gtKam - en to fr translation catalogue (190 entries)

en: %liK (%li bytes)
fr: %liK (%li octets)

en: %s
    
    %s %s with options:
        %s
fr: %s
    
    %s %s avec options:
        %s

en: %s
    %s %s with options:
        %s
fr: %s
    %s %s avec options:
        %s

en: +90 degrees
fr: +90 degrés

en: -90 degrees
fr: -90 degrés

en: /Capture image...
fr: /Capture de l'image...

en: /Delete directory
fr: /Enlèver le répertoire

en: /Make directory...
fr: /Créer un répertoire...

en: /Remove camera
fr: /Suppression d'un appareil photo

en: /Save directory tree...
fr: /Sauvegarder l'arborescence

en: /Select camera...
fr: /Sélection d'un appareil photo...

en: /Upload file...
fr: /Envoi du fichier...

en: /View _EXIF data
fr: Afficher les données EXIF

en: /View camera manual
fr: /Voir le manuel de l'appereil

en: /View camera preferences
fr: /Voir les préférences de l'appareil

en: /View camera summary
fr: /Voir le résumé de l'appareil

en: /View driver details
fr: /Voir les détails du driver

en: /View file _properties
fr: /Voir les _propriétés du fichier

en: /View with.../Built-in viewer
fr: /Voir avec.../Lecteur intégré

en: /_Delete
fr: /_Effacer

en: /_Save
fr: /_Enregistrer

en: /_View with...
fr: /_Voir avec...

en: 0 degrees
fr: 0 degrés

en: 180 degrees
fr: 180 degrés

en: <Toolbox>/File/Acquire/Capture from Camera...
fr: <Toolbox>/File/Acquire/Capture depuis l'appareil...

en: <Toolbox>/File/Acquire/Load from Camera...
fr: <Toolbox>/File/Acquire/Chargement depuis l'appareil...

en: ALWAYS INCLUDE THE FOLLOWING LINES WHEN SENDING DEBUG MESSAGES TO THE MAILING LIST:
fr: TOUJOURS FOURNIR LES LIGNES CI-DESSOUS LORS DE L'ENVOI DE MESSAGE(S) DE DÉBOGAGE À LA LISTE DE DIFFUSION :

en: Add Camera
fr: _Ajouter un appareil photo...

en: Allow multiple frontends
fr: Autoriser plusieurs interfaces

en: Applying configuration...
fr: Application de la configuration...

en: Audio data will be saved if this is checked
fr: Cocher pour enregistrer les données audio

en: Best
fr: Meilleure

en: Captures images from digital camera
fr: Capturer les images de l'appareil numérique

en: Capturing image...
fr: Capture de l'image...

en: Changing name of '%s' to '%s'...
fr: Changement du nom de '%s' vers '%s'...

en: Choose whether to use the filename provided by the camera
fr: Utiliser les noms de fichiers fournis par l'appareil photo

en: Could not apply configuration.
fr: Impossible d'appliquer la configuration.

en: Could not capture image.
fr: Impossible de capturer l'image.

en: Could not capture.
fr: Impossible de capturer.

en: Could not change the name of '%s' to '%s'.
fr: Impossible de changer le nom de '%s' vers '%s'.

en: Could not create directory '%s'
fr: Impossible de créer le répertoire '%s'.

en: Could not create folder '%s' in folder '%s'.
fr: Impossible de créer le dossier '%s' dans le dossier '%s'.

en: Could not delete all files in '%s'.
fr: Impossible d'effacer tous les fichiers de '%s'.

en: Could not delete file '%s' in folder '%s'.
fr: Impossible d'effacer le fichier '%s' du dossier '%s'.

en: Could not detect any cameras.
fr: Impossible de détecter un quelconque appareil.

en: Could not display '%s'. Either the image type ('%s') is not supported by gtk or the file itself is corrupt.
fr: Impossible d'afficher '%s'. Soit le type d'image ('%s') n'est pas supporté par GTK, soit le fichier lui-même est corrompu.

en: Could not download '%s' from folder '%s'.
fr: Impossible de charger '%s' à partir du dossier '%s'.

en: Could not download file '%s' from folder '%s'.
fr: Impossible de charger '%s' depuis le dossier '%s'.

en: Could not execute command.
fr: Impossible d'exécuter la commande.

en: Could not get '%s' from folder '%s'.
fr: Impossible de récupérer '%s' du dossier '%s'.

en: Could not get EXIF information for '%s' in folder '%s'.
fr: Impossible de récupérer les informations EXIF pour '%s' du dossier '%s'.

en: Could not get abilities of model '%s'.
fr: Impossible de récupérer les fonctionnalités de '%s'.

en: Could not get configuration.
fr: Impossible de récupérer la configuration

en: Could not get file list for folder '%s'
fr: Impossible de récupérer la liste des fichiers du dossier '%s'

en: Could not get information about file '%s' in folder '%s'.
fr: Impossible de récupérer les informations du fichier '%s' du dossier '%s'.

en: Could not get number of ports.
fr: Impossible de connaître le nombre de ports.

