dia 0.97+cvs - en to fr translation catalogue (1980 entries)

en: 
    Dia is documented by:
fr: 
    La documentation de Dia est de :

en: 
    Other authors are:
fr: 
    Autres auteurs :

en: 
    The current maintainers of Dia are:
fr: 
    Les mainteneurs actuels de Dia sont :

en: %0.3gcm x %0.3gcm
fr: %0.3g cm x %0.3g cm

en: %s
    Object
fr: %s
    Objet

en: %s
    Shape
fr: %s
    Forme

en: %s
    System sheet
fr: %s
    Feuille système

en: %s
    Unassigned type
fr: %s
    Type inconnu

en: %s
    User sheet
fr: %s
    Feuille utilisateur

en: %s Plugin could not be unloaded
fr: Le greffon %s ne peut être déchargé

en: %s error: don't know how to export into %s
fr: Erreur %s : ne sait pas comment exporter vers %s

en: %s error: input and output file name is identical: %s
fr: Erreur %s : les noms des fichiers d'entrée et de sortie sont identiques : %s

en: %s error: need valid input file %s
fr: Erreur %s : nécessite un fichier d'entrée valide %s

en: %s<illegal characters>...
fr: %s<caractères incorrects>...

en: '%s' not found!
fr: « %s » est introuvable !

en: 'if not' (normally closed) ladder contact
fr: Contact ladder normalement fermé « sinon »

en: 'if' (normally open) ladder contact
fr: Contact ladder normalement ouvert « si »

en: 'jump' output variable
fr: Variable de sortie « saut »

en: 'reset' output variable
fr: Variable de sortie « déclenchement »

en: 'set' output variable
fr: Variable de sortie « déclenchement »

en: /Sort _diagrams
fr: /Trier les _diagrammes

en: /Sort _diagrams/as _inserted
fr: /Trier les _diagrammes/comme _insérés

en: /Sort _diagrams/by _name
fr: /Trier les _diagrammes/par _nom

en: /Sort diagrams/Default/as _inserted
fr: /Trier les diagrammes/par défaut/comme _insérés

en: /Sort diagrams/Default/by _name
fr: /Trier les diagrammes/par défaut/par _nom

en: /Sort diagrams/_Default
fr: /Trier les diagrammes/Par _défaut

en: /Sort objects/All as inserted
fr: /Trier les objets/Tous comme insérés

en: /Sort objects/All by name
fr: /Trier les objets/Tous par noms

en: /Sort objects/All by type
fr: /Trier les objets/Tous par type

en: /Sort objects/Default/as _inserted
fr: /Trier les objets/Par défaut/comme _insérés

en: /Sort objects/Default/by _name
fr: /Trier les objets/Par défaut/par _nom

en: /Sort objects/Default/by _type
fr: /Trier les objets/Par défaut/par _type

en: /Sort objects/_Default
fr: /Trier les objets/Par _défaut

en: /Sort objects/as _inserted
fr: /Trier les objets/comme _insérés

en: /Sort objects/by _name
fr: /Trier les objets/par _nom

en: /Sort objects/by _type
fr: /Trier les objets/par _type

en: /_Hide this type
fr: /_Masquer ce type

en: /_Locate
fr: /_Localiser

en: /_Properties
fr: /_Propriétés

en: /_Sort objects
fr: /_Trier les objets

en: 0-or-many
fr: 0-ou-plus

en: 1 exactly
fr: Exactement 1

en: 1-or-0
fr: 1-ou-0

en: 1-or-many
fr: 1-ou-plus

en: 10%
fr: 10 %

en: 100%
fr: 100 %

en: 100BaseT Hub
fr: Hub 100BaseT

en: 150%
fr: 150 %

en: 1600%
fr: 1600 %

en: 2/2 distributor
fr: Distributeur 2/2

en: 200%
fr: 200 %

en: 24 Port Patch Panel
fr: Panneau 24 ports (Patch pannel)

en: 25%
fr: 25 %

en: 3 1/2 inch diskette
fr: Lecteur de disquettes 3,5 pouces

en: 3/2 distributor
fr: Distributeur 3/2

en: 300%
fr: 300 %

en: 3174 (desktop) cluster controller
fr: Contrôleur de grappe 3174 (bureau)

en: 35.4
fr: 35,4

en: 3X74 (floor) cluster controller
fr: Contrôleur de grappe 3X74 (étage)

en: 4/2 distributor
fr: Distributeur 4/2

en: 400%
fr: 400 %

en: 5/2 distributor
fr: Distributeur 5/2

en: 50%
fr: 50 %

en: 70.7
fr: 70,7

en: 75%
fr: 75 %

en: 7500ARS (7513) Router
fr: Routeur 7500ARS (7513)

en: 7505 Router
fr: Routeur 7505

en: 7507 Router
fr: Routeur 7507

en: 800%
fr: 800 %

en: <- Copy
fr: <- Copier

en: <- Copy All
fr: <- Tout copier

en: <- Move
fr: <- Déplacer

en: <- Move All
fr: <- Tout déplacer

en: <unnamed>
fr: <sans_nom>

en: @ time    set the pointer at an absolute time.
    ( duration  sets the signal up, then wait 'duration'.
    ) duration  sets the signal down, then wait 'duration'.
    u duration  sets the signal to "unknown" state, then wait 'duration'.
    example : @ 1.0 (2.0)1.0(2.0)
fr: @ date   définit le pointeur à une date absolue.
    ( durée  définit un front montant, puis attend « durée ».
    ) durée  définit un front descendant, puis attend « durée ».
    u durée  met le signal dans l'état « inconnu », puis attend « durée ».
    exemple : @ 1.0 (2.0)1.0(2.0)

en: A Jackson designed domain
fr: Domaine désigné

en: A Jackson given domain
fr: Domaine donné

en: A Jackson machine domain
fr: Domaine « machine »

en: A Jackson requirement
fr: Exigence

en: A Jackson shared phenomenon
fr: Phénomène partagé

en: A KAOS AND refinement
fr: Raffinement ET

en: A KAOS OR refinement
fr: Raffinement OU

en: A KAOS agent
fr: Agent KAOS

en: A KAOS assumption
fr: Supposition

en: A KAOS binary conflict
fr: Conflit binaire

en: A KAOS capable-of
fr: CapableDe

en: A KAOS complete AND refinement
fr: Raffinement complet ET

en: A KAOS complete OR refinement
fr: Raffinement complet OU

en: A KAOS contribution
fr: Contribution

en: A KAOS control link
fr: Lien de contrôle

en: A KAOS goal
fr: But

en: A KAOS input
fr: Entrée

en: A KAOS obstacle
fr: Obstacle

en: A KAOS obstruction
fr: Obstruction

en: A KAOS operation
fr: Opération

en: A KAOS output
fr: Sortie

en: A KAOS performs
fr: Accomplit

en: A KAOS requirement
fr: Exigence

en: A KAOS responsibility
fr: Responsabilité

en: A KAOS softgoal
fr: Intention ou softgoal

en: A program for drawing structured diagrams.
fr: Éditeur de diagrammes structurels.

en: AADL Shapes
fr: Formes AADL

en: AC Generator
fr: Générateur de courant alternatif

en: ACL
fr: Barre d'ACL

en: AND
fr: ET

en: AND Refinement
fr: Raffinement ET

en: AND gate
fr: Porte ET

en: AND vergent
fr: Un vergent en ET

en: ASIC Processor
fr: Processeur ASIC

en: ATM Fast Gigabit Etherswitch
fr: Commutateur gigabit Ethernet rapide ATM

en: ATM Switch
fr: Commutateur ATM

en: ATM switch symbol
fr: Symbole de commutateur ATM

en: Absolute end gap
fr: Blanc de la fin en valeur absolue

en: Absolute start gap
fr: Blanc du départ en valeur absolue

en: Absorb
fr: Absorber

en: Abstract
fr: Abstraite

en: Abstract (?)
fr: Abstraite (?)

en: Abstract Class
fr: Classe abstraite

en: Abstract Classname
fr: Nom de classe abstraite

en: Access Gateway
fr: Passerelle d'accès

en: Acoustic Energy
fr: Énergie acoustique

en: Action being executed
fr: Action en cours d'exécution

en: Action to associate to a step
fr: Une action à associer à une étape

en: Action to perform when this transition is taken
fr: Action à exécuter lorsque cette transition est prise

en: Active object
fr: Activer l'objet

en: Activity
fr: Activité

en: Activity Looping
fr: Activité en boucle

en: Activity/Data identifier
fr: Identifiant Activité/Donnée :

en: Activity/data box
fr: Boîte d'activité/données

en: Activity/data flow arrow
fr: Flux d'activité/données

en: Actor
fr: Acteur

en: Actuate
fr: Agir

en: Add
fr: Ajouter

en: Add Access Provider
fr: Ajouter un fournisseur d'accès

en: Add Access Requirer
fr: Ajouter un demandeur d'accès

en: Add Connection Point
fr: Ajouter un point de connexion

en: Add Corner
fr: Ajouter un coin

en: Add Handle
fr: Ajouter une poignée

en: Add In Data Port
fr: Ajouter un port d'entrée de données

en: Add In Event Data Port
fr: Ajouter un port d'entrée de données et d'événements

en: Add In Event Port
fr: Ajouter un port d'entrée d'événements

en: Add In Out Data Port
fr: Ajouter un port d'entrée/sortie de données

en: Add In Out Event Data Port
fr: Ajouter un port d'entrée/sortie de données et d'événements

en: Add In Out Event Port
fr: Ajouter un port d'entrée/sortie d'événements

en: Add Layer..
fr: Ajouter un Calque ...

en: Add Layer...
fr: Ajouter un calque ...

en: Add Out Data Port
fr: Ajouter un port de sortie de données

en: Add Out Event Data Port
fr: Ajouter un port de sortie de données et d'événements

en: Add Out Event Port
fr: Ajouter un port de sortie d'événements

en: Add Port Group
fr: Ajouter un groupe de ports

en: Add Segment
fr: Ajouter un segment

en: Add connection point
fr: Ajouter un point de connexion

en: Add connection points
fr: Ajouter des points de connexion

en: Add segment
fr: Ajouter un segment

en: Adjust
fr: Ajuster

en: Aerator with bubbles
fr: Aérateur avec des bulles

en: Aggregate
fr: Agréger

en: Aggregation, one class is part of another
fr: Agrégation, une classe est une partie d'une autre

en: Air Cooler
fr: Aérorefroidisseur

en: Air action
fr: Action atmosphérique

en: Air detection
fr: Détection atmosphérique

en: Air exhaust orifice
fr: Orifice d'évacuation d'air

en: Air filter
fr: Filtre à air

en: Air quality detector
fr: Détecteur de qualité de l'air

en: Airconditioner
fr: Climatisation

en: Alarm center
fr: Centre d'alarmes

en: Align
fr: Aligner

en: All
fr: Tout

en: All Files
fr: Tous les fichiers

en: Allow
fr: Autoriser

en: Allow DOF
fr: Autoriser DOF

en: Amplify
fr: Amplifier

en: An Assorted Collection of Polygons, Beziergons and other Miscellaneous Geometric Shapes
fr: Une collection de polygones, polygones de Bézier et autres formes géométriques diverses

en: An i* agent
fr: Agent

en: An i* decomposition link
fr: Lien de décomposition

en: An i* dependency link
fr: Lien de dépendance

en: An i* goal
fr: But

en: An i* means-ends link
fr: Lien moyens-fin

en: An i* negative contribution
fr: Apport négatif

en: An i* position
fr: Position i*

en: An i* positive contribution
fr: Apport positif

en: An i* resource
fr: Resource

en: An i* role
fr: Rôle

en: An i* softgoal
fr: Intention ou softgoal

en: An i* task
fr: Tâche

en: An i* unspecified actor
fr: Acteur non spécifié

en: An i* unspecified link
fr: Lien non spécifié

en: Androgynous Person
fr: Personne androgyne

en: Antenna
fr: Antenne

en: Antenna for wireless transmission
fr: Antenne pour transmissions sans fil

en: Arc (upward)
fr: Un arc (montant)

en: Architecture Analysis & Design Language diagram objects
fr: Diagrammes objets AADL (Architecture Analysis & Design Language)

en: Arrow Properties
fr: Propriétés de la flèche

en: Arrow color
fr: Couleur des aiguilles

en: Arrow head of type %s has too small dimensions, removing.
fr: Une pointe de flèche de type %s a des dimensions trop petites, suppression.

en: Arrow head of unknown type
fr: Pointe de flèche de type inconnu

en: Arrow line width
fr: Largeur des aiguilles

en: Arrow style at the beginning of new lines.  Click to pick an arrow, or set arrow parameters with Details...
fr: Style de flèche en début de nouvelle ligne. Sélectionnez une flèche ou définissez les paramètres de flèche dans Détails...

en: Arrow style at the end of new lines.  Click to pick an arrow, or set arrow parameters with Details...
fr: Style de flèche à la fin des nouvelles lignes. Cliquez pour sélectionner une flèche ou définissez les paramètres dans Détails...

