osmo 0.1.2 - en to fr translation catalogue (663 entries)

en: 0 for disable
fr: 0 pour désactiver

en: A handy personal organizer
fr: Un @genda personnel léger et pratique

en: About
fr: À propos

en: Add
fr: Ajouter

en: Add contact
fr: Ajouter un contact

en: Add header
fr: Ajouter un en-tête

en: Add new task when double clicked on tasks list
fr: Ajouter une nouvelle tâche par un double clic sur la liste

en: Add note
fr: Ajouter une note

en: Add task
fr: Ajouter une tâche

en: Add to or subtract from a date
fr: Ajouter/Soustraire d'une date

en: Additional info
fr: Informations complémentaires

en: Address
fr: Adresse

en: Advanced
fr: Avancé

en: Age
fr: Age au prochain

en: Alarm command
fr: Commande de notification alternative

en: Alarm warning
fr: Alarme de rappel

en: Alarm warning!
fr: Alarme de rappel !

en: Algorithm
fr: Algorithme

en: All
fr: Tout

en: All Files
fr: Tous les fichiers

en: All fields
fr: Tous les champs

en: All items
fr: Tout

en: All notes
fr: Toutes les notes

en: All your data will be replaced with backup file content.
fr: Toutes vos données seront remplacées par le contenu du fichier de sauvegarde

en: Alt+Arrows
fr: Alt+Flèches

en: Alt+a, Insert
fr: Alt+a, Insérer

en: Alt+e, Ctrl+Enter
fr: Alt+e, Ctrl+Entrée

en: Alt+r, Delete
fr: Alt+r, Suppr

en: Alternative time units
fr: Autres Unités temporelles

en: Alternative view
fr: Vue alternative

en: Another copy of OSMO is already running.
fr: Un autre processus OSMO est déjà en cours.

en: Appearance
fr: Apparence

en: Aquarius
fr: Verseau

en: Are you sure?
fr: Êtes-vous sûr(e) ?

en: Aries
fr: Belier

en: Arrow
fr: Flèche

en: Arrows
fr: Flèches

en: Arrows Up/Down
fr: Flèches Haut/Bas

en: Ascending
fr: Croissant

en: Ascending sorting in day notes browser
fr: Ordre croissant dans le panneau de note

en: At least one module must be visible.
fr: Au moins un module doit être visible

en: Authorization
fr: Autorisation

en: Available modules
fr: Modules disponibles

en: Backup
fr: Sauvegarder

en: Backup file saved successfully!
fr: Création du fichier de sauvegarde terminée

en: Backup support
fr: Support de sauvegarde

en: Basic
fr: Simple

en: Best
fr: Meilleur

en: Birthday
fr: Anniversaire

en: Birthday date
fr: Date d'anniversaire

en: Birthday marker color
fr: Marqueur d'anniversaire

en: Birthdays
fr: Anniversaires

en: Birthdays list
fr: Liste des anniversaires

en: Blink on events
fr: Clignoter lors d'évenements

en: Bold
fr: Gras

en: Bottom
fr: Bas

en: Browse
fr: Naviguer

en: Browse iCal events
fr: Explorer les évènements iCal

en: Browse notes
fr: Parcourir les notes

en: Bug tracker
fr: Recherche de bugs

en: CSV (comma-separated values) files (*.csv)
fr: Fichiers CVS (séparés par une virgule) (*.csv)

en: Calculator
fr: Calculette

en: Calendar
fr: Calendrier

en: Calendar files (*.ics)
fr: Fichiers calendrier (*.ics)

en: Calendar font
fr: Police du calendrier

en: Calendar notes
fr: Notes du calendrier

en: Cancel
fr: Annuler

en: Cannot create backup!
fr: Création du fichier impossible

en: Cannot create file.
fr: Création du fichier impossible

en: Cannot open file.
fr: Impossible d'ouvrir le fichier

en: Cannot open the note.
fr: Impossible d'ouvrir le fichier

en: Cannot perform selected operation.
fr: Impossible de réaliser l'opération sélectionnée