en: Could not get number of supported camera models
fr: Impossible de connaître le nombre d'appareils photo supportés

en: Could not get subfolders list for folder '%s'
fr: Impossible de récupérer la liste des sous-dossiers du dossier '%s'

en: Could not initialize camera.
fr: Impossible d'initialiser l'appareil.

en: Could not interpret EXIF data.
fr: Impossible d'interpréter les données EXIF.

en: Could not list folders in '%s'.
fr: Impossible de lister les dossiers de '%s'.

en: Could not open '%s'!
fr: Impossible d'ouvrir '%s' !

en: Could not open '%s'.
fr: Impossible d'ouvrir '%s'.

en: Could not remove directory '%s'.
fr: Impossible de supprimer le répertoire '%s'.

en: Could not retrieve information.
fr: Impossible de récupérer les informations.

en: Could not save file to '%s'.
fr: Impossible d'enregistrer le fichier sur '%s'.

en: Could not set file information for '%s' in folder '%s'
fr: Impossible de configurer les informations du fichier '%s' du dossier '%s'

en: Could not upload '%s' into '%s'.
fr: Impossible d'envoyer '%s' vers '%s'.

en: Creating folder '%s' in folder '%s'...
fr: Création du dossier '%s' dans le dossier '%s'...

en: Data
fr: Données

en: Debug
fr: Débogage

en: Delete
fr: Effacer

en: Delete these files?
fr: Effacez ces fichiers

en: Deleting all files in '%s'...
fr: Effacement de tous les fichiers de '%s'...

en: Deleting file '%s' from folder '%s'...
fr: Effacement du fichier '%s' du dossier '%s'...

en: Detect
fr: Détection

en: Detect USB camera
fr: Détection des appareils USB.

en: Detecting cameras...
fr: Détection des appareils photos...

en: Do you really want to delete '%s'?
fr: Êtes-vous sûr de bien vouloir effacer %s ?

en: Do you really want to delete all the files in '%s'?
fr: Êtes-vous sûr de bien vouloir effacer les fichiers contenus dans '%s' ?

en: Do you really want to delete the selected %i files?
fr: Êtes-vous sûr de bien vouloir effacer les %i fichiers suivants ?

en: Don't rotate thumbnail
fr: Ne pas tourner la vignette

en: Download '%s' subtree to...
fr: Chargement de l'arborescence '%s' ...

en: Downloading %i files
fr: Récupération de %i images

en: Downloading %i files from '%s'
fr: Chargement de '%i' fichiers depuis '%s'...

en: Downloading %i files...
fr: Récupération de %i images...

en: Downloading '%s' from '%s'...
fr: Chargement de '%s' depuis '%s'...

en: Downloading '%s' from folder '%s'...
fr: Chargement de '%s' à partir du dossier '%s'...

en: Downloading file
fr: Récupération du fichier

en: Downloading file from '%s'
fr: Chargement du fichier depuis '%s'

en: Downloading thumbnail of '%s' from folder '%s'...
fr: Récupération de la vignette du fichier '%s' du dossier '%s'...

en: EXIF data will be saved if this is checked
fr: Cocher pour enregistrer les données EXIF

en: Enhanced
fr: Étendue

en: Error
fr: Erreur

en: File
fr: Fichier

en: Filename prefix:
fr: Préfixe de nom de fichier :

en: Folder
fr: Dossier

en: General Settings
fr: Configuration générale

en: Getting EXIF information for file '%s' in folder '%s'...
fr: Récupération des informations EXIF pour le fichier '%s' du dossier '%s'...

en: Getting configuration...
fr: Récupération de la configuration...

en: Getting information about file '%s' in folder '%s'...
fr: Récupération des informations sur le fichier '%s' du dossier '%s'...

en: Getting information about the camera...
fr: Récupération des informations de l'appareil photo...

en: Getting information about the driver...
fr: Récupération des informations à propos du pilote...

en: Getting manual...
fr: Demande du manuel...

en: Gtkam has been compiled without EXIF support.
fr: Gtkam a été compilé sans support EXIF.

en: Image Download Program
fr: Programme de récupération d'images

en: Initializing camera...
fr: Initialisation de l'appareil photo...

en: Last modified:
fr: Dernière modification :

en: Listing files in folder '%s'...
fr: Récupération de la liste des fichiers du dossier '%s'...

en: Listing folders in '%s'...
fr: Liste des dossier de '%s'...

en: Listing subfolders in folder '%s'...
fr: Récupération de la liste des sous-dossiers du dossier '%s'...

en: Loading cameras...
fr: Chargement des appareils photos...

en: Loads files from digital cameras
fr: Charge les fichiers depuis l'appareil numérique

en: MIME type:
fr: Type MIME :

en: Many others
fr: Beaucoup d'autres

en: Model:
fr: Modèle :

en: Name
fr: Nom

en: Name:
fr: Nom :

en: New directory
fr: Nouveau dossier

en: No additional information available. (1)
fr: Pas d'informations supplémentaires disponibles. (1)

en: No additional information available. (2)
fr: Pas d'informations supplémentaires disponibles. (2)

en: No additional information available. (3)
fr: Pas d'informations supplémentaires disponibles. (3)

en: No additional information available. (4)
fr: Pas d'informations supplémentaires disponibles. (4)

en: No additional information available. (5)
fr: Pas d'informations supplémentaires disponibles. (5)

en: No additional information available. (6)
fr: Pas d'informations supplémentaires disponibles. (6)

en: No cameras detected.
fr: Pas d'appareil détecté.

