homebank - en to fr translation catalogue (501 entries)

en: %a locale's abbreviated weekday name.
    %A locale's full weekday name. 
    %b locale's abbreviated month name. 
    %B locale's full month name. 
    %c locale's appropriate date and time representation. 
    %C century number (the year divided by 100 and truncated to an integer) as a decimal number [00-99]. 
    %d day of the month as a decimal number [01,31]. 
    %D same as %m/%d/%y. 
    %e day of the month as a decimal number [1,31]; a single digit is preceded by a space. 
    %j day of the year as a decimal number [001,366]. 
    %m month as a decimal number [01,12]. 
    %x locale's appropriate date representation. 
    %y year without century as a decimal number [00,99]. 
    %Y year with century as a decimal number.
fr: %a abréviation local du jour de la semaine.%A nom complet local du jour de la semaine.%b abréviation local du nom du mois.%B nom complet local du mois.%c affichage de l'heure et de la date local.%C le siècle (l'année est divisée par 100 et tronqué en un entier) représenté par un nombre [00-99].%d le jour du mois représenté par un nombre [01,31].%D identique à %m/%d/%y.%e le jour du mois est représenté par un nombre [1,31]; un simple chiffre est précédé par un espace.%j le jour de l'année est représenté par un nombre [001,366].%m le mois est représenté par un nombre [01,12].%x représentation appropriée de la date locale.%y l'année est représentée par un nombre sans le siècle [00,99].%Y l'année est représentée par un nombre incluant le siècle.

en: %d transactions auto assigned
fr: %d opérations auto assignées

en: %d transactions inserted
fr: %d opérations insérées

en: %d transactions selected, %d hidden
fr: %d opérations sélectionnées, %d cachées

en: %d transactions selected, %d hidden :: %s ( %s - %s)
fr: %d opérations sélectionnées, %d cachées :: %s ( %s - %s )

en: %d/%d under %s
fr: %d/%d en dessous de %s

en: (In)_Validate
fr: (Dé)_Valider

en: (Nobody)
fr: (Personne)

en: (account %d)
fr: (compte %d)

en: (assignment %d)
fr: (affectation %d)

en: (new archive)
fr: (nouvelle archive)

en: (none)
fr: (aucun)

en: ** OFX support is disabled **
fr: ** gestion OFX désactivé **

en: - Changes made to the wallet will be permanently lost
    - Wallet will be restored to the last save (.xhb~)
fr: - Les changements fait au portefeuille courant seront définitivement perdus
    - Le portefeuille sera restauré à la dernière sauvegarde (.xhb~)