en: Cannot read file.
fr: Lecture du fichier impossible

en: Capricorn
fr: Capricorne

en: Case sensitive
fr: Distinguer majuscules et minuscules

en: Categories
fr: Catégories

en: Category
fr: Catégorie

en: Cell phone
fr: Téléphone mobile

en: Cell phone 2
fr: Téléphone mobile 2

en: Cell phone 3
fr: Téléphone mobile 3

en: Cell phone 4
fr: Téléphone mobile 4

en: Change due date to next date
fr: Échéance au jour suivant

en: Change due date to previous date
fr: Échéance au jour précédent

en: Change to next date
fr: Échéance au jour suivant

en: Change to previous date
fr: Échéance au jour précédent

en: Channel
fr: Canal

en: Characters
fr: Caractères

en: Check for events since last run
fr: Vérifier les évènements depuis la dernière utilisation

en: Chinese year animal
fr: Signe chinois de l'année

en: Circle
fr: Cercle

en: City
fr: Ville

en: Clear
fr: Vider

en: Clear attributes
fr: Style par défaut

en: Clear text
fr: Effacer le texte

en: Close
fr: Fermer

en: Close contact panel
fr: Cacher les détails

en: Close description panel
fr: Cacher les détails

en: Close editor
fr: Fermer l'éditeur

en: Close find entry
fr: Cacher la barre de recherche

en: Close note panel
fr: Fermer le panneau des notes

en: Color
fr: Couleur

en: Color of contact tags
fr: Types d'information

en: Color of items that are due in the next 7 days
fr: Couleur de ce qui se termine dans les 7 jours

en: Color of items that are due today
fr: Couleur de ce qui se termine aujourd'hui

en: Color of items that are past due
fr: Couleur de ce qui est achevé

en: Color of links
fr: Liens internet et courriel

en: Colors
fr: Couleurs

en: Column
fr: Colonne

en: Compiled-in features
fr: Options de compilation

en: Contact details
fr: Contact en détail

en: Contact map location
fr: Localisation du contact

en: Continue?
fr: Continuer ?

en: Contributors
fr: Contributeurs

en: Country
fr: Pays

en: Create
fr: Créer

en: Created
fr: Créée

en: Ctrl+Enter
fr: Ctrl+Entrée

en: Ctrl+PageDn
fr: Ctrl+Bas de Page

en: Ctrl+PageUp
fr: Ctrl+Haut de Page

en: Ctrl+Space
fr: Ctrl+Espace

en: Ctrl+Up/Down
fr: Ctrl+Haut/Bas

en: Current date
fr: Date actuelle

en: Current day marker
fr: Marqueur du jour actuel

en: Current day marker color
fr: Marqueur du jour actuel

en: Current month
fr: Mois actuel

en: Current time
fr: Heure actuelle

en: Current year
fr: Année actuelle

en: Cursor color
fr: Curseur

en: Cursor thickness
fr: Épaisseur du curseur

en: DD-MM-YYYY
fr: JJ-MM-AAAA

en: Date and time to add or subtract from
fr: Date et heure initiales

en: Date calculator
fr: Calculateur temporel

en: Date font
fr: Police de la date

en: Date format
fr: Format de la date

en: Date format syntax
fr: Syntaxe du format

en: Date header format
fr: Format de la date

en: Date period
fr: Rappel à date fixe

en: Day
fr: Jour

en: Day Selector
fr: Sélecteur de jour

en: Day categories
fr: Catégories journalières

en: Day category
fr: Catégorie du jour

en: Day name
fr: Jours

en: Day note
fr: Note du jour

en: Day note marker
fr: Marqueur des notes

en: Day notes
fr: Notes du jour

en: Day number
fr: N° annuel du jour

en: Day tasks
fr: Tâches du jour

en: Days
fr: Jours

en: Days to birthday
fr: Nombre de jours restants

en: Delete
fr: Suppr

en: Delete completed tasks without confirmation
fr: Effacer les tâches terminées sans confirmation

en: Delete note
fr: Supprimer la note

en: Department
fr: Service

en: Descending
fr: Décroissant

en: Disable underline in links
fr: Ne pas souligner les liens

en: Disabled
fr: Invalide

en: Display full-year calendar
fr: Afficher le calendrier annuel

en: Do you really want to continue?
fr: Continuer quand même ?

en: Do you want to save it?
fr: Voulez vous enregistrer ?

en: Dog
fr: Chien

en: Done
fr: Fait

en: Done!
fr: Fait!

