{

en: mntctl() failed to return mount points: %s
fr: mntctl() n'a pu renvoyer les points de montage: %s

en: mntctl() failed to return size: %s
fr: mntctl() n'a pas pu renvoyer la taille: %s

en: mounted filesystems:
fr: systèmes de fichiers montés:

en: net shared
fr: sur le réseau

en: no arguments given
fr: aucun argument fourni

en: no arguments given for query
fr: aucun argument fourni à la requête

en: no arguments given for verify
fr: aucun argument fourni à la vérification

en: no dbpath has been set
fr: aucun dbpath fourni

en: no dbpath has been set
fr: aucun dbpath n'a été fourni

en: no description in %%changelog
fr: absence de description dans le %%changelog

en: no files to sign
fr: aucun fichier à signer

en: no package matches %s: %s
fr: aucun paquetage ne correspond à %s: %s

en: no package provides %s
fr: aucun paquetage ne fournit %s

en: no package requires %s
fr: aucun paquetage ne requiert %s

en: no package triggers %s
fr: aucun paquetage ne surveille %s

en: no packages files given for rebuild
fr: aucun paquetage spécifié pour reconstruction

en: no packages given for erase
fr: n'a aucun paquetage à désinstaller

en: no packages given for install
fr: n'a aucun paquetage à installer

en: no spec files given for build
fr: aucun fichier spec spécifié pour construction

en: no tar files given for build
fr: aucun fichier tar spécifié pour construction

en: not installed
fr: non installé

en: one type of query/verify may be performed at a time
fr: un seul type de requête/vérification à la fois

en: only installation, upgrading, rmsource and rmspec may be forced
fr: seuls l'installation, la mise à jour, rmsource et rmspec peuvent être forcés

en: only one major mode may be specified
fr: un seul mode majeur peut être specifié

en: only one of --excludedocs and --includedocs may be specified
fr: utiliser --excludedocs _OU_ --includedocs (pas les 2)

en: only packaging with major numbers <= 4 is supported by this version of RPM
fr: seuls les emaballages avec un numéro de version majeur <= 4 sont supportés par cette version de rpm

en: open of %s failed: %s
fr: échec de l'ouverture de %s: %s

en: opening  db environment %s/%s %s
fr: ouverture  db environnement %s/%s %s

en: opening  db index       %s/%s %s mode=0x%x
fr: ouverture     index db    %s/%s %s mode=0x%x

en: opening new database with dbapi %d
fr: ouverture d'une nouvelle base de données avec dbapi %d

en: opening old database with dbapi %d
fr: ouverture d'une vieille base de données avec dbapi %d

en: override build root
fr: surcharger le buildroot

en: override target platform
fr: surcharger la plate-forme cible

en: package %s (which is newer than %s) is already installed
fr: le paquetage %s (plus récent que %s) est déjà installé

en: package %s has unsatisfied %s: %s
fr: le paquetage %s a un(e) %s non-satisfaites: %s

en: package %s is already installed
fr: paquetage %s déjà installé

en: package %s is intended for a %s architecture
fr: le paquetage %s est prévu pour une archicture %s

en: package %s is intended for a %s operating system
fr: le paquetage %s est prévu pour le système d'exploitation %s

en: package %s is not installed
fr: le paquetage %s n'est pas installé

en: package %s pre-transaction syscall(s): %s failed: %s
fr: échec du(des) appel(s) système(s) de la pré-transaction du paquetage %s: %s: %s

en: package %s was already added, replacing with %s
fr: le paquetage %s a déjà été rajouté, replacé par %s

en: package has neither file owner or id lists
fr: le paquetage n'a ni la liste des id ni celle des possesseurs de fichiers

en: package has not file owner/group lists
fr: le paquetage n'as pas de liste de possesseurs/groupes de fichiers

en: package name-version-release is not implicitly provided.
fr: le nom-version-révision du paquetage n'est pas implicitement fourni.

en: package payload file(s) have "./" prefix.
fr: le(s) fichier(s) de la charge utile du paquetage ont "./" comme préfixe.