en: <b>Account to import</b>
fr: <b>Comptes à importer</b>

en: <b>Accounts summary</b>
fr: <b>Résumé comptes</b>

en: <b>Accounts</b>
fr: <b>Comptes</b>

en: <b>Amount colors</b>
fr: <b>Couleurs des montant</b>

en: <b>Automated insertion</b>
fr: <b>Insertion automatique</b>

en: <b>Automatic assignments</b>
fr: <b>Affectations automatiques</b>

en: <b>Automatic transactions</b>
fr: <b>Opérations automatiques</b>

en: <b>Balances</b>
fr: <b>Soldes</b>

en: <b>Budget for each month</b>
fr: <b>Budget pour chaque mois</b>

en: <b>Budget options</b>
fr: <b>Options du budget</b>

en: <b>Car cost</b>
fr: <b>Coût voiture</b>

en: <b>Cheque number</b>
fr: <b>Numéro de chèque</b>

en: <b>Create new</b>
fr: <b>Créer nouveau</b>

en: <b>Date filter</b>
fr: <b>Filtre date</b>

en: <b>Date options</b>
fr: <b>Options de date</b>

en: <b>Display</b>
fr: <b>Affichage</b>

en: <b>File informations</b>
fr: <b>Informations du fichier</b>

en: <b>Filter Amount</b>
fr: <b>Filtre Montant</b>

en: <b>Filter Date</b>
fr: <b>Filtre Date</b>

en: <b>Filter Payment</b>
fr: <b>Filtre Paiement</b>

en: <b>Filter State</b>
fr: <b>Filtre d'état</b>

en: <b>Filter Text</b>
fr: <b>Filtre Texte</b>

en: <b>Folders</b>
fr: <b>Dossiers</b>

en: <b>General information</b>
fr: <b>Informations générales</b>

en: <b>General infos</b>
fr: <b>Informations générales</b>

en: <b>General</b>
fr: <b>Général</b>

en: <b>Initial date filter</b>
fr: <b>Filtre date initial</b>

en: <b>Measurement units</b>
fr: <b>Unités de mesure</b>

en: <b>Numbers format</b>
fr: <b>Format de nombres</b>

en: <b>Numbers options</b>
fr: <b>Options des nombres</b>

en: <b>OFX/QFX options</b>
fr: <b>Options OFX/QFX</b>

en: <b>Optional information</b>
fr: <b>Informations optionnelles</b>

en: <b>Optional infos</b>
fr: <b>Informations optionnelles</b>

en: <b>Search in Description</b>
fr: <b>Chercher dans Description</b>

en: <b>Start behaviour</b>
fr: <b>Comportement au démarrage</b>

en: <b>Statistics options</b>
fr: <b>Options des statistiques</b>

en: <b>System detection</b>
fr: <b>Détection du système</b>

en: <b>Transaction list</b>
fr: <b>Liste des opérations</b>

en: <b>Transaction</b>
fr: <b>Opération</b>

en: <b>Transactions to import</b>
fr: <b>Opérations à importer</b>

en: <b>Transactions</b>
fr: <b>Opérations</b>

en: <b>Treeview</b>
fr: <b>Arborescence</b>

en: <b>Upcoming automated transactions</b>
fr: <b>Opérations automatiques à venir</b>

en: A_ccount:
fr: _Compte :

en: About HomeBank
fr: A propos d'HomeBank

en: Acc_ounts...
fr: _Comptes...

en: Account
fr: Compte

en: Add
fr: Ajouter

en: Add a new transaction
fr: Ajouter une nouvelle opération

en: Add to description
fr: Ajouter à Description

en: Add to info
fr: Ajouter à Info

en: Add transaction
fr: Ajouter une nouvelle opération

en: Add...
fr: Ajouter...

en: All
fr: Tous

en: All date
fr: Toutes dates

en: All files
fr: Tous fichiers

en: All month
fr: Tous

en: Amiga files
fr: Fichiers Amiga

en: Amount
fr: Montant

en: Apr
fr: Avr

en: April
fr: Avril

en: Asset
fr: Biens

en: Assignments...
fr: Affectations...

en: Aug
fr: Aoû

en: August
fr: Août

en: Auto assigment result
fr: Résultat de l'auto assignation

en: Auto. Assignments
fr: Affectations Auto.

en: Autocompletion and direct seizure
    is available for Category
fr: Auto complétion et saisie directe
    disponible pour Catégorie

en: Autocompletion and direct seizure
    is available for Payee
fr: Auto complétion et saisie directe
    disponible pour Tiers

en: Balance
fr: Solde

en: Balance:
fr: Solde:

en: Bank
fr: Banque

en: Bank:
fr: Banque:

en: Bar
fr: Barres

en: Budget report
fr: Rapport Budget

en: By _amount
fr: Par _montant

en: CSV files
fr: Fichier CSV

en: CSV operation file recognised !
fr: Fichier opération CSV reconnu !

en: Cannot rename this Account,
    from '%s' to '%s',
    this name already exists.
fr: Impossible de renommer ce compte,
    de '%s' vers '%s',
    ce nom existe déjà.