en: Draw rows in alternating colors
fr: Alterner la couleur des lignes

en: Due date
fr: Échéance

en: Duration between two dates
fr: Durée entre deux dates

en: E-Mail
fr: Adresse courriel

en: E-Mail 2
fr: Adresse courriel 2

en: E-Mail 3
fr: Adresse courriel 3

en: E-Mail 4
fr: Adresse courriel 4

en: E-mail client
fr: Client courriel

en: ERROR: Cannot create config files
fr: Erreur: impossible de créer le fichier de configuration

en: Edit
fr: Modifier

en: Edit category
fr: Éditer les catégories

en: Edit contact
fr: Modifier le contact

en: Edit day note
fr: Modifier la note du jour

en: Edit entry
fr: Modifier l'entrée

en: Edit note
fr: Modifier la note

en: Edit task
fr: Modifier la tâche

en: Editor
fr: Éditeur

en: Enable
fr: Activer

en: Enable auxilary calendars
fr: Activer les calendriers auxiliaires

en: Enable block cursor
fr: Activer le curseur plein

en: Enable sound notification
fr: Activer la notification sonore

en: Enable spell checker in day notes
fr: Activer le correcteur d'orthographe

en: Enable system tray
fr: Afficher l'îcone

en: Enable tooltips
fr: Activer les bulles d'aide

en: Encrypted
fr: Chiffrée

en: Encrypted notes support
fr: Dispositif de chiffrement

en: Encryption
fr: Chiffrement

en: End
fr: Fin

en: Enter
fr: Entrée

en: Enter password
fr: Entrer le mot de passe

en: Error
fr: Erreur

en: Error printing
fr: Erreur d'impression

en: Esc
fr: Échap

en: Event
fr: Évènement

en: Event marker
fr: Marqueur des événements

en: Event marker color
fr: Marqueur des évènements

en: Event maximum length
fr: Nb max de caractères

en: Events
fr: Évènements

en: Export
fr: Exporter

en: Export contacts
fr: Exporter les contacts

en: Export tasks
fr: Exporter les tâches

en: Export to iCal file
fr: Exporter en fichier iCal

en: Fast
fr: Rapide

en: Feature requests
fr: Requêtes de fonctionalités

en: Field type
fr: Catégorie

en: Fields to export
fr: Champs à exporter

en: File
fr: Fichier

en: Filename
fr: Nom de fichier

en: Filter
fr: Filtre

en: Find
fr: Rechercher

en: Finished
fr: Fini

en: First Name
fr: Prénom

en: First date and time
fr: Première date/heure

en: First name
fr: Prénom

en: Font size
fr: Taille des polices

en: Fonts
fr: Polices

en: Fowl
fr: Coq

en: Free-hand circle
fr: Cercle à main levée

en: From (hour)
fr: De (heure)

en: Full Moon
fr: Pleine Lune

en: Full date
fr: Date complète

en: Full-year calendar
fr: Calendrier annuel

en: Gemini
fr: Gémeau

en: General
fr: Général

en: Global notification command
fr: Commande par défaut (ex: notify-send)

en: Go Down
fr: Descendre

en: Good
fr: Bon

en: Graphics
fr: Graphisme

en: Group
fr: Groupe

en: Groups
fr: Groupes

en: Hare
fr: Lièvre

en: Hashing
fr: Hash

en: Header color
fr: Entête

en: Help
fr: Aide

en: Helpers
fr: Programmes externes

en: Hide
fr: Cacher

en: Hide completed tasks
fr: Cacher les tâches terminées

en: Hide group column
fr: Cacher la colonne de groupe

en: High
fr: Haute

en: Highlight
fr: Surligner

en: Home
fr: Maison

en: Home address
fr: Adresse personnelle

en: Home city
fr: Ville de résidence

en: Home country
fr: Pays

en: Home phone
fr: Téléphone résidence

en: Home phone 2
fr: Téléphone résidence 2

en: Home phone 3
fr: Téléphone résidence 3

en: Home phone 4
fr: Téléphone résidence 4

en: Home postcode
fr: Code postal

en: Home state
fr: Département

en: Home/End
fr: Origine/Fin

en: Horizontal
fr: Horizontale

en: Horse
fr: Cheval

en: Hour
fr: Heure

en: Hours
fr: Heures

en: Ignore alarm when task expired offline
fr: Ignorer l'alarme lorsque la tâche expire hors ligne