en: None
fr: Aucun

en: Open image(s) with:
fr: Ouvrir l'image avec :

en: Permissions:
fr: Permissions :

en: Photos will be saved if this is checked
fr: Cocher pour enregistrer les photos

en: Please choose a name for the directory that should be created in '%s':
fr: Merci de choisir un nom pour le répertoire qui doit être créé dans '%s' :

en: Please right-click to access additional menus
fr: Veuillez cliquer avec le bouton droit pour atteindre les menus additionnels

en: Please specify the path to the port your camera is attached to:
fr: Veuillez spécifier le chemin (étendu) du port où votre appareil photos est branché :

en: Port:
fr: Port :

en: Preview
fr: Prévisualisation

en: Problem getting '%s' from folder '%s'.
fr: Impossible de récupérer '%s' du dossier '%s'.

en: Raw data will be saved if this is checked
fr: Cocher pour enregistrer les images brutes

en: Read
fr: Lecture

en: Removing directory '%s'...
fr: Effacement du répertoire '%s'...

en: Rotate thumbnail by -90 degrees
fr: Tourner la vignette de 90 degrés sur la gauche

en: Rotate thumbnail by 180 degrees
fr: Tourner la vignette de 180 degrés

en: Rotate thumbnail by 90 degrees
fr: Tourner la vignette de 90 degrés sur la droite

en: Save '%s'...
fr: Enregistrement de '%s'...

en: Save As...
fr: Enregistrer sous...

en: Save EXIF data
fr: Enregistrer les données EXIF

en: Save audio data
fr: Enregistrer les données audio

en: Save photos
fr: Enregistrer les photos

en: Save photos...
fr: Enregistrer les photos...

en: Save raw data
fr: Enregistrer les données brutes

en: Save thumbnails
fr: Enregistrer les vignettes

en: Select Camera
fr: Sélection d'un appareil photo

en: Set to system's time
fr: Configure à l'heure du système

en: Setting information for file '%s' in '%s'...
fr: Configuration des informations sur le fichier '%s' de '%s'...

en: Size:
fr: Taille :

en: Speed:
fr: Vitesse :

en: Start numbering with:
fr: Commencer la numérotation par :

en: The EXIF data could not be retrieved from the file.
fr: Les données EXIF ne peuvent pas être extraites du fichier

en: The file '%s' already exists.
fr: Le fichier '%s' existe déjà.

en: The port '%s' could not be found. Please make sure that the port exists.
fr: Le port '%s' ne peut pas être trouvé. Vérifiez que ce port existe.

en: There is nothing to be saved.
fr: Il n'y a rien à enregistrer

en: Thumbnails will be saved if this is checked
fr: Cocher pour enregistrer les vignettes

en: Type in the name of the program you want to run, leave blank for none
fr: Entrer le nom du programme à lancer, laisser vide si aucun

en: Type of messages to log:
fr: Types de messages à conserver :

en: Upload into '%s'...
fr: Envoi vers '%s'...

en: Uploading '%s' into folder '%s'...
fr: Envoi de '%s' dans le dossier '%s'...

en: Use filename(s) provided by the camera
fr: Utiliser les noms de fichiers fournis par l'appareil photo

en: Verbose
fr: Verbeux

en: What to save:
fr: Quoi enregistrer :

en: Zoom _In
fr: Zoom _Avant

en: Zoom _Out
fr: Zoom _Arrière

en: _About
fr: _À propos...

en: _Add Camera...
fr: _Ajouter un appareil photo...

en: _Add camera...
fr: _Ajouter un appareil photo...

en: _All
fr: _Toutes

en: _Camera
fr: _Appareil photo

en: _Contents
fr: _Contenu

en: _Debug
fr: _Débogage

en: _Delete Photos
fr: _Effacer les photos

en: _File
fr: _Fichier

en: _Help
fr: _Aide

en: _Inverse
fr: _Inverser

en: _None
fr: _Aucun

en: _Quit
fr: _Quitter

en: _Rescan
fr: _Scanner à nouveau

en: _Save Photos
fr: _Enregistrer les photos

en: _Select
fr: _Sélection

en: _Selected
fr: _Sélection

en: _View
fr: _Voir

en: _View Thumbnails
fr: _Voir les vignettes

en: gtkam is a program that lets you download
    images from many digital cameras. It uses
    libgphoto2. More info is available at
    http://www.gphoto.org.
    
    Enjoy the wonderful world of gphoto!
fr: gtkam est un programme qui vous permet
    de télécharger des photos de beaucoup d'appareils
    numériques. Il utilise libgphoto2. Plus d'infos sont
    disponibles sur http://www.gphoto.org.
    
    Bienvenue dans le monde merveilleux de gphoto !