en: package record number: %u
fr: numéro d'article de paquetage: %u

en: package scriptlets may access the rpm database while installing.
fr: les scriptlets du paquetage pourrait accéder à la base de données rpm pendant l'installation.

en: packaging version 1 is not supported by this version of RPM
fr: la version 1 de l'emballage n'est pas supportée par cette version de RPM

en: parse error in expression
fr: erreur de syntaxe dans l'expression

en: pgp failed
fr: échec de pgp

en: pgp failed to write signature
fr: pgp incapable d'écrire la signature

en: pgp not found:
fr: pgp non trouvé:

en: predefine MACRO with value EXPR
fr: prédéfinir la MACRO avec l'EXPRression

en: print hash marks as package installs (good with -v)
fr: afficher des marqueurs au fur et à mesure que le paquetage s'installe (avec -v c'est bien(tm))

en: print macro expansion of EXPR
fr: affiche la macro-expansion d'EXPR

en: print percentages as package installs
fr: afficher le pourcentage d'installation du paquetage

en: print the version of rpm being used
fr: afficher la version de rpm utilisé

en: provide less detailed output
fr: afficher moins de détails

en: provide more detailed output
fr: afficher plus de détails

en: query a spec file
fr: questionner un fichier spec

en: query of specfile %s failed, can't parse
fr: échec de la requête sur le fichier spec %s, impossible de faire l'analyser syntaxique

en: query the package(s) triggered by the package
fr: questionner le(s) paquetage(s) surveillé(s) par le paquetage

en: query/verify a header instance
fr: questionner/vérifier une instance d'entête

en: query/verify a package file
fr: vérifier/questionner un fichier paquetage

en: query/verify all packages
fr: vérifier/demander à tous les paquetages

en: query/verify package(s) from install transaction
fr: questionner/vérifier le(s) paquetage(s) à partir de la transaction d'installation

en: query/verify package(s) in group
fr: vérifier/questionner le(s) paquetage(s) d'un même groupe

en: query/verify package(s) owning file
fr: vérifier/demander un package possèdant un fichier

en: query/verify package(s) with file identifier
fr: questionner/vérifier le(s) paquetage(s) grâce à un identifieur de fichier

en: query/verify package(s) with header identifier
fr: questionner/vérifier le(s) paquetage(s) grâce à un identifieur d'entête

en: query/verify package(s) with package identifier
fr: questionner/vérifier le(s) paquetage(s) grâce à un identifieur de paquetage

en: query/verify the package(s) which provide a dependency
fr: vérifier/demander le(s) paquetage(s) qui fourni(ssen)t une dépendance

en: query/verify the package(s) which require a dependency
fr: vérifier/demander le(s) paquetage(s) qui requier(en)t une dépendance

en: read <FILE:...> instead of default file(s)
fr: Lire <FICHIER:...> au lieu du(des) fichier(s) par défaut

en: read failed: %s (%d)
fr: échec de lecture: %s (%d)

en: readRPM: %s is not an RPM package
fr: readRPM: %s n'est pas un paquetage RPM

en: readRPM: open %s: %s
fr: readRPM: ouverture de %s: %s

en: readRPM: read %s: %s
fr: readRPM: lecture de %s: %s

en: readRPM: reading header from %s
fr: readRPM: lecture de l'entête de %s

en: rebuild database inverted lists from installed package headers
fr: refaire les listes inversées de la base de données à partir des entêtes des paquetages installés

en: rebuilding database %s into %s
fr: reconstruction de la base de données de %s en %s

en: record %u could not be read
fr: impossible de lire l'article %u

en: reinstall if the package is already present
fr: réinstalle si le paquetage est déjà installé

en: relocate files from path <old> to <new>
fr: reloge les fichiers du <vieux> chemin vers <nouveau>

en: relocate the package to <dir>, if relocatable
fr: reloge le paquetage vers <rep>, si relogeable

en: relocating %s to %s
fr: relogement de %s vers %s

en: relocating directory %s to %s
fr: relogement du répertoire %s vers %s

en: relocations must begin with a /
fr: les relogements doivent commencer par un /