en: Ignore day note events
fr: Ignorer les notes du jour

en: Ignore weekend days
fr: Ignorer les jours de week-end

en: Import
fr: Importer

en: Import contacts
fr: Importer des contacts

en: Import tasks
fr: Importer les tâches

en: Import type
fr: Type d'import

en: Incorrect password!
fr: Mot de passe incorrect

en: Info
fr: Panneau d'informations

en: Input filename
fr: Entrer le nom du fichier

en: Insert
fr: Insérer

en: Insert current date and time
fr: Insérer la date et l'heure actuelle

en: Insert separator
fr: Insérer un séparateur

en: Insert timeline
fr: Insérer un horaire

en: Interval
fr: Intervalle

en: Invalid item
fr: Item invalide

en: Invert
fr: Inverser

en: Italic
fr: Italique

en: Item font size
fr: Détails sur les contacts

en: Jump to
fr: S'y rendre

en: Jump to date
fr: Aller à la date du

en: Key shortcuts
fr: Raccourcis clavier

en: Landscape
fr: Paysage

en: Large
fr: Grande

en: Last Name
fr: Nom de famille

en: Last Quarter Moon
fr: Dernier quartier

en: Last changes
fr: Derniers changements

en: Last name
fr: Nom de famille

en: Layout
fr: Mise en page

en: Leap year
fr: Année bissextile

en: Left
fr: Gauche

en: Left, Right
fr: Gauche, Droite

en: Leo
fr: Lion

en: Libra
fr: Balance

en: License
fr: Licence

en: Line
fr: Ligne

en: Lines
fr: Lignes

en: Low
fr: Basse

en: MM-DD-YYYY
fr: MM-JJ-AAAA

en: MM/DD/YY
fr: MM/JJ/AA

en: Mailing lists
fr: Listes de courriels

en: Mark
fr: Marquer

en: Marked days
fr: Jours cochés

en: Medium
fr: Moyenne

en: Miscellaneous
fr: Divers

en: Modified
fr: Modifiée

en: Modify GUI to use Osmo on low resolutions
fr: Modifier le GUI pour les basses résolutions

en: Modify ICAL parameters
fr: Modifier les paramètres ICAL

en: Monkey
fr: Singe

en: Month
fr: Mois

en: Month name
fr: Mois

en: Months
fr: Mois

en: Moon phase
fr: Phase de la Lune

en: Name
fr: Nom

en: Name day
fr: Fête

en: Name day date
fr: Fête

en: Name font size
fr: Noms des contacts

en: Namedays
fr: Fêtes

en: New Moon
fr: Nouvelle Lune

en: New contact
fr: Nouveau contact

en: New note
fr: Nouvelle note

en: New task
fr: Nouvelle tâche

en: Next day
fr: Jour suivant

en: Next month
fr: Mois suivant

en: Next year
fr: Année suivante

en: Nickname
fr: Surnom

en: No
fr: Non

en: No birthdays defined
fr: Pas d'anniversaires enregistrés

en: No date
fr: Pas de date

en: No further data recovery will be possible.
fr: La récupération des données ne sera plus possible

en: No month change
fr: Ne pas changer le mois

en: No records found in selected file.
fr: Aucun enregistrement dans le fichier sélectionné

en: No tasks with defined date found.
fr: Tâches avec date définie introuvables.

en: No valid calendars defined
fr: Aucun calendriers définis

en: No.
fr: N°

en: Note
fr: Notes

en: Note editor
fr: Éditeur de note

en: Note font
fr: Police des notes

en: Note name
fr: Nom de la note

en: Note type
fr: Type de note

en: Notes options
fr: Options des notes

en: Nothing to import.
fr: Rien à importer

en: Number fields per record
fr: Nombre de champs par enregistrement

en: Number of days
fr: Nombre de jours

en: Number of days to check forward for events (default: 0)
fr: Nombre de jours avant vérification des événements (par defaut: 0)

en: Number of weekend days
fr: Jours de week-end annuel

en: Number of weeks
fr: Nombre de semaines

en: OSMO was designed keeping in mind the user convenience, so there are many key shortcuts. Here is the full list:
fr: OSMO a été conçu en gardant à l'esprit le confort de l'utilisateur, d'où les nombreux raccourcis clavier. Voici la liste complète:

en: Open backup file
fr: Ouvrir le fichier de sauvegarde

en: Operation
fr: Opération

en: Order
fr: Ordre

en: Organization
fr: Entreprise ou organisation

en: Osmo backup files (*.bck)
fr: Fichiers de sauvegardes d'Osmo (*.bck)

en: Osmo has to be restarted now...
fr: Osmo va redémarrer maintenant ...