en: Arrows
fr: Flèches

en: Aspect ratio
fr: Proportions

en: Assemble
fr: Assembler

en: Association, two classes are associated
fr: Association, deux classes sont associées

en: Associative:
fr: Associatif :

en: Assorted
fr: Formes assorties

en: Assumption
fr: Hypothèse

en: Attach
fr: Attacher

en: Attribute
fr: Attribut

en: Attribute data
fr: Données des attributs

en: Attributes
fr: Attributs

en: Attributes visible
fr: Attributs visibles

en: Automatic Protection Switching
fr: Commutateur de secours automatique (APS)

en: Automatically gray vertical flows:
fr: Grise automatiquement les flux verticaux :

en: Autosaved files exist.
    Please select those you wish to recover.
fr: Il y a des diagrammes auto-sauvegardés.
    Choisissez ceux que vous souhaitez récupérer.

en: Average hardware integrity
fr: Matériel à intégrité modérée

en: Average software integrity
fr: Logiciel à intégrité modérée

en: Axial Flow Fan
fr: Ventilateur axial

en: Axial Ventilator
fr: Ventilateur axial

en: BBFW media
fr: Média BBFW

en: Backflow preventer
fr: Clapet anti-retour

en: Background
fr: Arrière-plan

en: Background Color
fr: Couleur de l'arrière-plan

en: Background Color:
fr: Couleur d'arrière-plan :

en: Backslash
fr: Antislash

en: Backup
fr: Sauvegarde

en: Bad vertex bulge
fr: Sommet de bosse incorrect

en: Badge reader
fr: Lecteur de badge

en: Badge reader/keyboard
fr: Lecteur de badge ou clavier

en: Base Station
fr: Station de base

en: Basic Filter
fr: Filtre basique

en: Basin
fr: Bassin

en: Beziergon
fr: Courbe de Bézier fermée

en: Bezierline
fr: Courbe de Bézier

en: Biddable
fr: Demandable

en: Bigtower PC
fr: PC, format grande tour

en: Binary DXF from '%s' not supported
fr: Le binaire DXF issue de « %s » n'est pas pris en charge

en: Biological
fr: Biologique

en: Biometric reader
fr: Lecteur de données biométriques

en: Bivalent vertical rest
fr: Appui vertical bivalent

en: Black light
fr: Lumière noire

en: Blanked Box
fr: Boîte vierge

en: Blanked Concave
fr: Cavité vierge

en: Blanked Dot
fr: Point vide

en: Blend
fr: Mélanger

en: Blinders
fr: Aveuglant

en: Block 1, 2:4
fr: Pâté de maisons 1, 2:4

en: Block 2, 2:8
fr: Pâté de maisons 2, 2:8

en: Block 3, 4:4
fr: Pâté de maisons 3, 4:4

en: Block 4, 4:8
fr: Pâté de maisons 4, 4:8

en: Block 5, 3:3
fr: Pâté de maisons 5, 3:3

en: Block 6, 4:6
fr: Pâté de maisons 6, 4:6

en: Block 7
fr: Pâté de maisons 7

en: Block type reference
fr: Référence de type Bloc

en: Bond graph objects
fr: Objets graphiques de liaison

en: Boolean Logic
fr: Logique booléenne

en: Border width:
fr: Largeur de la bordure :

en: Bottom
fr: Bas

en: Bottom:
fr: Basse :

en: Boundary
fr: Frontière

en: Box
fr: Boîte

en: Branch
fr: Bifurquer

en: Branch office
fr: Bureau de Succursale

en: Branch office blue
fr: Bureau de succursale bleu

en: Branch office subdued
fr: Bureau de succursale atténué

en: Breakout box
fr: Boîte d'éclatement

en: Bridge
fr: Pont

en: Bring Forwards
fr: Avancer vers le premier plan

en: Bring to _Front
fr: Avancer au premier plan

en: Broadband router
fr: Routeur haut débit

en: Browse
fr: Parcourir

en: Browse...
fr: Parcourir...

en: Business application
fr: Application commercial

en: By extension
fr: Suivant l'extension

en: CDDI/FDDI Concentrator
fr: Concentrateur CDDI/FDDI

en: C_lone View
fr: C_loner la vue

en: Cable Modem
fr: Modem câble

en: Cairo Clipboard
fr: Presse-papiers Cairo

en: Cairo PNG
fr: PNG Cairo

en: Cairo PNG (with alpha)
fr: PNG Cairo (avec alpha)

en: Cairo Portable Document Format
fr: PDF Cairo

en: Cairo PostScript
fr: PostScript Cairo

en: Cairo Scalable Vector Graphics
fr: Graphique vectoriel Cairo (SVG)

en: Cairo WMF
fr: WMF Cairo

en: Cairo based Rendering
fr: Rendu Cairo

en: Cairo old WMF
fr: WMF ancien Cairo

en: Calculate
fr: Calculer

en: Call
fr: Appel

en: CallManager
fr: Gestionnaire d'appels

en: Can't connect to session manager!
fr: Impossible de se connecter au gestionnaire de sessions !

en: Can't decode object %s
fr: Impossible de décoder l'objet %s

en: Can't export png without libart!
fr: Impossible d'exporter en PNG sans libart !

en: Can't find output format/filter %s
fr: Impossible de trouver le format de sortie %s

en: Can't find parent %s of %s object
fr: Impossible de trouver le parent %s de l'objet %s

en: Can't find standard object
fr: Impossible de trouver un objet standard

en: Can't get symbol 'custom_type' from any module.
    Editing shapes is disabled.
fr: Impossible de trouver le symbole « custom_type » dans aucun module.
    L'édition de forme est désactivée.

en: Can't load font %s.
fr: Impossible de charger la police %s.

en: Can't open output file %s: %s
fr: Impossible d'ouvrir le fichier de sortie « %s » : %s

en: Can't rename %s to final output file %s: %s
fr: Impossible de renommer %s en fichier de sortie %s : %s

en: Can't rotate ellipse
fr: Impossible d'effectuer la rotation de l'ellipse

en: Can't write object %u
fr: Impossible d'écrire l'objet %u

en: Cancel
fr: Annuler

en: Cannot convert approximated spline yet.
fr: Impossible de convertir une spline approchée pour l'instant.

en: Cannot open icon file %s for object type '%s'.
fr: Impossible d'ouvrir le fichier icône %s pour l'objet de type « %s ».

en: CapableOf
fr: CapableDe

en: Capture
fr: Capturer

en: Car
fr: Voiture

en: Car 1, Front View
fr: Voiture 1, vue devant

en: Car 2, Rear View
fr: Voiture 2, vue arrière

en: Catalyst Access Gateway
fr: Passerelle d'accès Catalyst

en: Cell phone
fr: Téléphone mobile

en: Cellular Phone
fr: Téléphone mobile

en: Center
fr: Au centre

en: Centri Firewall
fr: Pare-feu Centri

en: Centrifugal Pump or Fan
fr: Pompe centrifuge ou ventilateur

en: Centrifugal Ventilator
fr: Ventilateur centrifuge

en: Centrifuge
fr: Centrifugeuse

en: Change
fr: Modifier

en: Channel
fr: Canal

en: Check
fr: Contrôler

en: ChemEng
fr: Génie chimique

en: Chemical
fr: Chimique

en: Chronogram
fr: Chronogramme

en: Chronogram diagram objects
fr: Objets de diagrammes de chronogramme

en: Cipher machine
fr: Machine de chiffrement

en: Circle
fr: Cercle

en: Circulation pump
fr: Pompe de circulation

en: Cisco - Computer
fr: Cisco - Ordinateur

en: Cisco - Misc
fr: Cisco - Divers

en: Cisco - Network
fr: Cisco - Réseau

en: Cisco - Telephony
fr: Cisco - Téléphonie

en: Cisco CA
fr: CA Cisco

en: CiscoWorks Man
fr: Homme CiscoWorks

en: CiscoWorks workstation
fr: Une station de travail CiscoWorks

en: Civil
fr: Génie Civil

en: Civil Engineering Components
fr: Symboles utilisés en Génie Civil

en: Clarifier or Settling Tank
fr: Clarificateur ou bac de décantation

en: Class
fr: Classe

en: Class 4/5 switch
fr: Commutateur de classe 4/5

en: Class Name
fr: Nom de la classe

en: Class name:
fr: Nom de la classe :

en: Class scope
fr: Visibilité de la classe

en: Class scope (static)
fr: Portée de la classe (statique)

en: Class stereotype icon
fr: Icône de classe-stéréotype

en: Classname
fr: Nom de la classe

en: Clear
fr: Éclaircir

en: Close Diagram
fr: Fermeture du diagramme

en: Closing diagram without saving
fr: Fermeture du diagramme sans sauvegarde

en: Cloud
fr: Nuage

en: Cloud Dark
fr: Nuage foncé

en: Cloud Gold
fr: Nuage doré

en: Cloud White
fr: Nuage blanc

en: Coalesce
fr: Grouper

en: Collate
fr: Rassembler

en: Collect
fr: Collecter

en: Collection for chemical engineering
fr: Collection d'objets du génie chimique

en: Color
fr: Couleur

en: Color index %d too high, only 512 colors allowed. Using black instead.
fr: L'index de couleur %d est trop élevé ; seulement 512 couleurs sont possibles. Utilisation du noir à la place.

en: Color number %d out of range 0..%d.  Discarding color.
fr: Le numéro de couleur %d est hors des limites 0..%d. Abandon de la couleur.

en: Color:
fr: Couleur :

en: Colors
fr: Couleurs

en: Combine
fr: Combiner

en: Comment
fr: Commentaire

en: Comment line length
fr: Longueur de la ligne de commentaire

en: Comment tagging
fr: Balisage du commentaire

en: Comment visible
fr: Commentaire visible

en: Comment:
fr: Commentaire :

en: Comments visible
fr: Commentaires visibles

en: Communication interface
fr: Interface de communication

en: Compact
fr: Compacter

en: Company directory
fr: Annuaire d'entreprise

en: Compensation Task
fr: Tâche de compensation

en: Complete AND Refinement
fr: Raffinement complet ET

en: Complex
fr: Complexe

en: Component
fr: Composant

en: Components for LADDER circuits
fr: Composants de diagrammes LADDER

en: Components for circuit diagrams
fr: Composants de circuits

en: Components for electric circuits
fr: Composants de circuits électriques

en: Components for pneumatic and hydraulic circuits
fr: Composants de schémas pneumatiques et hydrauliques

en: Compound end outside compound
fr: Fin de composite hors du composite

en: Compress
fr: Compresser

en: Compress diagram files
fr: Compresser les fichiers enregistrés

en: Compress saved files
fr: Compresser les fichiers enregistrés

en: Compression reduces file size to less than 1/10th size and speeds up loading and saving.  Some text programs cannot manipulate compressed files.
fr: La compression réduit la taille des fichiers à moins d'un dixième de la taille d'origine et accélère le chargement ainsi que l'enregistrement. Certains programmes orientés texte ne peuvent pas manipuler les fichiers compressés.

en: Compressor or Turbine
fr: Compresseur ou turbine

en: Computer
fr: Ordinateur

en: Computer Graphics Metafile export filter
fr: Filtre d'export « Computer Graphics Metafile »

en: Computer shapes by Cisco
fr: Formes informatiques par Cisco

en: Concatenated Payload
fr: Données utiles concaténées

en: Condensator
fr: Condensateur

en: Condense
fr: Condenser

en: Condition (of an action)
fr: Une condition (d'une action)

en: Condition for taking this transition when the event is fired
fr: Condition avant de prendre cette transition lorsque l'événement est lancé

en: Conduct
fr: Conduire

en: Confidential
fr: Confidentiel

en: Conflicts
fr: Conflits

en: Connect
fr: Connecter

en: Connected
fr: Connectés

en: Connection Points:
fr: Points de connexion :

en: Connection point
fr: Un point de connexion

en: Connector
fr: Connecteur

en: Constant factor below -1
fr: Facteur constant inférieur à -1

en: Constant factor between 0 and -1
fr: Facteur constant entre 0 et -1

en: Constant factor between 0 and 1
fr: Faction constant entre 0 et 1

en: Constant factor greater 1
fr: Facteur constant supérieur à 1

en: Constant negative shift on the y-axis
fr: Décalage constant négatif sur l'axe y

en: Constant positive shift on the y-axis
fr: Décalage constant positif sur l'axe y

en: Constrain
fr: Contraindre

en: Constraint, place a constraint on something
fr: Placer une contrainte sur quelque chose

en: Constraint:
fr: Contrainte :

en: Contain
fr: Contenir

en: Container
fr: Cuve

en: Content Router
fr: Routeur de contenu

en: Content Service Switch 1100
fr: Commutateur de service de contenu 1100

en: Content Switch
fr: Commutateur de contenu

en: Contributes
fr: Contribue

en: Control
fr: Contrôle

en: Control Magnitude
fr: Contrôle d'amplitude

en: Controls
fr: Contrôles

en: Convert
fr: Convertir

en: Convey
fr: Convoyer

en: Cooling / Pollution
fr: Refroidissement / pollution

en: Copy ->
fr: Copier ->

en: Copy All ->
fr: Tout copier ->

en: Copy Text
fr: Copier le texte

en: Corner 1
fr: Virage ou coin 1

en: Corner 2
fr: Virage ou coin 2

en: Corner radius
fr: Arrondis ses coins

en: Could not create PNG header info structure
fr: Impossible de créer la structure de l'en-tête d'informations au format PNG

en: Could not create PNG write structure
fr: Impossible de créer la structure d'enregistrement au format PNG

en: Could not create per-user Dia config directory
fr: Impossible de créer le répertoire de configuration personnel de Dia

en: Could not create per-user Dia config directory. Please make sure that the environment variable HOME points to an existing directory.
fr: Impossible de créer le répertoire de configuration utilisateur de Dia. 
    Veuillez vérifier que la variable d'environnement HOME pointe vers un 
    répertoire existant.