en: Cannot rename this Category,
    from '%s' to '%s',
    this name already exists.
fr: Impossible de renommer cette catégorie,
    de '%s' vers '%s',
    ce nom existe déjà.

en: Cannot rename this Payee,
    from '%s' to '%s',
    this name already exists.
fr: Impossible de renommer ce tiers,
    de '%s' vers '%s',
    ce nom existe déjà.

en: Car report
fr: Rapport Voiture

en: Carcost
fr: Coût voiture

en: Case _sensitive
fr: _Sensible à la casse

en: Cash
fr: Espèces

en: Categories...
fr: Catégories...

en: Category
fr: Catégorie

en: Change HomeBank account target
fr: Changer le compte cible HomeBank

en: Change match options
fr: Changer les options de concordance

en: Check
fr: Chèque

en: Check automated transactions result
fr: Résultat de vérification des opérations automatiques

en: Check automated...
fr: Vérifier automatiques...

en: Click "Apply" to update your accounts.
fr: Cliquez sur "Appliquer" pour mettre à jour vos comptes.

en: Close the current account
fr: Fermer le portefeuille courant

en: Close the current wallet
fr: Clore le portefeuille courant

en: Column
fr: Colonne

en: Columns
fr: Colonnes

en: Configure homebank
fr: Configurer homebank

en: Configure the accounts
fr: Gérer les comptes

en: Configure the archives
fr: Configure les archives

en: Configure the automatic assignments
fr: Configure les affectations automatiques

en: Configure the budget
fr: Gérer le budget

en: Configure the categories
fr: Gérer les catégories

en: Configure the payees
fr: Gérer les tiers

en: Configure wallet
fr: Configure le portefeuille

en: Connect to the LaunchPad website for online help
fr: Connectez-vous au site web de Launchpad pour obtenir de l'aide

en: Connect to the LaunchPad website to help fix problems
fr: Connectez-vous au site web de Launchpad pour signaler un bogue

en: Connect to the LaunchPad website to help translate this application
fr: Connectez-vous au site web de Launchpad pour contribuer à la traduction de cette application

en: Consumption:
fr: Consommation:

en: Contains the _text:
fr: Contient le _texte:

en: Content:
fr: Contenu:

en: Control the import
fr: Contrôler l'import

en: Could not display the URL '%s'
fr: Impossible d'afficher l'URL « %s »

en: Country:
fr: Pays:

en: Create a _new wallet
fr: Créer un _nouveau portefeuille

en: Create a new wallet
fr: Crée un nouveau portefeuille

en: Create an account
fr: Créer un compte

en: Credit card
fr: Carte crédit

en: Current month
fr: Mois courant

en: Current year
fr: Année courante

en: Date _tolerance:
fr: _Tolérance de date:

en: Date accepted here are:
    day,
    day/month or month/day,
    and complete date into your locale
fr: Date acceptées ici:
    jour,
    jour/mois ou mois/jour,
    et date complète

en: Day
fr: Jour

en: Debit card
fr: Carte de débit

en: Dec
fr: Déc

en: Decay
fr: Écart

en: Decay:
fr: Écart:

en: December
fr: Décembre

en: Decimal char:
fr: Car. décimal:

en: Deposit
fr: Dépot

en: Detail
fr: Détail

en: Display format
fr: Format d'affichage

en: Do _not save
fr: _Ne pas enregistrer

en: Do you want to create an Archive with
    each of the selected transaction ?
fr: Voulez-vous créer une Archive avec
    chaque Opérations sélectionnées ?

en: Do you want to delete
    each of the selected transaction ?
fr: Voulez-vous effacer
    chacune des opérations sélectionnées ?

en: Do you want to save the changes
    in the current file ?
fr: Voulez-vous enregistrer les modifications
    dans le fichier courant ?