en: Osmo has to be restarted to take effect.
fr: Les changements prendront effet aprés redémarrage

en: Output filename
fr: Fichier de destination

en: Output format
fr: Format de destination

en: Override locale settings
fr: Ignorer les paramètres locaux

en: Ox
fr: Bœuf

en: Padding
fr: Marge par case

en: Page orientation:
fr: Orientation de la page

en: PageUp/PageDn
fr: Haut de Page/Bas de Page

en: Password protection
fr: Protection par mot de passe

en: Passwords do not match!
fr: Le mot de passe ne correspond pas

en: Personal
fr: Personnel

en: Phones
fr: Téléphones

en: Photo size
fr: Taille des photos

en: Pig
fr: Cochon

en: Pisces
fr: Poisson

en: Plain
fr: En clair

en: Please enter the password
fr: Confirmer le mot de passe

en: Please select address
fr: Sélectionner une adresse

en: Please select at least one day when recurrency is enabled.
fr: Sélectionner au moins un jour avec le mode récurrent activé

en: Please select file first.
fr: Sélectionner le fichier en premier

en: Postcode
fr: Code postal

en: Postpone time
fr: Temps avant rappel

en: Preferences
fr: Préférences

en: Previous and next month
fr: Mois précédent/suivant

en: Previous day
fr: Jour précédent

en: Previous month
fr: Mois précédent

en: Previous year
fr: Année précédente

en: Print
fr: Imprimer

en: Print calendar
fr: Imprimer le calendrier

en: Print visible tasks list
fr: Imprimer la liste des tâches

en: Printing properties
fr: Propriétés d'impression

en: Printing support
fr: Support d'impression

en: Priority
fr: Priorité

en: Programming
fr: Programmation

en: Quarter Moon
fr: Premier quartier

en: Quit
fr: Quitter

en: Re-enter password
fr: Confirmer le mot de passe

en: Read-only
fr: Lecture seule

en: Record
fr: Enregistrement

en: Recurrent
fr: Activer le mode récurrent

en: Recurrent task
fr: Tâche récurrente

en: Remember cursor position
fr: Se rappeler de la position du curseur

en: Remember last selected page
fr: Se rappeler la dernière page sélectionnée

en: Remember the last selected category
fr: Se rappeler la dernière catégorie sélectionnée

en: Remind me later
fr: Me le rappeler plus tard

en: Reminder options
fr: Options de notification

en: Remove
fr: Supprimer

en: Remove contact
fr: Supprimer le contact

en: Remove note
fr: Supprimer la note

en: Remove task
fr: Supprimer la tâche

en: Repeat
fr: Répétition

en: Repeat in the following days
fr: Répéter les jours suivants :

en: Repeat sound alarm
fr: Répéter l'alarme sonore

en: Reset fields
fr: Remettre à zéro

en: Reset time
fr: Remettre à zéro

en: Restore
fr: Restaurer

en: Result
fr: Résultat

en: Right
fr: Droite

en: SVN revision
fr: Révision SVN

en: Sagittarius
fr: Sagittaire

en: Save
fr: Enregistrer

en: Save backup
fr: Sauvegarder

en: Save data after every modification
fr: Sauvegarder les données après chaque modification

en: Save note
fr: Enregistrer la note

en: Save tasks
fr: Sauvegarder les tâches

en: Scorpio
fr: Scorpion

en: Search
fr: Rechercher

en: Second
fr: Seconde

en: Second date and time
fr: Deuxième date/heure

en: Second name
fr: Second nom de famille

en: Seconds
fr: Secondes

en: Select CSV file
fr: Sélectionner un fichier CVS

en: Select ICS file
fr: Sélectionner un fichier ICS

en: Select a font...
fr: Sélectionner une police...