en: relocations must contain a =
fr: les relogement doivent contenir un =

en: relocations must have a / following the =
fr: dans les relogements un / doit suivre le =

en: remove all packages which match <package> (normally an error is generated if <package> specified multiple packages)
fr: retirer tous les paquetages qui correspondent à <paquetage> (normalement on retourne une erreur si le <paquetage> correspond à plusieurs paquetages

en: remove build tree when done
fr: effacer l'arborescence de construction une fois terminé

en: remove sources when done
fr: effacer les sources une fois terminé

en: remove specfile when done
fr: effacer le fichier spec une fois terminé

en: removed  db environment %s/%s
fr: enlèvement db environnement %s/%s

en: removing "%s" from %s index.
fr: enlèvement "%s" à l'index %s.

en: removing %d entries from %s index.
fr: enlèvement de %d entrées à l'index %s.

en: removing %s "%s" from tsort relations.
fr: on enlève %s "%s" des relations de Ttri.

en: removing %s after successful db3 rebuild.
fr: enlèvement de %s après la reconstruction réussie en db3.

en: removing directory %s
fr: destruction du répertoire %s

en: replace files in %s with files from %s to recover
fr: remplacer les fichiers dans %s avec les fichiers de %s pour faire une récupération

en: replaced
fr: remplacé

en: rollback takes a time/date stamp argument
fr: le roulement arrière prend comme argument une date

en: rpm checksig mode
fr: mode rpm vérifsign

en: rpm query mode
fr: mode de requête de rpm

en: rpm verify mode
fr: mode de vérification de rpm

en: rpmdb: damaged header #%u retrieved -- skipping.
fr: rpmdb: l'entête nº%u endommagé a été téléchargé -- ignoré.

en: rpmdbAdd: skipping
fr: rpmdbAdd: on saute

en: rpmdbNextIterator: skipping
fr: rpmdbNextIterator: on saute

en: rpmtsOrder failed, %d elements remain
fr: échec de rpmtsOrder, %d éléments toujours présents

en: sanity checking %d elements
fr: vérification de santé de %d éléments

en: save erased package files by renaming into sub-directory
fr: sauver les fichiers du paquetage désinstallé en les renommant dans un sous-répertoire

en: save erased package files by repackaging
fr: sauvegarder les fichiers du paquetage désinstallé en les ré-empaquetant

en: script disabling options may only be specified during package installation and erasure
fr: les options désactivant les scripts ne peuvent être utilisées qu'à la (dés)installation

en: send stdout to CMD
fr: envoyer la sortie standard à CMD

en: set buildroot <policy> (e.g. compress man pages)
fr: fixer une <politique> du buildroot (par ex. la compression des pages de man)

en: set permissions of files in a package
fr: force les permissions des fichiers d'un paquetage

en: set user/group ownership of files in a package
fr: force l'utilisateur/groupe possesseur des fichiers d'un paquetage

en: shared
fr: partagé

en: short hand for --replacepkgs --replacefiles
fr: raccourci pour --replacepkgs --replacefiles

en: sigh pad(%d): BAD, read %d bytes
fr: sigh pad(%d): PASBON, %d octets lus

en: sigh size(%d): BAD, read returned %d
fr: taille du sigh(%d): PASBON, la lecture retourne %d

en: sign package(s) (identical to --addsign)
fr: signer le(s) paquetage(s) (identique à --addsign)

en: sign package(s) (identical to --resign)
fr: signer le(s) paquetage(s) (identique à --resign)

en: skip %%ghost files
fr: éviter les fichiers fantômes %%ghost

en: skip %%license files
fr: éviter les fichiers %%license

en: skip %%readme files
fr: éviter les fichier %%readme

en: skip files with leading component <path>
fr: sauter les fichiers commence par le <chemin> indiqué

en: skip straight to specified stage (only for c,i)
fr: aller directement à l'étape spécifiée (seulement pour c,i)

en: skipping %s - transfer failed - %s
fr: %s ignoré - échec du téléchargement - %s

en: source package contains no .spec file
fr: le paquetage source ne contient pas de fichier .spec