en: Documentation about HomeBank
fr: Documentation concernant HomeBank

en: Drag & drop to change the order
fr: Glisser & déposer pour changer l'ordre

en: Duplicate transaction found
fr: Opérations en double trouvées

en: E_xport
fr: E_xporter

en: Edit
fr: Éditer

en: Edit Filter
fr: Éditer Filtre

en: Edit the active transaction
fr: Éditer l'opération active

en: Edit the filter
fr: Éditer le filtre

en: Electronic payment
fr: Paiement électronique

en: Error
fr: Erreur

en: Euro options
fr: Options Euro

en: Ever_y:
fr: Tous les:

en: Exclude
fr: Exclure

en: Exp. & Inc.
fr: Déb. & Créd.

en: Expense
fr: Débit

en: Expense:
fr: Débit:

en: Export
fr: Exporter

en: Export CSV...
fr: Exporter CSV...

en: Export as CSV
fr: Exporter vers CSV

en: Export as QIF
fr: Exporter en QIF

en: Export to
fr: Exporter en

en: FI fee
fr: Frais bancaires

en: Feb
fr: Fév

en: February
fr: Février

en: File error
fr: Erreur fichier

en: File format error
fr: Erreur du format de fichier

en: Filename:
fr: Nom de fichier:

en: Fill from:
fr: Compléter à partir de:

en: Filter
fr: Filtre

en: Force:
fr: Forcer:

en: Free, easy, personal accounting for everyone.
fr: Comptabilité personnelle libre et facile, pour tous.

en: Fuel
fr: Carburant

en: Fuel cost:
fr: Coût carburant:

en: Future
fr: Futur

en: Future:
fr: Futur:

en: General
fr: Général

en: Get Help Online...
fr: Obtenir de l'aide sur internet

en: Grouping char:
fr: Car. groupement:

en: HomeBank Import Assistant
fr: Assistant d'Import HomeBank

en: HomeBank Import Assistant - (%d of %d)
fr: Assistant d'Import HomeBank - (%d de %d)

en: HomeBank can import files in the following formats:
    - QIF
    - OFX/QFX (optional at compilation time)
    - CSV (format is specific to HomeBank, see the documentation)
fr: HomeBank peut importer des fichiers dans les formats suivants:
    - QIF
    - OFX/QFX (optionel à la compilation)
    - CSV (le format est spécifique à HomeBank, voir la documentation)

en: HomeBank files
fr: Fichiers HomeBank

en: HomeBank name
fr: Nom HomeBank

en: HomeBank options
fr: Options d'HomeBank

en: I_ncome
fr: R_evenu

en: Icons only
fr: Icônes seulement

en: If you do not save, %d changes will be
    definitively lost.
fr: Si vous n'enregistrez pas, %d modifications seront
    définitivement perdues.

en: If you remove '%s', archive and operation referencing this category
    will set place to 'no category'
fr: Si vous supprimez '%s', les archives et opérations utilisant cette catégorie
    seront remplacées par 'aucune'

en: If you remove '%s', archive and operation referencing this payee
    will set place to 'no payee'
fr: Si vous supprimez '%s', les archives et opérations utilisant ce tiers
    seront remplacées par 'aucun'

en: Ignore
fr: Ignorer

en: Import Amiga file
fr: Importer un fichier Amiga

en: Import HomeBank Amiga File
fr: Import fichier HomeBank Amiga

en: Import QIF/OFX/CSV...
fr: Importer QIF/OFX/CSV...

en: Import _memo field:
fr: Import du champ _memo:

en: Import a file in Amiga 3.0 format
fr: Importer un fichier au format Amiga 3.0

en: Import from CSV
fr: Importer depuis CSV

en: Import into
fr: Importer vers

en: Import options
fr: Options d'import

en: Imported name
fr: Nom d'import

en: Inactive
fr: Inactif

en: Include
fr: Inclure

en: Include in the budget
fr: Inclure dans le budget

en: Income
fr: Crédit

en: Income:
fr: Crédit:

en: Inherit
fr: Hériter

en: Inherit also original date
fr: Hériter aussi la date

en: Inherit from the active transaction
fr: Hériter depuis l'opération active

en: Inherit transaction
fr: Hériter opération

en: Initialize my categories with this file
fr: Initialiser mes catégories avec ce fichier

en: Insert pending automated transactions
fr: Insérer les opérations automatiques en attente

en: Internal transfer
fr: Transfert interne

en: Invert
fr: Inverser

en: January
fr: Janvier

en: Jul
fr: Juil

en: July
fr: Juillet

en: Jun
fr: Jui

en: June
fr: Juin

en: Languages:
fr: Langues:

en: Last 12 months
fr: 12 derniers mois

en: Last 2 months
fr: 2 derniers mois

en: Last 3 months
fr: 3 derniers mois

en: Last 30 days
fr: 30 derniers jours

en: Last 4 months
fr: 4 derniers mois

en: Last 6 months
fr: 6 derniers mois

en: Legend
fr: Légende

en: Liability
fr: Dettes

en: Line
fr: Ligne

en: List
fr: Liste

en: Load last opened file
fr: Charger dernier fichier ouvert

en: Make an archive...
fr: Créer une archive...

en: Manage Accounts
fr: Gérer les comptes

en: Manage Archives
fr: Gérer Archives

en: Manage Assignments
fr: Gérer les affectations

en: Manage Budget
fr: Gérer le Budget

en: Manage Categories
fr: Gérer les catégories

en: Manage Payees
fr: Gérer les tiers

en: March
fr: Mars

en: May
fr: Mai

en: Meter
fr: Compteur

en: Meter:
fr: Compteur:

en: Minor
fr: Secondaire

en: Minor currency
fr: Devise secondaire

en: Modify amount...
fr: Modifier montant...

en: Modify category...
fr: Modifier catégorie...

en: Modify date...
fr: Modifier date...

en: Modify description...
fr: Modifier la description...

en: Modify info...
fr: Modifier info...

en: Modify payee...
fr: Modifier tiers...

en: Modify tags...
fr: Modifier les étiquettes...

en: Modify transaction
fr: Modifier opération

en: Modify...
fr: Modifier...

en: Month
fr: Mois

en: Move this category to another one ?
fr: Déplacer cette catégorie vers une autre ?

en: Move this payee to another one ?
fr: Déplacer ce tiers vers un autre ?

en: Move to...
fr: Déplacer en...

en: N_umber:
fr: N_uméro:

en: New wallet (%d of %d)
fr: Nouveau portefeuille (%d sur %d)

en: Next on
fr: Prochaine le

en: No suitable web browser executable could be found.
fr: Impossible de trouver un navigateur Web adéquat.

en: No transaction changed
fr: Pas d'opérations changée

en: No transaction to insert
fr: Pas d'opérations à insérer

en: None
fr: Aucun

en: Not found
fr: Non trouvé

en: Notebook _1:
fr: Carnet _1:

en: Notebook _2:
fr: Carnet _2:

en: November
fr: Novembre

en: OFX file recognised !
fr: Fichier OFX reconnu !

en: OFX/QFX files
fr: fichiers OFX/QFX

en: October
fr: Octobre

en: Of notebook _2
fr: Du carnet _2

en: Open
fr: Ouvrir

en: Open a file
fr: Ouvrir un fichier

en: Open a recently used file
fr: Ouvrir un fichier utilisé récemment

en: Open a wallet
fr: Ouvre un portefeuille

en: Open homebank file
fr: Ouvre un fichier homebank

en: Open the Budget report
fr: Ouvre le rapport Budget

en: Open the Car cost report
fr: Ouvre le rapport de coût voiture

en: Open the Overdrawn report
fr: Ouvre le rapport Découvert

en: Open the Statistics report
fr: Ouvre le rapport Statistiques

en: Open the Trend Time report
fr: Ouvre le rapport de tendance dans le temps

en: Open the _example file
fr: Ouvrir le fichier _exemple

en: Open the export to QIF assistant
fr: Ouvre l'assistant d'export QIF

en: Open the import assistant
fr: Ouvre l'assistant d'import

en: Open the list filter
fr: Ouvre le filtre de liste

en: Other cost:
fr: Autres coûts:

en: Output version information and exit
fr: Affiche le numéro de version et quitte

en: Ove_rdrawn...
fr: Découve_rt...