en: Select and show first item after search
fr: Sélectionner et afficher le premier résultat après la recherche

en: Select color
fr: Sélectionnez la couleur

en: Select date
fr: Sélectionner une date

en: Select date and time
fr: Date/Heure

en: Select day color
fr: Attribuer une couleur au jour

en: Select fields
fr: Sélectionner les champs

en: Select font
fr: Sélectionner une police

en: Select output file
fr: Sélectionner le fichier de destination

en: Select photo
fr: Sélectionner une photo

en: Selected contact will be removed.
fr: Le contact sélectionné sera effacé

en: Selected day note will be removed.
fr: Les notes du jour seront effacées

en: Selected file exist! Overwrite?
fr: Le fichier choisi existe ! Le remplacer ?

en: Selected month
fr: Mois sélectionné

en: Selected month and year
fr: Mois et année sélectionnée

en: Selected note will be removed.
fr: Les notes sélectionnées seront effacées

en: Selected task will be removed.
fr: Les tâches sélectionnées seront effacées

en: Selected year
fr: Année sélectionnée

en: Selection
fr: Sélection

en: Selector
fr: Sélecteur

en: Set absolute path for settings and data files
fr: Indiquer le chemin absolu pour les réglages et les fichiers de données

en: Set current date
fr: Mettre à la date actuelle

en: Set current time
fr: Mettre à l'heure actuelle

en: Set default format
fr: Format par défaut

en: Set time
fr: Sélectionner une heure

en: Sheep
fr: Mouton

en: Show Osmo
fr: Montrer Osmo

en: Show birthdays
fr: Afficher les anniversaires

en: Show calendar
fr: Afficher le calendrier

en: Show contact location on the map
fr: Localiser sur Google Maps

en: Show contacts
fr: Afficher les contacts

en: Show day names
fr: Afficher les jours de la semaine

en: Show in bold tasks with high priority
fr: Tâches à haute priorité en gras

en: Show in day info panel
fr: Panneau d'informations

en: Show notes
fr: Afficher les notes

en: Show options
fr: Afficher les options

en: Show small calendar window
fr: Afficher le calendrier dans une petite fenêtre

en: Show task
fr: Montrer les tâches

en: Show tasks
fr: Afficher les tâches

en: Show week numbers
fr: Afficher les N° annuel de semaine

en: Simple view in full-year calendar
fr: Vue simple du calendrier annuel

en: Simultaneously use two or more copies of OSMO can be a cause of data loss.
fr: Le lancement en parallèle de deux instances (ou plus) d'OSMO peut causer des pertes de données.

en: Small
fr: Petite

en: Snake
fr: Serpent

en: Sorting
fr: Classer

en: Sound player
fr: Serveur de son

en: Space
fr: Espace

en: Spell checker language
fr: Langage du correcteur d'orthographe

en: Spell checker support
fr: Correcteur d'orthographe

en: Start
fr: Démarrage

en: Start minimised
fr: Lancer minimisé

en: Started
fr: Lancé

en: State
fr: Département

en: Statistics
fr: Statistiques

en: Step (minutes)
fr: Intervalle (minutes)

en: Strikethrough
fr: Barrer

en: Strikethrough past day notes
fr: Barrer les notes des jours précédents

en: Summary
fr: Résumé

en: SyncML enabled device support
fr: Activer le service SyncML

en: Syntax
fr: Syntaxe

en: System tray
fr: Zone de notification

en: Tabs position
fr: Position des onglets

en: Tags
fr: Mots clef

en: Task
fr: Tâche

en: Task details
fr: Détails de la tâche

en: Task has been modified or removed.
fr: La tâche a été modifiée ou supprimée

en: Task info font
fr: Police des détails

en: Tasks
fr: Tâches

en: Tasks list
fr: Liste des tâches

en: Tasks options
fr: Options des tâches

en: Taurus
fr: Taureau

en: The %s pattern will be replaced with e-mail address
fr: %s sera remplacé par l'adresse courriel

en: The %s pattern will be replaced with sound filename
fr: %s sera remplacé par le fichier sonore

en: The %s pattern will be replaced with web address
fr: %s sera remplacé par l'adresse web

en: The list will be cleared and all entries will be lost.
fr: La liste sera effacée et toutes les entrées perdues

en: The note has changed.
fr: La note a été modifiée

en: Thick
fr: Épais

en: Thin
fr: Mince

en: This calculator only supports dates after year 1.
fr: Ce calculateur ne supporte que les dates après un an

en: This is not Osmo backup file
fr: Ce n'est pas un fichier de sauvegarde d'Osmo