en: Could not determine which export filter
    to use to save '%s'
fr: Impossible de déterminer quel filtre d'exportation
    utiliser pour enregistrer « %s »

en: Could not find help directory
fr: Répertoire d'aide introuvable

en: Could not find plugin init function in `%s'
fr: Impossible de trouver la fonction d'initialisation de greffon dans « %s »

en: Could not initialize Bonobo!
fr: Impossible d'initialiser Bonobo !

en: Could not interpret shape file: '%s'
fr: Impossible d'interpréter le fichier de forme : « %s »

en: Could not load plugin '%s'
    %s
fr: Ne peut charger le greffon « %s »
    %s

en: Could not open '%s' for writing: %s
fr: Ne peut ouvrir « %s » en écriture : « %s »

en: Could not open `%s'
    `%s'
fr: Impossible d'ouvrir « %s »
    « %s »

en: Could not open help directory:
    %s
fr: Répertoire d'aide introuvable :
    %s

en: Could not run command '%s': %s
fr: Ne peut démarrer la commande « %s » : « %s ».

en: Could not save file:
    %s
    %s
fr: Impossible d'enregistrer le fichier :
    %s
    %s

en: Couldn't convert filename '%s' to UTF-8: %s
fr: Impossible de convertir le fichier « %s » en UTF-8 : %s

en: Couldn't find font family for %s
fr: Impossible de trouver une famille de police pour %s

en: Couldn't find shape %d
fr: Impossible de trouver la forme %d

en: Couldn't find standard objects when looking for object-libs in '%s'; exiting...
fr: Impossible de trouver les objets standards pour object-libs in « %s » ; fermeture...

en: Couldn't find standard objects when looking for object-libs; exiting...
fr: Impossible de trouver les objets standards pour object-libs ; fermeture...

en: Couldn't get GTK settings
fr: Impossible d'obtenir les paramètres de GTK

en: Couldn't handle foreign object type %s
fr: Impossible de prendre en charge l'objet inconnu de type %s

en: Couldn't identify FIG object: %s
fr: Impossible d'identifier l'objet FIG : %s

en: Couldn't make object dir %s
fr: Impossible de créer le rép objet %s

en: Couldn't open '%s': %s
fr: Impossible d'ouvrir « %s » : %s

en: Couldn't open: '%s' for reading.
fr: Impossible d'ouvrir « %s » en lecture.

en: Couldn't open: '%s' for writing
fr: Impossible d'ouvrir « %s » en écriture

en: Couldn't open: '%s' for writing.
fr: Impossible d'ouvrir « %s » en écriture.

en: Couldn't read arc info: %s
fr: Impossible de lire les informations de l'arc : %s

en: Couldn't read color: %s
fr: Impossible de lire la couleur : %s

en: Couldn't read ellipse info: %s
fr: Impossible de lire les informations de l'ellipse : %s

en: Couldn't read file %s
fr: Impossible de lire le fichier %s

en: Couldn't read flipped bit: %s
fr: Impossible de lire le bit inversé : %s

en: Couldn't read group extend: %s
fr: Impossible de lire l'extension de groupe : %s

en: Couldn't read polyline info: %s
fr: Impossible de lire les informations de la polyligne : %s

en: Couldn't read spline info: %s
fr: Impossible de lire les informations de la spline : %s

en: Couldn't read text info: %s
fr: Impossible de lire les informations du texte : %s

en: Couldn't write file %s
fr: Impossible d'écrire le fichier %s

en: Couple
fr: Coupler

en: Covered tank
fr: Réservoir/bac couvert

en: Create
fr: Créer

en: Cross
fr: Croix

en: Crossconnector
fr: Connexion de croisement

en: Crossroads
fr: Carrefour

en: Crow Foot
fr: Pieds de Corbeau

en: Crush
fr: Écraser

en: Current
fr: Courant

en: Curve distance
fr: Distance de courbe

en: Curved eight point star
fr: Étoile incurvée à huit branches

en: Curved four point star
fr: Étoile incurvée à 4 branches

en: Cusp control
fr: Contrôle « Cusp »

en: Custom
fr: Personnel

en: Custom XML shapes loader
fr: Chargeur de formes XML personnel

en: Cut
fr: Couper

en: Cut Text
fr: Couper le texte

en: Cybernetics
fr: Cybernétique

en: Cyclone and hydrocyclone
fr: Cyclone et hydro-cyclone

en: DWDM Filter
fr: Filtre DWDM

en: D_ebug
fr: Débogag_e

en: D_ialogs
fr: Boîtes de d_ialogue

en: Dampen
fr: Humidifier

en: Dash length:
fr: Longueur du tiret :

en: Dash-Dot
fr: Tiret-point

en: Dash-Dot-Dot
fr: Tiret-point-point

en: Dashed
fr: Tiret

en: Data
fr: Données

en: Data Center Switch
fr: Commutateur de centre de traitement des données

en: Data Center Switch Reversed
fr: Commutateur de centre de traitement des données inversé

en: Data Object
fr: Objet de données

en: Data Switch Processor
fr: Processeur de commutateur de données

en: Data color
fr: Couleur des données

en: Data line
fr: Ligne de données

en: Data line width
fr: Largeur des lignes de données

en: Data name
fr: Nom de la donnée

en: Data source
fr: Données source

en: Data store
fr: Stockage des données

en: Date: %s
fr: Date : %s

en: Day
fr: Jour

en: Decision
fr: Décision

en: Decision maker
fr: Décideur

en: Declaration
fr: Déclaration

en: Decomposition
fr: Décomposition

en: Decrease
fr: Diminuer

en: Def. value:
fr: Val. par déf. :

en: Defaults:
fr: Par défaut :

en: Defense Confidential
fr: Confidentiel défense

en: Defense Secret
fr: Secret défense

en: Delay
fr: Délai

en: Delete  connection point
fr: Supprimer un point de connexion

en: Delete Connection Point
fr: Supprimer le point de connexion

en: Delete Corner
fr: Supprimer le coin

en: Delete Handle
fr: Supprimer la poignée

en: Delete Layer
fr: Supprimer le calque

en: Delete Port
fr: Supprimer le port

en: Delete Segment
fr: Supprimer le segment

en: Delete connection point
fr: Supprimer le point de connexion

en: Delete segement
fr: Supprimer le segment

en: Delete segment
fr: Supprimer le segment

en: Demultiplexer
fr: Démultiplexeur

en: Dependency
fr: Dépendance

en: Depth %d of of range, only 0-%d allowed.
fr: Profondeur de %d, seule une profondeur comprise entre 0 et %d est permise.

en: Derived:
fr: Dérivé :

en: Description:
fr: Description :

en: Designed Domain
fr: Domaine désigné

en: Desktop PC
fr: PC de bureau

en: Destroy
fr: Détruire

en: Detach
fr: Détacher

en: Details...
fr: Détails...

en: Detector
fr: Détecteur

en: Determine file type:
fr: Déterminer le type du fichier :

en: Developer
fr: Développeur

en: Device
fr: Périphérique

en: Dia Diagram Editor
fr: Éditeur de diagrammes Dia

en: Dia Diagram File
fr: Fichier diagramme Dia

en: Dia Shape File
fr: Fichier de forme Dia

en: Dia version %s, compiled %s %s
fr: Dia version %s, compilé à %s le %s

en: DiaObject
fr: Objet Dia

en: DiaObject:
fr: Objet Dia :

en: Diagram Defaults
fr: Menu des diagrammes

en: Diagram Editor
fr: Éditeur de diagrammes

en: Diagram Properties
fr: Propriétés du diagramme

en: Diagram Properties: %s
fr: Propriétés du diagramme : %s

en: Diagram Tree
fr: Arborescence du diagramme

en: Diagram menu.
fr: Menu des diagrammes.

en: Diagram modified!
fr: Diagramme modifié !

en: Diagram tree window:
fr: Fenêtre de l'arborescense du diagramme :

en: Diagram%d.dia
fr: Diagramme%d.dia

en: Diagram1.dia
fr: Diagramme1.dia

en: Diagram:
fr: Diagramme :

en: Diamond
fr: Diamant

en: Differentiate
fr: Différencier

en: Diffuse
fr: Diffuser

en: Digital code
fr: Digicode

en: Digitizing board
fr: Table à numériser

en: Dimension Origin
fr: Origine de Dimension

en: Direct
fr: Diriger

en: Direction:
fr: Direction :

en: Directory Server
fr: Serveur d'Annuaire

en: Disable
fr: Inhiber

en: Discern
fr: Discerner

en: Discharge
fr: Décharger

en: Disconnect
fr: Déconnecter

en: Disk subsystem
fr: Sous-système disque

en: Diskette
fr: Disquette

en: Dispel
fr: Dissiper

en: Disperse
fr: Disperser

en: Display
fr: Afficher

en: Display credits list and exit
fr: Affiche la liste des crédits et quitte

en: Display version and exit
fr: Affiche la version et quitte

en: Dispose
fr: Jeter

en: Dissipate
fr: Dissiper

en: Distribute
fr: Distribuer

en: Diverge
fr: Diverger

en: Divide
fr: Diviser

en: Do Not Exit
fr: Ne pas quitter

en: Do action
fr: Effectuer l'action

en: Document title
fr: Titre de document

en: Doesn't look like a Fig file: %s
fr: Ceci ne semble pas être un fichier Fig : %s

en: Domain Kind
fr: Comportement du domaine

en: Domain Type
fr: Type de domaine

en: Don't create empty diagram
fr: Ne crée pas de diagramme vide

en: Don't show the splash screen
fr: N'affiche pas l'écran de démarrage

en: Don't show this message again
fr: Ne plus afficher ce message

en: Dotted
fr: Pointillé

en: Dotted arrow
fr: Flèche pointée

en: Double Filled Triangle
fr: Double triangle plein

en: Double Hollow Triangle
fr: Double triangle vide

en: Double-Pipe Exchanger
fr: Double-échangeur thermique

en: Double-effect jack
fr: Vérin double-effet

en: Down arrow
fr: Flèche vers le bas

en: Draw arrow heads on upward arcs:
fr: Dessine les flèches sur les arcs montants :

en: Draw background
fr: Dessiner le fond

en: Draw border
fr: Dessiner la bordure

en: Draw destruction mark:
fr: Montrer la marque de destruction :

en: Draw focus of control:
fr: Afficher le focus du contrôle :

en: Drawing Interchange File import and export filters
fr: Filtres d'import/export de fichiers « Drawing Interchange File »

en: Drill
fr: Percer

en: Dynamic grid
fr: Grille dynamique

en: Dynamic grid resizing
fr: Redimensionnement de la grille dynamique

en: Edge Label Switch Router
fr: Commutateur/Routeur marqueur de bordure de réseau

en: Edge Label Switch Router with NetFlow
fr: Commutateur/Routeur de marquage avec NetFlow

en: Edit
fr: Éditer

en: Edit Attributes
fr: Éditer les attributs

en: Edit Layer Attributes
fr: Édition des attributs du calque

en: Edit Port Declaration
fr: Éditer la déclaration du port

en: Edit text
fr: Éditer le texte

en: Edit your Diagrams
fr: Éditer vos diagrammes

en: Editor for Entity Relations Diagrams
fr: Éditeur de diagrammes Entités-Relations

en: Editor for Function Structure Diagrams.
fr: Éditeur de diagrammes de structures fonctionnelles.

en: Editor for UML Static Structure Diagrams
fr: Éditeur de diagrammes de structures statiques UML

en: Eight point star
fr: Étoile à huit branches

en: Eject
fr: Éjecter

en: Ejector or Injector
fr: Injecteur ou éjecteur

en: Electric
fr: Électricité

en: Electric command (double coil)
fr: Commande électrique (double enroulement)

en: Electric command (single coil)
fr: Commande électrique (simple enroulement)

en: Electrical
fr: Électrique

en: Electricity
fr: Électricité

en: Electronic messaging
fr: Messagerie électrique

en: Elements of cybernetic circuits
fr: Composants de circuits cybernétiques

en: Elevated Road
fr: Route surélevée

en: Ellipsoidal Reflector Spotlight
fr: Découpe

en: Empty
fr: Vider

en: Enable
fr: Autoriser

en: Encapsulated Postscript (using Pango fonts)
fr: PostScript encapsulé (EPS) utilisant les polices Pango

en: Encapsulated Postscript (using PostScript Latin-1 fonts)
fr: Postscript encapsulé (utilisant les polices PostScript Latin-1)

en: Encapsulated Postscript with preview (using Pango fonts)
fr: PostScript encapsulé avec apperçu utilisant les polices Pango

en: End Event
fr: Événement final

en: End Event - Cancel
fr: Événement final - annuler

en: End Event - Compensation
fr: Événement final - compensation

en: End Event - Error
fr: Événement final - erreur

en: End Event - Link
fr: Événement final - lien

en: End Event - Message
fr: Événement final - message

en: End Event - Multiple
fr: Événement final - multiple

en: End Event - Terminate
fr: Événement final - terminaison

en: End Office
fr: Central local

en: End arrow
fr: Flèche de fin

en: End description
fr: Fin de la description

en: End point
fr: Point d'arrivée

en: End time
fr: Date de fin

en: Energy
fr: Énergie

en: Energy action
fr: Action énergétique

en: Energy detection
fr: Détection énergétique

en: Enhanced Meta File
fr: Métafichier Windows amélioré (WMF)

en: Enthalpy transducer
fr: Transducteur d'enthalpie

en: Entity
fr: Entité

en: Entity/Relationship diagram objects
fr: Objets d'un diagramme Entités/Relations

en: Error
fr: Erreur

en: Error examining %s: %s
fr: Erreur lors de l'examen de %s : %s

en: Error loading defaults '%s'.
    Not a Dia diagram file.
fr: Erreur au chargement du diagramme « %s ».
    Il ne s'agit pas d'un fichier créé par Dia.