en: source package expected, binary found
fr: paquetage source attendu, paquetage binaire trouvé

en: substitute i18n sections into spec file
fr: substituer les section i18n dans le fichier spec

en: syntax error in expression
fr: erreur de syntaxe dans l'expression

en: syntax error while parsing &&
fr: erreur de syntaxe en analysant &&

en: syntax error while parsing ==
fr: erreur de syntaxe en analysant ==

en: syntax error while parsing ||
fr: erreur de syntaxe en analysant ||

en: temporary database %s already exists
fr: la base de données temporarire %s existe déjà

en: the scriptlet interpreter can use arguments from header.
fr: l'interprète du scriptlet peut utiliser des arguments à partir des entêtes.

en: trigger disabling options may only be specified during package installation and erasure
fr: les options desactivant les triggers ne peuvent être utilisées qu'à la (dés)installation

en: types must match
fr: les types doivent correspondre

en: unable to read the signature
fr: impossible de lire la signature

en: unexpected ]
fr: ] innatendu

en: unexpected query flags
fr: option de requête inattendue

en: unexpected query format
fr: format de requête inattendu

en: unexpected query source
fr: source de requête inattendue

en: unexpected }
fr: } innatendu

en: unknown error %d encountered while manipulating package %s
fr: erreur %d inconnue rencontrée en manipulant le paquetage %s

en: unknown tag
fr: tag inconnu

en: unknown tag: "%s"
fr: tag inconnu: "%s"

en: unmatched (
fr: ( non fermée

en: unpacking of archive failed%s%s: %s
fr: échec du déballage de l'archive %s%s: %s

en: unrecognized db option: "%s" ignored.
fr: options de db inconnues: "%s" ignoré.

en: unshared posix mutexes found(%d), adding DB_PRIVATE, using fcntl lock
fr: trouvés(%d) mutex posix non-partagés, rajout de DB_PRIVATE, utilisation des verrous fcntl

en: update the database, but do not modify the filesystem
fr: mettre à jour la base données, mais ne pas modifier le système de fichiers

en: upgrade package(s)
fr: mises à jour des paquetages

en: upgrade package(s) if already installed
fr: met à jour le(s) paquetage(s) déjà installé(s)

en: upgrade to an old version of the package (--force on upgrades does this automatically)
fr: mettre à jour avec un paquetage plus ancien (une m-à-j avec --force fait ça automatiquement

en: url port must be a number
fr: le port dans l'url doit être un nombre

en: use ROOT as top level directory
fr: utiliser RACINE comme répertoire racine

en: use anaconda "presentation order"
fr: utiliser la "présentation" d'anaconda

en: use database in DIRECTORY
fr: utiliser la base de données dans REPERTOIRE

en: use the following query format
fr: utiliser le format de requête suivant

en: user %s does not exist - using root
fr: utilisateur %s inexistant - utilisation de root

en: verified db index       %s/%s
fr: vérif.     db index       %s/%s

en: verify %files section from <specfile>
fr: vérifier la section %files du <fichier_spec>

en: verify %files section from <tarball>
fr: vérifier la section %files à partir du <tarball>

en: verify database files
fr: vérifier les fichiers de la base de données

en: verify package signature(s)
fr: vérifier la(les) signature(s) du paquetage

en: warning:
fr: attention:

en: warning: _url_cache[%d] %p nrefs(%d) != 1 (%s %s)
fr: attention: _url_cache[%d] %p nrefs(%d) != 1 (%s %s)

en: warning: u %p ctrl %p nrefs != 0 (%s %s)
fr: attention: u %p ctrl %p nrefs != 0 (%s %s)

en: warning: u %p data %p nrefs != 0 (%s %s)
fr: attention: u %p data %p nrefs != 0 (%s %s)

en: wrong color
fr: fausse couleur

en: { expected after : in expression
fr: { attendu après : dans l'expression

en: { expected after ? in expression
fr: { attendu après ? dans l'expression

en: | expected at end of expression
fr: | attendu a la fin de l'expression

en: } expected in expression
fr: } attendu dnas l'expression