en: Overdrawn
fr: Découvert

en: Overdrawn report
fr: Rapport Découvert

en: Owner:
fr: Propriétaire :

en: Pay_ment:
fr: Paie_ment:

en: Payee
fr: Tiers

en: Pie
fr: Camembert

en: Please select a file...
fr: Veuillez sélectionner un fichier...

en: Preferences
fr: Préférences

en: Preferences...
fr: Préférences...

en: Prefix symbol:
fr: Symbole préfixe:

en: Preset categories
fr: Catégories prédéfinies

en: Preset file:
fr: Fichier prédéfini:

en: Previous month
fr: Mois précédent

en: Previous year
fr: Année précédente

en: Price
fr: Prix

en: QIF Format...
fr: Format QIF...

en: QIF file recognised !
fr: Fichier QIF reconnu !

en: QIF files
fr: Fichiers QIF

en: Quarter
fr: Trimestre

en: Quit homebank
fr: Quitter homebank

en: Rate
fr: Taux

en: Refresh
fr: Rafraichir

en: Refresh results
fr: Rafraichir résultats

en: Remaining
fr: Reste

en: Remove
fr: Supprimer

en: Remove a category ?
fr: Supprimer une catégorie ?

en: Remove a payee ?
fr: Supprimer un Tiers ?

en: Remove not allowed
fr: Suppression interdite

en: Remove the active transactions
fr: Supprimer les opérations actives

en: Report a Problem...
fr: Signaler un bogue

en: Report options
fr: Options de rapport

en: Result
fr: Résultat

en: Revert
fr: Rétablir

en: Revert to a saved version of this file
fr: Rétablir a une version sauvé de ce fichier

en: Revert to the previously saved file of '%s'?
fr: Revenir au fichier précédemment sauvé de '%s'?

en: Run auto assignments
fr: Lancer l'auto assignation

en: Save As...
fr: Sauver en...

en: Save homebank file as
fr: Enregistrer fichier homebank en

en: Save the current wallet
fr: Sauver le portefeuille courant

en: Save the current wallet with a different name
fr: Sauver le portefeuille courant sous un nom différent

en: Select a file
fr: Sélectionnez un fichier

en: September
fr: Septembre

en: Show
fr: Voir

en: Show _all
fr: Voir _tous

en: Show _details
fr: Voir _détails

en: Show _rate column
fr: Voir _colonne des taux

en: Show by _amount
fr: Voir par _montant

en: Show rules hint
fr: Montrer les règles

en: Show splash
fr: Montrer le splash

en: Show welcome dialog...
fr: Voir la fenêtre d'acceuil

en: Show...
fr: Voir...

en: Shows selected account transactions
fr: Voir les opérations du compte sélectionné

en: Spent
fr: Dépensé

en: Spent & Budget
fr: Dépensé & Budget

en: Spent:
fr: Dépensé:

en: Standing order
fr: Prélèvement

en: State
fr: État

en: Statistics
fr: Statistiques

en: Statistics Report
fr: Rapport Statistiques

en: Subcategory
fr: Sous catégorie

en: Suffix symbol:
fr: Symbole suffixe:

en: System defaults
fr: Défaut du système

en: T_ools
fr: _Outils

en: Tag
fr: Étiquette

en: Tags
fr: Étiquettes

en: Tango dark
fr: Tango fonçé

en: Tango light
fr: Tango clair

en: Tango medium
fr: Tango moyen

en: Text beside icons
fr: Texte à côté des icônes

en: Text only
fr: Texte seulement

en: Text under icons
fr: Texte sous les icônes

en: The csv file must contains the exact numbers of column,
    separated by a semi-colon, please see the help for more details.
fr: Le fichier csv doit contenir le nombre exacte de colonnes,
    séparées par un point-virgule, reportez-vous à l'aide pour plus de détails.