en: Error loading diagram %s.
    Not a Dia file.
fr: Erreur au chargement du diagramme %s.
    Il ne s'agit pas d'un fichier créé par Dia.

en: Error loading diagram %s.
    Unknown file type.
fr: Erreur au chargement du diagramme %s.
    Type du fichier inconnu.

en: Error loading diagram.
    Linked object not found in document.
fr: Erreur au chargement du diagramme.
    Un objet attaché n'a pas été trouvé dans le document.

en: Error loading diagram.
    connection handle does not exist.
fr: Erreur au chargement du diagramme.
    Un point d'attache n'existe pas.

en: Error loading diagram.
    connection point %s does not exist.
fr: Erreur au chargement du diagramme.
    Le point de connexion « %s » n'existe pas.

en: Error loading diagram:
    %s.
    A valid Dia file defines at least one layer.
fr: Erreur au chargement du diagramme :
    %s.
    Un fichier Dia valide définit au moins un calque.

en: Error occurred while writing PNG
fr: Une erreur est survenue lors de l'écriture au format PNG

en: Error parsing point.
fr: Erreur d'interprétation d'un point.

en: Error reading FIG file: %s
fr: Erreur lors de la lecture du fichier FIG : %s

en: Error reading justification: %s
fr: Erreur lors de la lecture de la justification : %s

en: Error reading magnification: %s
fr: Erreur lors de la lecture du facteur d'échelle : %s

en: Error reading multipage indicator: %s
fr: Erreur lors de la lecture de l'indicateur de multi-pagination : %s

en: Error reading paper orientation: %s
fr: Erreur lors de la lecture de l'orientation du papier : %s

en: Error reading paper size: %s
fr: Erreur lors de la lecture de la taille du papier : %s

en: Error reading resolution: %s
fr: Erreur lors de la lecture de la résolution : %s

en: Error reading transparent color: %s
fr: Erreur lors de la lecture de la couleur transparente : %s

en: Error reading units: %s
fr: Erreur lors de la lecture des unités : %s

en: Error while applying stylesheet %s
fr: Erreur lors de l'application de la feuille de style : %s

en: Error while applying stylesheet: %s
fr: Erreur pendant l'application de la feuille de style : %s

en: Error while parsing %s
fr: Erreur lors de l'interprétation de %s

en: Error while parsing stylesheet %s
fr: Erreur pendant l'interprétation de la feuille de style %s

en: Error while parsing stylesheet: %s
fr: Erreur pendant l'interprétation de la feuille de style : %s

en: Error while reading %dth of %d points: %s
fr: Erreur pendant la lecture du %d-ième point (de %d points) : %s

en: Error while reading arrowhead
fr: Erreur lors de la lecture d'une tête de flèche

en: Essential Services
fr: Services essentiels

en: Ethernet bus
fr: Bus Ethernet

en: Evaporate
fr: Évaporer

en: Event Sink
fr: Destination d'Événements

en: Event Source
fr: Source d'Événements

en: Event specification
fr: Spécification des évenements

en: Events
fr: Événements

en: Exclusive (XOR) Data Based
fr: Exclusif (XOR) basé sur des données

en: Exclusive (XOR) Event Based
fr: clusif (XOR) basé sur des événements

en: Exit Without Save
fr: Quitter sans sauvegarder

en: Exit action
fr: Action de sortie

en: Exiting Dia
fr: Fermeture de Dia

en: Expected SVG Namespace not found in file
fr: Namespace SVG attendu non trouvé dans le fichier

en: Explicit state
fr: État explicite

en: Export
fr: Exporter

en: Export Diagram
fr: Export du diagramme

en: Export Options
fr: Options d'exportation

en: Export graphics size
fr: Exporter la taille du graphique

en: Export loaded file and exit
fr: Exporte le fichier en PostScript et quitte

en: Export through XSLT
fr: Export à travers XSLT

en: Expose
fr: Exposer

en: External DAT drive
fr: Lecteur de DAT externe

en: External entity
fr: Entité externe

en: External environment
fr: Environnement externe

en: External portal
fr: Portail externe

en: Extinguisher
fr: Extincteur

en: Extract
fr: Extraire

en: FC Storage
fr: Stockage FC

en: FDDI Ring
fr: Anneau FDDI

en: FIG format has no equivalent of arrow style %s, using simple arrow.
fr: Le format FIG n'a aucun équivalent pour le type de flèche %s, utilisation de la flèche simple.

en: Facet
fr: Facette

en: Factory
fr: Fabrique

en: Fall time
fr: Temps de descente

en: Faraday cage
fr: Cage de Faraday

en: Fasten
fr: Attacher

en: Fax
fr: Télécopieur

en: Fig Format import and export filter
fr: Filtre d'import depuis le format Fig

en: File
fr: Fichier

en: File Name
fr: Nom du fichier

en: File Server
fr: Serveur de Fichiers

en: File already exists
fr: Le fichier existe déjà

en: File cabinet
fr: Armoire de stockage

en: File: %s
fr: Fichier : %s

en: File: %s type/version unsupported.
fr: Fichier : type ou version %s non supportés.

en: Filename must end with '%s': '%s'
fr: Un nom de fichiers doit se terminer par « %s » : « %s »

en: Fill
fr: Remplir

en: Fill color
fr: Couleur de remplissage

en: Filled Box
fr: Diamant plein

en: Filled Concave
fr: Cavité pleine

en: Filled Diamond
fr: Diamant plein

en: Filled Dot
fr: Point plein

en: Filled Dot and Triangle
fr: Point plein et triangle

en: Filled Ellipse
fr: Ellipse pleine

en: Filled Triangle
fr: Triangle plein

en: Filter
fr: Filtrer

en: Final-settling basin
fr: Bassin de décantation

en: Finger
fr: Doigt

en: Fire action
fr: Action incendie

en: Fire detection
fr: Détection incendie

en: Firewall
fr: Pare-feu

en: Firewall Service Module
fr: Routeur pare-feu

en: Firewall horizontal
fr: Pare-feu à l'horizontale

en: Firewall router
fr: Routeur pare-feu

en: Firewall subdued
fr: Routeur pare-feu atténué

en: First Line
fr: Première ligne

en: Fit to:
fr: Faire tenir sur :

en: Five point star
fr: Étoile à cinq branches

en: Fixed
fr: Fixé

en: Fixed aspect
fr: Proportions fixes

en: Fixed equipment
fr: Équipement fixe

en: Flip Horizontal
fr: Retourner horizontalement

en: Flip Vertical
fr: Retourner verticalement

en: Flip horizontal
fr: Retourner horizontalement

en: Flip vertical
fr: Retourner verticalement

en: Flow
fr: Flux

en: Flow label
fr: Étiquette de flux

en: Flow style:
fr: Style de flux :

en: Flowchart
fr: Graphes de flux

en: Flowchart objects
fr: Objets d'organigramme

en: Folder
fr: Dossier

en: Font
fr: Police

en: Font Selection
fr: Sélecteur de polices

en: Font name
fr: Nom de la police

en: Font size
fr: Taille de la police

en: Font-size unit:
fr: Unité de taille de police :

en: Foot
fr: Pied

en: Footbridge, Pedestrian Bridge
fr: Passerelle

en: For: %s
fr: Pour : %s

en: Foreground & background colors for new objects.  The small black and white squares reset colors.  The small arrows swap colors.  Double click to change colors.
fr: Couleurs de trait et de fond pour les nouveaux objets. Les carrés noirs et blancs réinitialisent les couleurs. La flèche permute ces couleurs. Un double clic permet de les changer.

en: Foreground Color
fr: Couleur du premier plan

en: Foreground Color:
fr: Couleur du premier plan :

en: Fork/union
fr: Créer une division/union

en: Form
fr: Former

en: Form Entrance
fr: Entrée de formulaire

en: Formal parameter data
fr: Données du paramètre formel

en: Four point star
fr: Étoile à quatre branches

en: Free
fr: Libre

en: Free aspect
fr: Proportions libres

en: Frequency converter
fr: Convertisseur de fréquence

en: Fresel lantern
fr: Projecteur à lentille de Fresnel

en: From A to B
fr: De A vers B

en: From B to A
fr: De B vers A

en: From:
fr: De :

en: Front End Processor
fr: Processeur de premier-plan

en: Full wave rectifier (absolute value)
fr: Redresseur pleine-onde (valeur absolue)

en: Fullscr_een
fr: Plein _écran

en: Function
fr: Fonction

en: Function call
fr: Appel de fonction

en: Function header
fr: En-tête de fonction

en: Function structure diagram objects
fr: Objets de diagrammes de structures fonctionnelles.

en: Functional administrator
fr: Administrateur fonctionnel

en: GNOME Portable Document Format
fr: PDF GNOME

en: GNOME PostScript
fr: PostScript GNOME

en: GNOME Print Backend
     '%s'
     not available
fr: Moteur d'impression GNOME
     « %s »
     non disponible.

en: GNOME Print based Rendering
fr: Rendu basé sur l'impression GNOME
     « %s »
     non disponible.

en: GNOME Scalable Vector Graphic
fr: Scalable Vector Graphics GNOME

en: GRAFCET OR/AND vergent
fr: Vergence ET/OU de GRAFCET

en: GRAFCET diagram objects
fr: Objets de diagrammes GRAFCET

en: Gamma Rays
fr: Rayons gamma

en: Gane and Sarson DFD
fr: DFD Gane et Sarson

en: Gas
fr: Gaz

en: Gas Holder, basic
fr: Gazomètre, de base

en: Gas bottle
fr: Bonbonne de gaz

en: Gate
fr: Passerelle

en: Gateway
fr: Passerelle

en: Generalization, class inheritance
fr: Généralisation, héritage de classe

en: Generate verbose output
fr: Donne des détails en sortie

en: Generic Building
fr: Bâtiment générique

en: Generic Building blue
fr: Bâtiment générique bleu

en: Generic Building subdued
fr: Bâtiment générique atténué

en: Generic Gateway
fr: Passerelle générique

en: Generic pressure source
fr: Source de pression (générique)

en: Generic softswitch
fr: Commutateur logiciel générique

en: Generic text note
fr: Note de texte générique

en: Geographic site
fr: Site géographique

en: Given Domain
fr: Domaine donné

en: Glass-break sensor
fr: Détecteur de bris de glace

en: Goal
fr: But

en: Goal Type
fr: Type de but

en: Government Building
fr: Bâtiment officiel

en: Grid
fr: Grille

en: Grid Lines
fr: Caractéristiques de la grille

en: Ground point
fr: Point de masse

en: Group
fr: Groupe

en: Group with %d objects
fr: Groupe de %d objets

en: Guard
fr: Gardien

en: HARDWARE
fr: MATÉRIEL

en: HP Graphics Language
fr: Langage graphique HP « HP Graphics Language »

en: HP Graphics Language export filter
fr: Filtre d'export « HP Graphics Language »

en: HP Mini
fr: Mini HP

en: Half Diamond
fr: Demi Diamant

en: Half Head
fr: Demi flèche

en: Half wave rectifier or ramp input
fr: Redresseur demi-onde ou « entrée-rampe »

en: Hand
fr: Main

en: Handheld
fr: Micro-portatif

en: Head
fr: Tête

en: Headphones
fr: Casque

en: Heart
fr: Coeur

en: Heat
fr: Chaleur

en: Heating/Cooling Coil
fr: Serpentin de réchauffage ou de refroidissement

en: Heating/Cooling Coil, vertical
fr: Serpentin de réchauffage ou de refroidissement, vertical

en: Height:
fr: Hauteur :

en: Heptagon. Seven sided shape
fr: Heptagone. Polygone à sept côtés

en: Hex Size:
fr: Taille hex. :

en: Hex grid
fr: Grille hex.

en: Hex grid size
fr: Taille de la grille hex.