en: Tiger
fr: Tigre

en: Time
fr: Heure

en: Time format
fr: Format de l'heure

en: Time period
fr: Rappel périodique

en: Time to add or subtract
fr: Temps à ajouter/soustraire

en: Timeline
fr: Durée

en: To (hour)
fr: À (heure)

en: Today
fr: Aujourd'hui

en: Today distance
fr: Intervalle en jours

en: Toggle day note panel
fr: Afficher/Cacher les notes du jour

en: Toggle spell checker
fr: Activer/Désactiver le correcteur d'orthographe

en: Tomorrow
fr: Demain

en: Top
fr: Haut

en: Translators
fr: Traducteurs

en: Underline
fr: Souligner

en: Unknown
fr: Inconnu

en: Use binary XML (WBXML)
fr: Utiliser binary XML (WBXML)

en: Use date period
fr: Définir une période

en: Use first record as header
fr: Utiliser le premier enregistrement pour en-tête

en: Use system format for date and time
fr: Utiliser le format du système pour la date et l'heure

en: Valid
fr: Valider

en: Valid item
fr: Item valide

en: Value
fr: Valeur

en: Vertical
fr: Verticale

en: Virgo
fr: Vierge

en: Visible columns
fr: Colonnes visibles

en: Visible columns in birthday browser
fr: Colonnes visibles dans la liste des anniversaires

en: Visible events
fr: Faire apparaître :

en: WWW
fr: Site Web

en: WWW 2
fr: Site Web 2

en: WWW 3
fr: Site Web 3

en: WWW 4
fr: Site Web 4

en: Waning Crescent Moon
fr: Dernier croissant

en: Waning Gibbous Moon
fr: Lune gibbeuse descendante

en: Warning
fr: Attention

en: Wave
fr: Vague

en: Waxing Crescent Moon
fr: Premier croissant

en: Waxing Gibbous Moon
fr: Lune gibbeuse ascendante

en: Web browser
fr: Navigateur web

en: Week number
fr: N° annuel de la semaine

en: Week start on Monday
fr: Les semaines débutent Lundi

en: Weekend days
fr: Jours de week-end

en: Weekend days color
fr: Week-end

en: Weeks
fr: Semaines

en: White characters
fr: Caractères blancs

en: Words
fr: Mots

en: Work
fr: Professionnel

en: Work address
fr: Adresse professionnelle

en: Work city
fr: Ville d'activité

en: Work country
fr: Téléphone professionnel

en: Work phone
fr: Téléphone professionnel

en: Work phone 2
fr: Téléphone professionnel 2

en: Work phone 3
fr: Téléphone professionnel 3

en: Work phone 4
fr: Téléphone professionnel 4

en: Work postcode
fr: Code postal

en: Work state
fr: Département

en: YYYY-DD-MM
fr: AAAA-JJ-MM

en: YYYY-MM-DD
fr: AAAA-MM-JJ

en: Year
fr: Année

en: Year info
fr: Informations supplémentaires

en: Years
fr: Années

en: Yes
fr: Oui

en: Zodiac sign
fr: Signe du zodiaque

en: abbreviated month name
fr: nom du mois abrégé

en: abbreviated weekday name
fr: nom du jour abrégé

en: activate search field
fr: Activer le champ de recherche

en: add
fr: Ajouter

en: add contact
fr: Ajouter un contact

en: add note
fr: Ajouter une note

en: add task
fr: Ajouter une tâche

en: assign background color to day note
fr: Assigne une couleur d'arrière plan à une note journalière

en: case sensitive
fr: Distinguer majuscules et minuscules

en: change category filter
fr: Changer le filtre des catégories

en: change day
fr: Changer le jour

en: change month
fr: Changer le mois

en: change search mode
fr: Changer le mode de recherche

en: change year
fr: Changer l'année

en: clear selection attributes
fr: Style par défaut pour la sélection

en: close contact details panel
fr: Fermer le panneau de détails des contacts

en: close editor
fr: Fermer l'éditeur

en: close full-year calendar
fr: Fermer le calendrier annuel

en: close note editor
fr: Fermer l'éditeur de notes

en: close task info panel
fr: Fermer le panneau de détails des tâches

en: compiled on
fr: compilé en

en: contact added | contacts added
fr[0]: Le contact a été ajouté
fr[1]: Les contacts ont été ajoutés