en: The csv file must contains the exact numbers of column,
    separated by a semi-colon, read the help for more details.
fr: Le fichier "csv" dois contenir le nombre exact de colonnes,
    séparées par point-virgule, lisez l'aide pour plus de détails.

en: The file %s is not a valid HomeBank file.
fr: Le fichier %s n'est pas un fichier Homebank valide.

en: The match is done in order: by account, amount and date.
    A date tolerance of 0 day means an exact match
fr: La concordance est faite dans l'ordre par: compte, montant et date.
    Une tolérance de date de 0 signifie un concordance exacte.

en: This account is used and cannot be removed.
fr: Ce compte est utilisé et ne peut pas être supprimé.

en: This account was closed
fr: Ce compte a été clos

en: This will replace '%s' by '%s',
    and then remove '%s'
fr: Ceci remplacera '%s' par '%s',
    et supprimera '%s'

en: Time slice
fr: Part de temps

en: Today
fr: Aujourd'hui

en: Today:
fr: Aujourd'hui:

en: Toggle detail
fr: Afficher détail

en: Toggle legend
fr: Afficher légende

en: Toggle rate
fr: Afficher taux

en: Total cost:
fr: Coût total:

en: Transacti_on
fr: _Opération

en: Transfer
fr: Virement

en: Translate this Application...
fr: Traduire cette application

en: Trend Time Report
fr: Rapport de tendance dans le temps

en: Unable to open '%s', the file does not exist.
fr: Impossible d'ouvrir '%s', le fichier n'existe pas.

en: Unknown/Invalid file...
fr: Fichier Inconnu/invalide...

en: Update your accounts
fr: Mettre à jour vos comptes

en: Use _Imperial units
fr: Utiliser les unités _Impériales

en: Uses custom colors
fr: Utiliser des couleurs spécifiques

en: Validate
fr: Valider

en: Validate the active transactions
fr: Valider les opérations actives

en: Value:
fr: Valeur:

en: View results as bars
fr: Voir les résultats en barres

en: View results as lines
fr: Voir résultats en lignes

en: View results as list
fr: Voir résultats en liste

en: View results as pies
fr: Voir les résultats en camemberts

en: Wallet properties
fr: Propriétés du portefeuille

en: Week
fr: Semaine

en: Welcome to HomeBank
fr: Bienvenue dans HomeBank

en: Welcome to the HomeBank Import Assistant.
    With this assistant you will be guided throught the process
    of importing an external file into HomeBank.
    No changes will be made until you click "Apply" at the end
    of this assistant.
fr: Bienvenue de l'Assistant d'Import HomeBank.
    Avec cet assistant vous serez guidé dans les étapes
    d'import d'un fichier externe dans HomeBank.
    Aucun changement ne sera fait tant que vous n'aurez pas cliqué sur "Appliquer"
    à la fin de cet assistant.

en: What do you want to do:
fr: Que voulez-vous faire:

en: Wrong Amiga file version %d.%d
    ( must be > 3.0 )
fr: Mauvaise version de fichier Amiga %d.%d
    ( doit être > 3.0 )

en: Year
fr: Année

en: [FILE]
fr: [FICHIER]

en: _About
fr: _A propos

en: _Account
fr: _Compte

en: _Account:
fr: _Compte:

en: _Activate
fr: _Activer

en: _Add...
fr: _Ajouter...

en: _Amount:
fr: _Montant :

en: _Bank name:
fr: Nom de la _banque:

en: _Car category:
fr: _Voiture:

en: _Car cost...
fr: _Coût voiture...