en: Hexagon. Six sided shape
fr: Hexagone. Polygone à six côtés

en: High hardware integrity
fr: Matériel à intégrité haute

en: High pass filter
fr: Filtre passe-haut

en: High software integrity
fr: Logiciel à intégrité haute

en: Hold
fr: Tenir

en: Hollow Diamond
fr: Diamant vide

en: Hollow Ellipse
fr: Ellipse vide

en: Hollow Triangle
fr: Triangle vide

en: Home office
fr: Bureau personnel

en: HootPhone
fr: Combiné téléphonique

en: Horizontal jumper
fr: Cavalier horizontal

en: Horizontal limiting line
fr: Ligne de séparation horizontale

en: Horizontal parallelogram
fr: Paraléllogramme horizontal

en: Horizontal rest
fr: Appui horizontal

en: Horizontally aligned LED
fr: Diode électro-luminescente (LED) alignée horizontalement

en: Horizontally aligned arrow
fr: Flèche horizontale

en: Horizontally aligned capacitor
fr: Condensateur aligné horizontalement

en: Horizontally aligned compressor
fr: Compresseur orienté horizontalement

en: Horizontally aligned diode
fr: Diode alignée horizontalement

en: Horizontally aligned fuse
fr: Fusible aligné horizontalement

en: Horizontally aligned inductor
fr: Bobine d'induction alignée horizontalement

en: Horizontally aligned inductor (European)
fr: Bobine d'induction alignée horizontalement (européenne)

en: Horizontally aligned powersource
fr: Source de tension alignée horizontalement

en: Horizontally aligned pump
fr: Pompe orientée horizontalement

en: Horizontally aligned resistor
fr: Résistance alignée horizontalement

en: Horizontally aligned resistor (European)
fr: Résistance alignée horizontalement (europénne)

en: Horizontally aligned valve
fr: Vanne orientée horizontalement

en: Horizontally aligned zener diode
fr: Diode Zener alignée horizontalement

en: Host
fr: Hôte

en: Hour
fr: Heure

en: House
fr: Maison

en: House blue
fr: Maison bleue

en: Hub subdued
fr: Concentrateur atténué

en: Human
fr: Humain

en: Human Force
fr: Force humaine

en: Human Motion
fr: Mouvement humain

en: Hydraulic
fr: Hydraulique

en: Hydraulic pressure source
fr: Source de pression hydraulique

en: IAD router
fr: routeur IAD

en: IBM Mini (AS400)
fr: Mini IBM (AS/400)

en: IBM Tower
fr: Tour IBM

en: IBM mainframe
fr: Mainframe IBM

en: IBM mainframe with FEP
fr: Mainframe IBM avec FEP

en: IOS Firewall
fr: Pare-feu IOS

en: IP DSL Switch
fr: Commutateur IP DSL

en: IP Old-style
fr: Ancien style IP

en: IP Phone
fr: Téléphone IP

en: IP Softphone
fr: Téléphone IP

en: IP Telephony Router
fr: Routeur de téléphonie IP

en: IPTV broadcast server
fr: Serveur d'émissions IPTV

en: IPTV content manager
fr: Gestionnaire de contenu IPTV

en: ISDN switch
fr: Commutateur RNIS

en: Identifying:
fr: Identification :

en: Image file
fr: Fichier image :

en: Image height:
fr: Hauteur de l'image :

en: Image row length larger than maximum cell array.
    Image not exported to CGM.
fr: L'image est plus large que le maximum.
    L'image n'a pas été exporté en CGM.

en: Image width:
fr: Largeur de l'image :

en: Implementation
fr: Implémentation

en: Implements, class implements a specific interface
fr: Implémente, une classe implémente une interface spécifique

en: Imply resource (not shown downstairs)
fr: Implique la ressource (ne montre pas en bas)

en: Import
fr: Importe

en: Import resource (not shown upstairs)
fr: Importe la ressource (ne montre pas en haut)

en: In
fr: Entrée

en: In & Out
fr: Entrée et Sortie

en: In/Out connector
fr: Connecteur d'Entrée/Sortie

en: Inclusive (OR)
fr: Inclusif (OR)

en: Incorrect x Point value "%s" %f; discarding it.
fr: Valeur x= « %s » %f d'un Point incorrecte ; rejetée.

en: Incorrect y Point value "%s" %f; discarding it.
fr: Valeur y = « %s » %f d'un point incorrecte ; rejetée.

en: Increase
fr: Augmenter

en: Indicate
fr: Indiquer

en: Indirect command by hydraulic driver
fr: Commande indirecte par pilote hydraulique

en: Indirect command by pneumatic driver
fr: Commande indirecte par pilote pneumatique

en: Industrial Confidential
fr: Confidentiel industriel

en: Industrie Confidential
fr: Confidentiel industrie

en: Infinite Line
fr: Droite infinie

en: Information system
fr: Système d'information

en: Inheritance type
fr: Type d'héritage

en: Inheritance type:
fr: Type d'héritage :

en: Inhibit
fr: Inhiber

en: Initial step
fr: Étape initiale

en: Initial/end state
fr: État initial/final

en: Initiate
fr: Initier

en: Input
fr: Entrée

en: Input/Output
fr: Entrée/Sortie

en: Insulate
fr: Isoler

en: Integral Symbol
fr: Symbole d'intégrale

en: Integrate
fr: Intégrer

en: Integrated UI
fr: Interface utilisateur intégrée

en: Integrator - input bottom
fr: Organe d'intégration - entrée bas

en: Integrator - input left
fr: Organe d'intégration - entrée gauche

en: Integrator - input right
fr: Organe d'intégration - entrée droite

en: Integrator - input top
fr: Organe d'intégration - entrée haut

en: Interface:
fr: Interface :

en: Intermediate Event
fr: Événement intermédiaire

en: Intermediate Event - Cancel
fr: Événement intermédiaire - annuler

en: Intermediate Event - Compensation
fr: Événement intermédiaire - compensation

en: Intermediate Event - Error
fr: Événement intermédiaire - erreur

en: Intermediate Event - Link
fr: Événement intermédiaire - lien

en: Intermediate Event - Message
fr: Événement intermédiaire - message

en: Intermediate Event - Multiple
fr: Événement intermédiaire - multiple

en: Intermediate Event - Rule
fr: Événement intermédiaire - règle

en: Intermediate Event - Timer
fr: Événement intermédiaire - horloge

en: Internal error %d writing file %s
fr: Erreur interne %d à l'écriture du fichier %s

en: Internal error: Setting corner type of endpoint of bezier
fr: Erreur interne : impossible d'établir le type de coin pour point final de courbe de Bézier

en: Internal storage
fr: Stockage Interne

en: Internet access device
fr: Périphérique d'accès Internet

en: Interrupt
fr: Interrompre

en: Intrusion action
fr: Action intrusion

en: Intrusion detection
fr: Détection d'intrusion

en: Invalid NURBS formula
fr: Formule NURBS non valide

en: Inverse
fr: Inverser

en: Invert
fr: Inverse

en: Inverter
fr: Onduleur

en: Is final
fr: Finale

en: Is object
fr: Est un objet

en: Isoceles triangle
fr: Triangle isocèle

en: Istar diagram
fr: Diagramme i*

en: Jackson diagram
fr: Diagramme de Jackson

en: Jackson domain
fr: Domaine de Jackson

en: Jigsaw
fr: Puzzle

en: Jigsaw - part_iiii
fr: Puzzle - pièce_iiii

en: Jigsaw - part_iiio
fr: Puzzle - pièce_iiio

en: Jigsaw - part_iioi
fr: Puzzle - pièce_iioi

en: Jigsaw - part_iioo
fr: Puzzle - pièce_iioo

en: Jigsaw - part_ioii
fr: Puzzle - pièce_ioii

en: Jigsaw - part_ioio
fr: Puzzle - pièce_ioio

en: Jigsaw - part_iooi
fr: Puzzle - pièce_iooi

en: Jigsaw - part_iooo
fr: Puzzle - pièce_iooo

en: Jigsaw - part_oiii
fr: Puzzle - pièce_oiii

en: Jigsaw - part_oiio
fr: Puzzle - pièce_oiio

en: Jigsaw - part_oioi
fr: Puzzle - pièce_oioi

en: Jigsaw - part_oioo
fr: Puzzle - pièce_oioo

en: Jigsaw - part_ooii
fr: Puzzle - pièce_ooii

en: Jigsaw - part_ooio
fr: Puzzle - pièce_ooio

en: Jigsaw - part_oooi
fr: Puzzle - pièce_oooi

en: Jigsaw - part_oooo
fr: Puzzle - pièce_oooo

en: Join
fr: Joindre

en: KAOS diagram
fr: Diagramme KAOS

en: KAOS goal
fr: But KAOS

en: KAOS other
fr: Autre KAOS

en: Keep aspect ratio
fr: Conserver les proportions

en: Keep tool box on top of diagram windows
fr: Maintenir la boîte à outils par dessus les diagrammes

en: Kettle Reboiler
fr: Rebouilleur de Kettle

en: Key
fr: Clé

en: Key:
fr: Clé :

en: Kind
fr: Genre

en: LAN to LAN
fr: LAN vers LAN

en: LAN2LAN Switch
fr: Commutateur LAN2LAN

en: LAYER,LAYER,...
fr: CALQUE, CALQUE, ...

en: LaTeX PGF export filter
fr: Filtre d'export PGF LaTeX

en: LaTeX PGF macros
fr: Macros PGF LaTeX

en: Label Switch Router
fr: Commutateur/Routeur de marquage

en: Lamp
fr: Lampe

en: Lamp or indicator light (horizontal)
fr: Lampe ou un voyant lumineux (horizontal)

en: Lamp or indicator light (vertical)
fr: Lampe ou un voyant lumineux à la verticale

en: Laptop
fr: Ordinateur portable

en: Laptop PC
fr: PC portable

en: Large extension node
fr: Noeud d'extension principal

en: Large package
fr: Créer un (gros) paquetage

en: Lathe
fr: Effectuer une rotation

en: Layer 2 Remote Switch
fr: Commutateur distant Couche 2

en: Layer name:
fr: Nom du calque :

en: Layers
fr: Calques

en: Leaf (final)
fr: Feuille (finale)

en: Left
fr: À gauche

en: Left Cardinality:
fr: Cardinal gauche :

en: Left arrow
fr: Flèche à gauche

en: Left-right arrow
fr: Flèche de gauche à droite

en: Left-right-up arrow
fr: Flèche gauche-droite-haut

en: Left-up arrow
fr: Flèche gauche-haut

en: Left:
fr: Gauche :

en: Length unit:
fr: Unité de longueur :

en: Level detector
fr: Détecteur de niveau

en: Lifeline
fr: Ligne de vie UML

en: Lift
fr: Ascenseur

en: Light detector
fr: Détecteur de lumière

en: Lights
fr: Éléments de lumière

en: Lightweight AP
fr: Point d'accès léger (lightweight AP)

en: Limit
fr: Limiter

en: Line
fr: Ligne

en: Line Break
fr: Rupture de ligne

en: Line Style Properties
fr: Propriétés de la ligne

en: Line color
fr: Couleur des lignes

en: Line gaps
fr: Blancs de ligne

en: Line style
fr: Style de ligne

en: Line style %d should not appear
fr: Style de ligne %d ne devrait pas apparaître.

en: Line style for new lines.  Click to pick a line style, or set line style parameters with Details...
fr: Style de ligne pour les nouvelles lignes. Sélectionnez un style de ligne ou définissez les paramètres dans Détails...

en: Line width
fr: Largeur de ligne

en: Line width:
fr: Largeur de ligne :

en: Line widths.  Click on a line to set the default line width for new objects.  Double-click to set the line width more precisely.
fr: Largeurs des lignes. Cliquez une ligne pour définir la largeur par défaut pour les nouveaux objets. Double-cliquez pour définir la largeur avec plus de précision.

en: Lines
fr: Lignes

en: Lines per major line
fr: Lignes par subdivision majeure

en: Liquefy
fr: Liquéfier

en: Liquid
fr: Liquide

en: Load at Startup
fr: Charger au démarrage

en: Loaded
fr: Chargé

en: Loading ...
fr: Chargement...