en: contact exported | contacts exported
fr[0]: contact exporté
fr[1]: contacts exportés

en: date calculator
fr: Afficher le calculateur temporel

en: day | days
fr[0]: jour
fr[1]: jours

en: day notes browser
fr: Parcourir les notes du calendrier

en: day of the month
fr: n° du jour

en: day of the month without leading zeros
fr: n° du jour sans les zéros initiaux

en: day till end of year | days till end of year
fr[0]: Jour jusqu'à la fin de l'année
fr[1]: Jours jusqu'à la fin de l'année

en: edit contact
fr: Modifier le contact

en: edit note name and category
fr: Modifier le nom et la catégorie de la note

en: edit task
fr: Modifier la tâche

en: encryption support is disabled
fr: Le support de chiffrement est désactivé

en: entry | entries
fr[0]: entrée
fr[1]: entrées

en: event | events
fr[0]: évènement
fr[1]: évènements

en: event exported | events exported
fr[0]: contact exporté
fr[1]: contacts exportés

en: exit
fr: Sortir

en: find text
fr: Rechercher

en: full month name
fr: nom du mois en entier

en: full weekday name
fr: nom du jour en entier

en: handy personal organizer
fr: @genda personnel

en: hour | hours
fr[0]: heure
fr[1]: heures

en: hours
fr: heures

en: iCalendar events
fr: Évènements iCalendar

en: iCalendar export
fr: Export iCalendar

en: iCalendar files
fr: fichiers iCalendar

en: iCalendar support
fr: Support iCalendar

en: jump to date
fr: Aller à la date du

en: month | months
fr[0]: mois
fr[1]: mois

en: no entries
fr: Pas d'entrée

en: of
fr: de

en: open note
fr: Ouvrir une note

en: or
fr: ou

en: postponed
fr: Reporté

en: remove contact
fr: Supprimer le contact

en: remove day note
fr: Supprimer la note du jour

en: remove note
fr: Supprimer la note

en: remove task
fr: Supprimer la tâche

en: rounded down
fr: arrondi inférieur

en: save note
fr: Enregistrer la note

en: scroll the contents in the day info panel
fr: Afficher les notes dans le panneau d'informations

en: second | seconds
fr[0]: seconde
fr[1]: secondes

en: select current date
fr: Sélectionner la date actuelle

en: set current year
fr: Revenir à l'année actuelle

en: show about window
fr: Afficher la fenêtre 'À Propos'

en: show full-year calendar
fr: Afficher le calendrier annuel

en: show options window
fr: Afficher la fenêtre des options

en: subtract
fr: Soustraire

en: switch page in options and about tab
fr: Changer de pages dans les onglets Options et À propos

en: switch to next tab
fr: Vers l'onglet suivant

en: switch to previous tab
fr: Vers l'onglet précédent

en: switch to selected page
fr: Aller à l'onglet sélectionné

en: tasks exported
fr: Tâches exportées

en: the last day of the year
fr: le dernier jour de l'année

en: time is ignored
fr: L'heure est ignorée

en: times
fr: fois

en: today
fr: Aujourd'hui

en: toggle alternative view
fr: Vue alternative

en: toggle bold
fr: Gras

en: toggle calendars for the previous and next month
fr: Afficher les calendriers des mois précédent et suivant

en: toggle hidden tasks
fr: Afficher les tâches cachées

en: toggle highlight
fr: Surligner

en: toggle italic
fr: Italique

en: toggle personal data visibility
fr: Activer/Désactiver la visibilité des données personnelles

en: toggle strikethrough
fr: Barrer

en: toggle underline
fr: Souligner

en: was born
fr: né(e) le

en: week | weeks
fr[0]: semaine
fr[1]: semaines

en: weekend day | weekend days
fr[0]: Jour de week-end
fr[1]: Jours de week-end

en: weekend day ignored | weekend days ignored
fr[0]: Ignorer le jour de week-end
fr[1]: Ignorer les jours de week-end

en: working day | working days
fr[0]: Jour en semaine
fr[1]: Jours en semaine

en: year | years
fr[0]: Année
fr[1]: Années

en: year info
fr: Informations supplémentaires

en: year old | years old
fr[0]: an
fr[1]: ans

en: year with century
fr: année avec siècle

en: year without century
fr: année sans siècle