en: _Category:
fr: _Catégorie:

en: _Close
fr: _Fermer

en: _Contents
fr: _Contenu

en: _Cumulate
fr: _Cumuler

en: _Date format:
fr: Format de _date:

en: _Edit
fr: _Editer

en: _Edit...
fr: _Éditer...

en: _Enable
fr: Activ_er

en: _Expense:
fr: _Débit:

en: _Export:
fr: E_xporter:

en: _File
fr: _Fichier

en: _Fill with archive:
fr: _Remplir avec l'archive:

en: _Filter...
fr: _Filtre...

en: _For:
fr: _Pour:

en: _Frac digits:
fr: Nombre de _décimales:

en: _From:
fr: _De:

en: _Help
fr: _Aide

en: _Import
fr: _Importer

en: _Import:
fr: _Importer:

en: _Income
fr: _Crédit

en: _Income:
fr: _Crédit:

en: _Inherit...
fr: _Hériter...

en: _Insert:
fr: _Insérer:

en: _Kind:
fr: _Type:

en: _Limit to:
fr: _Limiter à:

en: _Manage
fr: _Gérer

en: _Minor currency
fr: Devise _secondaire

en: _Month:
fr: _Mois:

en: _Move
fr: _Déplacer

en: _Name:
fr: _Nom:

en: _New
fr: _Nouveau

en: _Next on:
fr: Prochai_ne le:

en: _Open an existing wallet
fr: _Ouvrir un portefeuille existant

en: _Open...
fr: _Ouvrir

en: _Overdrawn at:
fr: Déc_ouvert à:

en: _Owner:
fr: _Titulaire:

en: _Payee:
fr: _Tiers:

en: _Payees...
fr: _Tiers...

en: _Preset:
fr: _Prédéfini:

en: _Properties...
fr: _Propriétés...

en: _Quit
fr: _Quitter

en: _Range:
fr: _Plage:

en: _Remind
fr: _Rappel

en: _Remove...
fr: _Supprimer...

en: _Reports
fr: _Rapports

en: _Run the wizard
fr: Lance_r l'assistant

en: _Save
fr: _Sauver

en: _Statistics...
fr: _Statistiques...

en: _Statusbar
fr: Barre d'_état

en: _Tag:
fr: E_tiquette:

en: _Tags:
fr: E_tiquettes:

en: _To account:
fr: Vers comp_te:

en: _To:
fr: _A:

en: _Toolbar
fr: _Barre d'outils

en: _Toolbar:
fr: _Barre d'outils:

en: _Tools
fr: _Outils

en: _Transactions
fr: _Opérations

en: _Trend Time...
fr: _Tendance Temps

en: _Unit:
fr: _Unité:

en: _Upcoming
fr: _Imminente

en: _Validated
fr: _Validée

en: _View
fr: _Voir

en: _View by:
fr: _Voir par:

en: _View:
fr: _Voir:

en: _Wallet:
fr: _Portefeuille:

en: _Warning:
fr: _Alerte:

en: _Year:
fr: _Année:

en: account: %d - transaction: %d - payee: %d - categorie: %d
fr: compte: %d - opération: %d - tiers: %d - catégorie: %d

en: auto-assigned
fr: auto affectée

en: days
fr: jours

en: days into the future
fr: jours dans le futur

en: display 'Added'
fr: affichage 'Ajouts'

en: display 'Edited'
fr: affichage 'Éditions'

en: existing account
fr: compte existant

en: expense
fr: débit

en: invalid csv format
fr: format csv invalide

en: is different
fr: est différent

en: is the same
fr: est le même

en: new account
fr: nouveau compte

en: remind
fr: rappel

en: t_imes
fr: fo_is

en: to create
fr: à créer

en: to import
fr: à importer

en: to reject
fr: à rejetter

en: to update
fr: à mettre à jour

en: validated
fr: validée