en: LocalDirector
fr: Directeur Local

en: Locate
fr: Localiser

en: Lock
fr: Verrouiller

en: Lock and Key
fr: Serrure et clé

en: Log analysis
fr: Analyseur de logs

en: Log transfer manager or rep agent
fr: Gestionnaire de transfert de journaux ou agent de réplication

en: Logic
fr: Logique

en: LongReach CPE
fr: CPE LongReach

en: Low integrity
fr: Faible intégrité

en: Low pass filter
fr: Filtre passe-bas

en: Lower Layer
fr: Descendre le calque

en: MAS Gateway
fr: Passerelle MAS

en: Mac Woman
fr: Femme Mac

en: Machine Domain
fr: Domaine des machines

en: Macro call
fr: Appel de macro

en: Macro call step
fr: Étape d'appel de macro

en: Macro entry step
fr: Étape de saisie de macro

en: Macro exit step
fr: Étape de fin de macro

en: Macro sub-program call step
fr: Une étape d'appel de sous-programme

en: Magnetic Energy
fr: Énergie magnétique

en: Magnetic disk
fr: Disque Magnétique

en: Magnetic drum
fr: Tambour Magnétique

en: Magnetic storage
fr: Stockage sur bande magnétique

en: Magnetic tape
fr: Bande Magnétique

en: Magnify
fr: Grossir

en: Magnify:
fr: Grossissement :

en: Major time step
fr: Pas des graduations majeures

en: Maltese cross
fr: Croix de Malte

en: Man
fr: Homme

en: Man blue
fr: Homme bleu

en: Man gold
fr: Homme doré

en: Man red
fr: Homme rouge

en: Manual input
fr: Entrée Manuelle

en: Manual operation
fr: Opération Manuelle

en: Margins
fr: Marges

en: Mark
fr: Marquer

en: Material
fr: Matériel

en: Means-Ends
fr: Moyens-Fins

en: Measure
fr: Mesurer

en: Measurement
fr: Mesure

en: Mech. Energy
fr: Énergie mécanique

en: Mechanical
fr: Mécanique

en: Mechanical command by spring
fr: Commande mécanique par ressort

en: Mechanical command by tappet
fr: Commande mécanique par poussoir

en: Medical Confidential
fr: Confidentiel médical

en: Medium Building
fr: Bâtiment de taille moyenne

en: Medium Building blue
fr: Batîment moyen bleu

en: Medium Building subdued
fr: Bâtiment de taille moyenne atténué

en: Medium and support
fr: Moyen et support

en: Memory
fr: Mémoire

en: Merge
fr: Fusion

en: Message type:
fr: Type de message :

en: Message:
fr: Message :

en: MicroWebserver
fr: MicroServeur web

en: Microwaves
fr: Micro-ondes

en: Middle
fr: Milieu

en: Miditower PC
fr: PC, format moyenne tour

en: Millisecond
fr: Miliseconde

en: Minitower PC
fr: PC, format mini-tour

en: Minor step line width
fr: Taille des graduations mineures

en: Minor time step
fr: Pas des graduations mineures

en: Misc
fr: Divers

en: Miscellaneous Shapes
fr: Formes diverses

en: Miscellaneous objects
fr: Formes diverses

en: Miscellaneous shapes by Cisco
fr: Formes diverses par Cisco

en: Missing symbol 'dia_plugin_init'
fr: Symbole manquant « dia_plugin_init »

en: Mix
fr: Mélanger

en: Mixer
fr: Mélangeur

en: MoH server (Music on Hold)
fr: Serveur de disque musical d'attente

en: Mobile Access IP Phone
fr: Téléphone mobile sur IP

en: Mobile equipment
fr: Équipement mobile

en: Mobile phone
fr: Téléphone mobile

en: Mobile telephony base station
fr: Station de base de téléphonie mobile

en: Mobile telephony cell
fr: Téléphone mobile

en: Modified diagrams exist. Are you sure you want to quit Dia without saving them?
fr: Des diagrammes ont été modifiés. Voulez-vous vraiment quitter Dia sans les enregistrer ?

en: Modify
fr: Modifier

en: Modify object(s)
    Use <Space> to toggle between this and other tools
fr: Modifie les objets
    Utilisez <Espace> pour basculer entre celui-ci et les autres outils

en: Modular switching system
fr: Système de commutation modulaire

en: Moisture extractor
fr: Déshumidificateur d'air

en: Moisture sensor
fr: Détecteur d'humidité

en: Monitor
fr: Un moniteur

en: Monitors
fr: Moniteurs

en: More arrows
fr: Plus de flèches

en: More colors...
fr: Plus de couleurs...

en: Motor
fr: Moteur

en: Mount
fr: Monter

en: Move
fr: Déplacer

en: Move ->
fr: Déplacer ->

en: Move All ->
fr: Tout déplacer ->

en: Move down
fr: Descendre

en: Move selection to layer above
fr: Déplacer la sélection vers le calque supérieur

en: Move selection to layer below
fr: Déplacer la sélection vers le calque inférieur

en: Move up
fr: Monter

en: Movement detector
fr: Détecteur de mouvement

en: Moving head
fr: Projecteur à lyre motorisée

en: Multi-bit data
fr: Multiplet

en: Multilayer Switch
fr: Commutateur multi-couches

en: Multilayer Switch with Silicon
fr: Commutateur multi-couches au silicium

en: Multiple Instance Task
fr: Multiple instances de tâche

en: Multiple export filters with unique name %s
fr: Plusieurs filtres d'exportation ont le même nom %s

en: Multiple instance
fr: Instance multiple

en: Multiplexer
fr: Multiplexeur

en: Multiplicity:
fr: Multiplicité :

en: Multiply
fr: Multiplier

en: Multivalue:
fr: Valeur multiple :

en: Muscular command
fr: Commande musculaire

en: NAND gate
fr: Porte NAND (non-ET)

en: NATO Confidential
fr: Confidentiel OTAN

en: NATO Secret
fr: Secret OTAN

en: NATO Very Secret
fr: Très secret OTAN

en: NMOS transistor
fr: Transistor NMOS

en: NOR gate
fr: Porte NOR (non-OU)

en: NOT
fr: NON

en: NPN bipolar transistor
fr: Transistor NPN bipolaire

en: NULL tooldata in tool_menu_select
fr: Variable « tooldata » = NULL dans la fonction « tool_menu_select »

en: NULL tooldata in tool_select_update
fr: Variable « tooldata » = NULL dans la fonction « tool_select_update »

en: Name
fr: Nom

en: Name:
fr: Nom :

en: Negative contrib
fr: Apport négatif

en: Negative corner radius, negating
fr: Rayon de courbure négatif. Inversion.

en: Negative output variable
fr: Variable de sortie négative

en: NetFlow router
fr: Routeur NetFlow

en: Network
fr: Réseau

en: Network Management
fr: Management de Réseau

en: Network cloud
fr: Nuage de réseau

en: Network diagram objects
fr: Objets de diagrammes Réseau

en: Network shapes by Cisco
fr: Formes réseau par Cisco

en: New
fr: Nouveau

en: New Layer
fr: Nouveau calque

en: New _View
fr: Nouvelle _vue

en: New diagram:
fr: Nouveau diagramme :

en: New layer %d
fr: Nouveau calque %d

en: New window:
fr: Pour une nouvelle fenêtre :

en: No
fr: Non

en: No Protection
fr: Pas de protection

en: No attribute '%s' (%p) or no data(%p) in this attribute
fr: Pas d'attribut « %s » (%p) ou de donnée (%p) dans cet attribut.

en: No existing object to paste.
fr: Aucun objet existant à coller.

en: No integrity
fr: Non intègre

en: No more user-definable colors - using black
fr: Plus de couleurs définissables par l'utilisateur -- utilisation du noir

en: No sheet named %s
fr: Aucune feuille de nom « %s »

en: No valid configuration files found for the XSLT plugin, not loading.
fr: Aucun fichier de configuration valide n'a été trouvé pour le greffon XSLT, pas de chargement.

en: Node
fr: Noeud

en: Node center
fr: Nœud central

en: None
fr: Aucun

en: Normal:
fr: Normal :

en: Normalize
fr: Normaliser

en: Normally closed contact (horizontal)
fr: Contact normalement fermé (horizontal)

en: Normally closed contact (vertical)
fr: Contact normalement fermé à la verticale

en: Normally closed position switch (horizontal)
fr: Interrupteur de position normalement fermé (horizontal)

en: Normally closed position switch (vertical)
fr: Interrupteur de position normalement fermé à la verticale

en: Normally open contact (horizontal)
fr: Contact normalement ouvert (horizontal)

en: Normally open contact (vertical)
fr: Contact normalement ouvert à la verticale

en: Normally open position switch (horizontal)
fr: Interrupteur de position normalement ouvert (horizontal)

en: Normally open position switch (vertical)
fr: Interrupteur de position normalement ouvert à la verticale

en: Normally-in simple-effect jack
fr: Vérin simple-effet, normalement rentré

en: Normally-out simple-effect jack
fr: Vérin simple-effet, normalement sorti

en: North point
fr: Point Nord

en: Not allowed to write temporary files in %s
fr: Permission refusée d'écrire le fichier temporaire dans %s

en: Not allowed to write to output file %s
fr: Permission refusée d'écrire le fichier de sortie %s

en: Not valid UTF8
fr: UTF-8 non valide

en: Notched left arrow
fr: Flèche à gauche avec encoche

en: Notched right arrow
fr: Flèche à droite avec encoche

en: Nothing selected for saving.  Would you like to try again?
fr: Rien n'a été sélectionné pour la sauvegarde. Voulez-vous essayer à nouveau ?

en: Notice
fr: Note

en: Noun
fr: Substantif

en: Number of undo levels:
fr: Nombre de niveaux d'annulation :

en: OK
fr: Valider

en: OR
fr: OU

en: OR Refinement
fr: Raffinement OU

en: OR gate
fr: Porte OU

en: OR vergent
fr: Un vergent en OU

en: OUTPUT
fr: SORTIE

en: Object
fr: Objet

en: Object defaults
fr: Caractéristiques par défaut d'un nouvel objet.

en: Object properties
fr: Propriétés de l'objet

en: Object properties:
fr: Propriétés de l'objet :

en: Objects and filters internal to dia
fr: Objets et filtres internes de Dia

en: Objects to design GRAFCET charts
fr: Objets pour le dessin de Grafcets

en: Objects to design Jackson diagrams
fr: Objets pour le dessin de diagrammes de Jackson

en: Objects to design KAOS diagrams
fr: Objets pour le dessin de diagrammes KAOS

en: Objects to design SADT diagrams
fr: Objets pour le dessin de diagrammes SADT

en: Objects to design Sybase replication domain diagrams with
fr: Objets pour le dessin de diagrammes de réplication de domaines Sybase

en: Objects to design chronogram charts
fr: Objets pour le dessin de chronogrammes

en: Objects to design i* diagrams
fr: Objets pour le dessin des diagrammes i*

en: Objects to design network diagrams with
fr: Objets pour le dessin des diagrammes réseau

en: Objects to design simple lighting plots
fr: Objets pour le dessin des plans de feu

en: Objects to design sissi diagrams
fr: Objets pour la conception de diagrammes sissi

en: Objects to draw flowcharts
fr: Objets pour dessiner des graphes de flux

en: Obstructs
fr: Obstrue

en: Octogon. Eight sided shape
fr: Octogone. Forme à huit côtés

en: Off page connector
fr: Connecteur Hors Page

en: Offline storage
fr: Stockage hors-ligne

en: Ok
fr: Valider

en: One Way Road Sign
fr: Symbole routier « sens unique »

en: Open Diagram
fr: Ouvrir un diagramme

en: Open Options
fr: Options d'ouverture

en: Open Round
fr: Arrondi Ouvert

en: Open Tank
fr: Réservoir/bac ouvert

en: Open group
fr: Groupe ouvert

en: Operating System
fr: Système d'exploitation

en: Operation data
fr: Donnée de l'opération

en: Operational amplifier
fr: Amplificateur opérationnel

en: Operationalization
fr: Opérationalisation

en: Operations
fr: Opérations

en: Operations visible
fr: Opérations visibles

en: Operator / Maintenance
fr: Opérateur / Maintenance

en: Optical Cross-Connect
fr: Connexion optique

en: Optical Energy
fr: Énergie optique

en: Optical Fiber
fr: Fibre optique

en: Optical Transport
fr: Transport optique

en: Optional kind which appears in the lower right corner of the Domain
fr: Comportement optionnel qui apparaît dans le coin inférieur droit de la boîte de Domaine

en: Or
fr: Ou

en: Orient
fr: Orienter

en: Orthogonal polyline flow
fr: Tracer un segment orthogonal de flux

en: Other fonts
fr: Autres polices

en: Other media
fr: Autres moyens

en: Other properties
fr: Autres propriétés

en: Other sheets
fr: Autres feuilles

en: Out
fr: Sortie

en: Outline
fr: Contour

en: Output
fr: Sortie

en: PAR on the floor
fr: PAR au sol

en: PBX Switch
fr: Commutateur PBX

en: PC Adapter Card
fr: Carte adaptatrice pour PC

en: PC Card
fr: Carte PC

en: PC Man
fr: PC et homme

en: PC Man left
fr: PC et homme à gauche

en: PC Router Card
fr: Carte routeur pour PC

en: PC Software
fr: Logiciel PC

en: PC Video
fr: PC Vidéo

en: PC with Router-Based Software
fr: PC avec un logiciel de routage

en: PIX Firewall
fr: Pare-feu PIX

en: PMOS transistor
fr: Transistor PMOS

en: PNG (anti-aliased)
fr: PNG (anti-crénelé)

en: PNG Export Options
fr: Options de l'exportation au format PNG

en: PNP bipolar transistor
fr: Transistor PNP bipolaire

en: Pack
fr: Compacter

en: Package
fr: Paquet

en: Packaged software or standard software
fr: Logiciel conditionné ou standard

en: Page Breaks
fr: Sauts de page

en: Page Set_up...
fr: _Mise en page...

en: Page Setup
fr: Mise en page

en: Page breaks:
fr: Sauts de page :

en: Pager
fr: Téléavertisseur (pager)

en: Paper Size
fr: Taille du papier

en: Paper storage
fr: Stockage papier

en: Paper type:
fr: Type de papier :

en: Parallel (AND)
fr: Parallèle (AND)

en: Parameter data
fr: Donnée du paramètre

en: Parameters
fr: Paramètres

en: Parameters:
fr: Paramètres :

en: Passive or active relay
fr: Relais passif ou actif

en: Paste _Text
fr: Coller le _texte

en: Path
fr: Chemin

en: Patterns are not supported by Dia
fr: Les motifs ne sont pas encore implémentés

en: Pebble Convex lantern
fr: PC

en: Pentagon block arrow
fr: Flèche de forme pentagonale

en: Pentagon. Five sided shape
fr: Pentagone. Polygone à cinq côtés

en: Perceive
fr: Percevoir

en: Percolate
fr: Égouter

en: Perfect circle
fr: Cercle parfait

en: Perfect square, height equals width
fr: Carré parfait, la hauteur égale la largeur

en: Performs
fr: Accomplit

en: Peripheral processing
fr: Traitement périphérique

en: Person
fr: Personne

en: Personal
fr: Personnel

en: Personal Confidential
fr: Confidentiel personnel

en: Phone
fr: Téléphone

en: Phone 2
fr: Téléphone 2

en: Phone Appliance
fr: Matériel téléphonique

en: Phone Ethernet
fr: Téléphone Ethernet

en: Phone Feature
fr: Accessoire de téléphone

en: Phone/Fax
fr: Téléphone/Télécopieur

en: Pieces of a jigsaw
fr: Pièces de puzzle

en: Pierce
fr: Percer

en: Places
fr: Emplacements

en: Please export the diagram as a shape.
fr: Veuillez exporter le diagramme comme une forme.

en: Plotter
fr: Table traçante

en: Plug-ins
fr: Greffons

en: Plugins...
fr: Greffons...

en: Pneumatic
fr: Pneumatique

en: Pneumatic Line
fr: Conduite pneumatique

en: Pneumatic Line, vertical
fr: Conduite pneumatique à la verticale

en: Pneumatic pressure source
fr: Source de pression pneumatique

en: Pneumatic/Hydraulic
fr: Pneumatique/Hydraulique

en: Polish
fr: Polir

en: Polygon
fr: Polygone

en: Polyline
fr: Ligne brisée

en: Polymorphic
fr: Polymorphe

en: Polymorphic (virtual)
fr: Polymorphe (virtuelle)

en: Pops up the Navigation window.
fr: Affiche la fenêtre de navigation.

en: Position
fr: Positionner

en: Positive Contrib
fr: Causal

en: Power
fr: Énergie

en: Power transducer
fr: Transducteur de courant

en: Power-saved 'reset' output variable
fr: Variable de sortie « R.A.Z » sauvegardée

en: Power-saved 'set' output variable
fr: Variable de sortie « enclenchement » sauvegardée

en: Power-saved negative output variable
fr: Variable de sortie négative sauvegardée

en: Power-saved simple output variable
fr: Variable de sortie simple sauvegardée

en: Predefined process
fr: Processus prédéfini

en: Preferences
fr: Préférences

en: Preliminary clarification tank
fr: Bassin de décantation

en: Premature end of FIG file
fr: Fin prématurée de fichier FIG

en: Preparation
fr: Préparation

en: Pressure
fr: Pression

en: Pressure transducer
fr: Transducteur de pression

en: Prevent
fr: Prévenir

en: Preview text
fr: Texte d'aperçu

en: Printer
fr: Imprimante

en: Printing error: command '%s' caused sigpipe.
fr: Erreur à l'impression : la commande « %s » a causé un SIGPIPE.

en: Printing error: command '%s' returned %d
fr: Erreur à l'impression : la commande « %s » a retourné %d

en: Private
fr: Privé

en: Procedure return
fr: Retour de procédure

en: Process
fr: Traiter

en: Process type reference
fr: Référence de type Processus

en: Process/Auxiliary Operation
fr: Procédé/Opération Auxiliaire

en: Processor
fr: Processeur

en: Product
fr: Produit

en: Programmed DiaObject
fr: Objet DiaObjects programmé

en: Properties...
fr: Propriétés...

en: Properties:
fr: Propriétés :

en: Protect
fr: Protéger

en: Protected
fr: Protégé

en: Provide
fr: Fournir

en: Provision
fr: Approvisionner

en: Pump
fr: Pompe

en: Punched card
fr: Carte perforée

en: Punched tape
fr: Bande perforée

en: Purify
fr: Purifier

en: Push-button command
fr: Commande par bouton poussoir

en: Python scripting support
fr: Prise en charge du langage Python

en: Quad arrow
fr: Flèches des quatre points cardinaux

en: Quarter circle
fr: Quart de cercle

en: Quarter moon
fr: Quart de lune

en: Query
fr: Requête

en: Query (const)
fr: Requête (const)

en: Quit Dia
fr: Quitter Dia

en: Quitting without saving modified diagrams
fr: Quitter sans enregistrer les diagrammes modifiés

en: RE-Jackson
fr: Ingénierie des exigences - représenation de Jackson

en: RE-KAOS
fr: Ingénierie des exigences - représenation KAOS

en: RE-i*
fr: Ingénierie des exigences - représenation i*

en: RJ45 wall-plug
fr: Prise murale RJ45

en: Radio Tower
fr: Tour radio

en: Radio waves
fr: Ondes radio

en: Radioactive
fr: Radioactif

en: Radius
fr: Rayon

en: Raise Layer
fr: Monter le calque

en: Random Motion
fr: Mouvement aléatoire

en: Realizes, implements a specific interface
fr: Réalise, implémente une interface spécifique

en: Receive
fr: Recevoir

en: Receive message
fr: Réception de message

en: Recent documents list size:
fr: Taille de la liste des documents récents :

en: Receptacle
fr: Réceptacle

en: Receptivity
fr: Réceptivité

en: Receptivity output variable
fr: Variable de sortie « réceptivité »

en: Reciprocating Compressor or Pump
fr: Compresseur à piston ou pompe

en: Recognize
fr: Reconnaître

en: Recovering autosaved diagrams
fr: En cours de restauration des diagrammes auto-sauvegardés

en: Rectify
fr: Rectifier

en: Recursive
fr: Récursif

en: Reduce
fr: Réduire

en: Reference
fr: Référence

en: Reference line
fr: Ligne de référence

en: Refine
fr: Raffiner

en: Regulable Valve
fr: Valve réglable

en: Regulable Valve, vertical
fr: Valve réglable, orientée verticalement

en: Regular step
fr: Étape normale

en: Regulate
fr: Réguler

en: Relational Database
fr: Base de Données Relationelle

en: Relationship
fr: Relation

en: Relay (horizontal)
fr: Relais à l'horizontal

en: Relay (vertical)
fr: Relais à la verticale

en: Release
fr: Libérer

en: Remove
fr: Supprimer

en: Remove connection points
fr: Supprimer des points de connexion

en: Rename Layer...
fr: Renommer le calque ...

en: Repeater
fr: Répéteur

en: Replace
fr: Remplacer

en: Replenish
fr: Re-remplir

en: Replication server manager
fr: Gestionnaire de Serveur de Réplication

en: Represent
fr: Représenter

en: Requirement
fr: Exigence

en: Reserve
fr: Réserver

en: Reset menu
fr: Réinitialiser le menu

en: Reset tools after create
fr: Quitter un outil après une création

en: Resist
fr: Résister

en: Resource
fr: Ressource

en: Responsibility
fr: Responsabilité

en: Restricted Diffusion
fr: Diffusion restreinte

en: Return
fr: Retour

en: Reverse dragging selects
    intersecting objects
fr: Un rectangle de sélection inversé à la souris sélectionne
    tous les objets ayant une intersection avec lui :

en: Revert
fr: Rétablir

en: Revolving door
fr: Porte tourniquet

en: Right
fr: À droite

en: Right Cardinality:
fr: Cardinal droit :

en: Right angle triangle
fr: Triangle rectangle

en: Right arrow
fr: Flèche à droite

en: Right:
fr: Droite :

en: Rise time
fr: Temps de montée

en: River
fr: Rivière

en: Road Section
fr: Carrefour

en: Role
fr: Rôle

en: Role:
fr: Rôle :

en: Roof1
fr: Toit 1

en: Room
fr: Pièce

en: Rotate
fr: Pivoter

en: Rotate:
fr: Rotation :

en: Rotational Energy
fr: Énergie de rotation

en: Round
fr: Arrondi

en: Route Switch Processor
fr: Processeur de commutation de routes

en: Router
fr: Routeur

en: Router and switch shapes by Cisco
fr: Formes de routeurs et commutateurs par Cisco

en: Router subdued
fr: Symbole de routeur atténué

en: Router symbol
fr: Symbole de routeur

en: Router with Firewall
fr: Routeur avec pare-feu

en: Router with Silicon Switch
fr: Routeur avec commutateur Silicon

en: Running man
fr: Coureur

en: Running man subdued
fr: Coureur atténué

en: Running woman
fr: Coureur femme

en: SADT Arrow
fr: Flèche SADT

en: SADT box
fr: Boîte SADT

en: SADT diagram objects
fr: Objets de diagrammes SADT

en: SC2200/VSC3000 host
fr: Hôte SC2200/VSC3000

en: SIP Proxy Server
fr: Serveur Proxy SIP

en: SISSI diagram
fr: Diagramme SISSI

en: SSI Responsible
fr: Responsable SSI

en: SSI administrator
fr: Administrateur SSI

en: SSL Terminator
fr: Terminateur SSL

en: STB (set top box)
fr: Boîtier multimédia (set top box)

en: SUN workstation
fr: Une station de travail SUN

en: SVG Shape
fr: Forme SVG

en: SVG Shape:
fr: Forme SVG :

en: Safe
fr: Coffre fort

en: Same Type
fr: Même type

en: Sand
fr: Sabler

en: Satellite dish
fr: Antenne satellite

en: Save
fr: Sauvegarder

en: Save Diagram
fr: Enregistrement du diagramme

en: Save Selected
fr: Sauvegarder la sélection

en: Save hidden object types
fr: Enregistrer les types d'objets cachés

en: Save state
fr: Sauvegarde d'état

en: Scalable Vector Graphics import and export filters
fr: Filtres d'import et d'export « Scalable Vector Graphics »

en: Scale
fr: Mettre à échelle

en: Scale:
fr: Échelle :

en: Scale: %f
fr: Échelle : %f

en: Scaling
fr: Échelle

en: Scatter
fr: Éparpiller

en: Scroll
fr: Déplacer

en: Scroll around the diagram
fr: Déplacer la zone d'affichage

en: Sealed Tank
fr: Cuve étanche/fermée

en: Second
fr: Seconde

en: Seconds arrow color
fr: Couleur de la trotteuse

en: Seconds arrow line width
fr: Largeur de la trotteuse

en: Sectors
fr: Secteurs

en: Secure
fr: Fixer

en: Security appliance
fr: Équipement de sécurité

en: Security area
fr: Zone sécurisée

en: Select All
fr: Tout sélectionner

en: Select By
fr: Sélectionner par

en: Select None
fr: Ne rien séléctionner

en: Select Printer
fr: Sélectionnez une imprimante

en: Select SVG Shape File
fr: Sélectionner un fichier de forme SVG

en: Select background color
fr: Couleur d'arrière-plan

en: Select color
fr: Sélectionnez une couleur

en: Select foreground color
fr: Couleur du premier plan

en: Select image file
fr: Sélectionner une image

en: Select the filter/format out of: %s
fr: Sélectionnez le format de sortie : %s

en: Selected '%s'
fr: « %s » sélectionné

en: Selection of %d object | Selection of %d objects
fr[0]: Sélection d'un objet
fr[1]: Sélection de %d objets

en: Send
fr: Envoyer

en: Send Backwards
fr: Reculer vers l'arrière-plan

en: Send error messages to stderr instead of showing dialogs.
fr: Transmet les messages d'erreurs sur la sortie d'erreurs standard au lieu d'afficher des boîtes de dialogue.

en: Send message
fr: Envoi de message

en: Send to _Back
fr: Reculer à l'arrière-plan

en: Sense
fr: Capter

en: Sensor - bottom
fr: Capteur - bas

en: Sensor - left
fr: Capteur - gauche

en: Sensor - right
fr: Capteur - droite

en: Sensor - top
fr: Capteur - haut

en: Sensor beam
fr: Rayon du capteur

en: Separate
fr: Séparer

en: Server
fr: Serveur

en: Server Switch
fr: Commutateur de serveur

en: Server with PC Router
fr: Serveur avec routeur PC

en: Service - maintenance or administration software
fr: Service - logiciel de maintenance ou d'administration

en: Service Control
fr: Service de contrôle

en: Service type reference
fr: Référence de type Service

en: Seven point star
fr: Étoile à sept branches

en: Shape
fr: Former

en: Shared
fr: Partagé

en: Sharp eight point star
fr: Étoile pointue à huit branches

en: Shear angle
fr: Angle de torsion

en: Sheet
fr: Feuille

en: Sheet must have a Name
fr: Une feuille doit avoir un nom

en: Sheet name:
fr: Nom de la feuille :

en: Sheet:
fr: Feuille :

en: Sheets and Objects
fr: Feuilles et Objets

en: Sheets and Objects...
fr: Feuilles et objets...

en: Shield
fr: Protéger

en: Show Comments
fr: Afficher les commentaires

en: Show Statusbar
fr: Afficher la barre de statut

en: Show Toolbar
fr: Afficher la barre d'outils

en: Show _Connection Points
fr: Afficher les points de _connexion

en: Show _Grid
fr: Afficher la _grille

en: Show _Rulers
fr: Afficher les _règles

en: Show arrow
fr: Afficher la flèche

en: Show arrow:
fr: Afficher la flèche :

en: Show attributes
fr: Afficher les attributs

en: Show comments
fr: Afficher les commentaires

en: Show documenation tag
fr: Afficher les étiquettes de documentation

en: Show hours
fr: Afficher les heures

en: Show only specified layers (e.g. when exporting). Can be either the layer name or a range of layer numbers (X-Y)
fr: Affiche uniquement que les calques indiqués (i.e. à l'exportation). Ça peut être le nom d'un calque ou un intervalle de n° de calques (x-y).

en: Show repeated messages
fr: Afficher les message répétés

en: Shows a red dot to figure the step's activity
fr: Montre un point rouge figurant l'activité de l'étape

en: Si_ze:
fr: _Taille :

en: Side A
fr: Côté A

en: Side B
fr: Côté B

en: Sigmoid characteristic
fr: Caractéristique sigmoïdale

en: Simple Heat Exchanger
fr: Échangeur thermique, ou de chaleur simple

en: Simple Heat Exchanger, vertical
fr: Échangeur thermique, ou de chaleur simple, à la verticale

en: Simple Vessel
fr: Vaisseau simple

en: Simple buffer
fr: Tampon simple

en: Simple modem
fr: Modem simple

en: Simple output variable
fr: Variable de sortie simple

en: Simple printer
fr: Imprimante simple

en: Sitting Woman
fr: Femme assise

en: Sitting Woman right
fr: Femme assise

en: Six point star
fr: Étoile à six branches

en: Size
fr: Taille

en: Size:
fr: Taille :

en: Slashed
fr: Tiret

en: Slashed Cross
fr: Croix barrée

en: Small Business
fr: Petite entreprise

en: Small Hub
fr: Petit concentrateur ou hub

en: Small extension node
fr: Nœud d'extension secondaire

en: Small package
fr: Créer un (petit) paquetage

en: Smoke detector
fr: Détecteur de fumée

en: Smooth control
fr: Contrôle « doux »

en: Snap To _Objects
fr: Objets _magnétique

en: Snap to
fr: Magnétisme

en: Softgoal
fr: Intention (softgoal)

en: Softphone
fr: Un téléphone logiciel

en: Software
fr: Logiciel

en: Software-Based Router on File Server
fr: Routeur logiciel sur serveur de fichiers

en: Soil
fr: Sol

en: Solar Energy
fr: Énergie solaire

en: Solid
fr: Plein

en: Solid lines
fr: Lignes pleines

en: Solidify
fr: Solidifier

en: Some characters in the filename are neither UTF-8
    nor your local encoding.
    Some things will break.
fr: Certains caractères du nom du fichier ne sont ni de l'UTF-8,
    ni dans votre codage local.
    Il peut en résulter un disfonctionnement de Dia.

en: Sort
fr: Tri

en: South point
fr: Point Sud

en: Spacing
fr: Espacement

en: Speaker
fr: Haut-parleur

en: Speaker with integrated amplifier
fr: Haut-parleur avec amplificateur intégré

en: Speaker without amplifier
fr: Haut-parleur

en: Specific business application
fr: Application commerciale spécifique

en: Specification and Description Language.
fr: Langage de Spécification et de Description.

en: Spin
fr: Mettre en rotation

en: Spray Drier
fr: Séchoir-atomiseur

en: Spraying Device
fr: Pulvérisateur ou système d'arrosage

en: Spread Out Horizontally
fr: Étaler horizontalement

en: Spread Out Vertically
fr: Étaler verticalement

en: Stabilize
fr: Stabiliser

en: Stable storage device
fr: Périphérique Disque stable

en: Stackable hub or switch
fr: Concentrateur ou commutateur empilable

en: Stacked
fr: Empilé

en: Standard business application
fr: Application commerciale standard

en: Standard objects
fr: Objets standards

en: Standing Man
fr: Homme debout

en: Standing woman
fr: Femme debout

en: Start
fr: Débuter

en: Start Event
fr: Événement de départ

en: Start Event - Link
fr: Événement de départ - lien

en: Start Event - Message
fr: Événement de départ - message

en: Start Event - Multiple
fr: Événement de départ - multiple

en: Start Event - Rule
fr: Événement de départ - règle

en: Start Event - Timer
fr: Événement de départ - horloge

en: Start arrow
fr: Flèche de début

en: Start description
fr: Début de la description

en: Start point
fr: Point de départ

en: Start time
fr: Date de début

en: State
fr: État

en: Status
fr: État

en: Steady
fr: Calmer

en: Steer
fr: Piloter

en: Step name
fr: Nom de l'étape :

en: Step type
fr: Type d'étape

en: Stereotype
fr: Stéréotype

en: Stereotype:
fr: Stéréotype :

en: Stop
fr: Arrêter

en: Storage
fr: Stockage

en: Storage Router
fr: Routeur de stockage

en: Storage Sphere
fr: Sphère de stockage

en: Storage array
fr: Baie de Stockage

en: Store
fr: Stocker

en: Straighten
fr: Redresser

en: Strain
fr: Passer

en: Striplight
fr: Cyclïode

en: Stroboscope light
fr: Stroboscope

en: Sublimate
fr: Sublimer

en: Subprogram
fr: Sous-programme

en: Subprogram call step
fr: Étape d'appel de sous-programme

en: Sum
fr: Somme

en: Summing junction
fr: Jonction sommante

en: Sun
fr: Soleil

en: Supercomputer
fr: Superordinateur

en: Supply
fr: Fournir

en: Support
fr: Supporter

en: Supported Formats
fr: Formats pris en charge

en: Suppress Attributes
fr: Supprimer les attributs

en: Suppress Operations
fr: Supprimer les opérations

en: Suppress operations
fr: Supprimer les opérations

en: Swiss cross
fr: Croix suisse

en: Switch
fr: Basculer

en: Switch Processor
fr: Processeur de commutateur

en: Switch symbol
fr: Symbole de commutateur

en: Sybase client application
fr: Application cliente Sybase

en: Sybase dataserver
fr: Serveur de données Sybase

en: Sybase replication server
fr: Serveur de réplication Sybase

en: Symmetric control
fr: Contrôle symétrique

en: System
fr: Système

en: System controller
fr: Contrôleur Système

en: T-Junction
fr: Jonction en T

en: TDM router
fr: Routeur TDM

en: Table name:
fr: Nom de la table :

en: Tablename
fr: Nom de la table

en: Tablet
fr: Tablette

en: Tactical satellite communications terminal
fr: Terminal de communications tactiques satellites

en: Taking point value of non-point node.
fr: Prend une valeur d'un noeud non-point comme un point.

en: Tank with Fixed Roof
fr: Réservoir à toit fixe

en: Tank with Floating Roof
fr: Réservoir à toit flottant

en: Tape array
fr: Chargeur de bande

en: Task
fr: Tâche

en: TeX Metapost export filter
fr: Filtre d'export « TeX Metapost »

en: TeX Metapost macros
fr: Macros TeX Metapost

en: TeX PSTricks macros
fr: Macros TeX PSTricks

en: TeX Pstricks export filter
fr: Filtre d'export « TeX Pstricks »

en: Technical administrator
fr: Administrateur technique

en: Telecommuter
fr: Télétravailleur

en: Telecommuter house
fr: Maison de télétravailleur

en: Telecommuter house subdued
fr: Maison de télécommuteur atténué

en: Telephone
fr: Téléphone

en: Telephony shapes by Cisco
fr: Formes pour la téléphonie par Cisco

en: Template
fr: Modèle

en: Template Parameters
fr: Paramètres du patron

en: Template class
fr: Classe modèle

en: Terminal Interrupt
fr: Interruption Terminale

en: Terminal Server
fr: Serveur de terminaux

en: Text
fr: Texte

en: Text Annotation
fr: Annotation textuelle

en: Text Color
fr: Couleur du texte

en: Text Color:
fr: Couleur du texte :

en: Text alignment
fr: Alignement

en: Text color
fr: Couleur du texte

en: Text content
fr: Contenu du texte

en: Text edit(s)
    Use <Esc> to leave this tool
fr: Édite le texte
    Utilisez <Espace> pour quitter cet outil

en: Text outside
fr: Texte en dehors

en: Text padding
fr: Remplissage du texte

en: Text:
fr: Texte :

en: The X string that represents this font.
fr: La chaîne X qui représente cette police.

en: The boolean equation of the condition
fr: L'équation booléenne de la condition

en: The boolean equation of the receptivity
fr: L'équation booléenne de la réceptivité

en: The command organ of a relay (horizontal)
fr: Organe de commande d'un relais à l'horizontale

en: The command organ of a relay (vertical)
fr: Organe de commande d'un relais à la verticale

en: The condition's color
fr: La couleur de la condition

en: The condition's font
fr: La police de la condition

en: The condition's font size
fr: La taille de la police de la condition

en: The diagram '%s'
    has not been saved. Save changes now?
fr: Le diagramme « %s »
    n'a pas été enregistré. Enregistrer les modifications maintenant ?

en: The event that causes this transition to be taken
fr: L'événement qui provoque cette transition

en: The file %s has no encoding specification;
    assuming it is encoded in %s
fr: Le fichier %s n'a pas de spécification de codage ;
    Dia suppose qu'il est codé en %s

en: The file '%s' already exists.
    Do you want to overwrite it?
fr: Le fichier « %s » existe déjà.
    Voulez-vous l'écraser ?

en: The following are not saved:
fr: Ce qui suit n'a pas été sauvegardé :

en: The identifier which appears in the lower right corner of the Box
fr: L'identifiant qui apparaît dans le coin inférieur droit de la boîte

en: The image file '%s' was not found in that directory.
    Using the file '%s' instead
fr: L'image « %s » n'a pas été trouvé dans ce répertoire.
    Utilisation du fichier image « %s » à la place

en: The image file '%s' was not found.
fr: Le fichier image « %s » n'a pas été trouvé.

en: The kind of step
fr: Le genre d'étape

en: The name of the step
fr: Le nom de l'étape

en: The object you dropped cannot fit into its parent. 
    Either expand the parent object, or drop the object elsewhere.
fr: L'objet que vous avez déposé ne s'ajuste pas à son parent. 
    Agrandissez l'objet parent, ou déposer l'objet ailleurs.

en: The original author of Dia was:
fr: L'auteur à l'origine de Dia :

en: The receptivity's color
fr: La couleur de la réceptivité

en: The receptivity's font
fr: La police de la réceptivité

en: The receptivity's font size
fr: La taille de la police de la réceptivité

en: The text to display in order to demonstrate the selected font.
fr: Le texte à afficher pour présenter la police sélectionnée.

en: There are %d similar messages.
fr: Il y a %d messages similaires

en: There is one similar message.
fr: Il y a un message similaire

en: Thermal
fr: Thermique

en: Thermal action
fr: Action thermique

en: Thermal detection
fr: Détection thermique

en: This action is a call to a macro-step
fr: Cette action appelle une macro-étape

en: This diagram uses the State object for initial/final states.
    That option will go away in future versions.
    Please use the Initial/Final State object instead
fr: Ce diagramme utilise l'état de l'objet pour les états initiaux/finaux.
    Cette option disparaîtra dans les futures versions.
    Veuillez utiliser l'état initial/final de l'objet à la place

en: This is a FIG version %d.%d file, I may not understand it
fr: Ceci est un fichier FIG version %d.%d, non pris en charge

en: This object doesn't support Undo/Redo.
    Undo information erased.
fr: Cet objet ne supporte pas l'opération Annuler/Rétablir. 
    Les informations d'annulation ont été effacées.

en: This object has no defaults.
fr: Cet objet n'a pas de paramètres par défaut.

en: This object has no properties.
fr: Cet objet n'a pas de propriétés.

en: This program is free software; you can redistribute it and/or modify
    it under the terms of the GNU General Public License as published by
    the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or
    (at your option) any later version.
    
    This program is distributed in the hope that it will be useful,
    but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
    MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the
    GNU General Public License for more details.
    
    You should have received a copy of the GNU General Public License
    along with this program; if not, write to the Free Software
    Foundation, Inc., 59 Temple Place - Suite 330, Boston, MA 02111-1307, USA.
fr: Ce programme est un logiciel libre ; vous pouvez le diffuser et/ou le modifier suivant les termes de la Licence Publique Générale GNU telle que publiée par la Free Software Foundation ; soit la version 2 de cette licence, soit (à votre convenance) une version ultérieure.
    
    Ce programme est diffusé dans l'espoir qu'il sera utile, mais SANS AUCUNE GARANTIE ; sans même une garantie implicite de COMMERCIALISATION ou d'ADÉQUATION À UN USAGE PARTICULIER. Voyez la Licence Publique Générale GNU pour plus de détails.
    
    Vous devriez avoir reçu une copie de la Licence Publique Générale GNU avec ce programme ; sinon, veuillez écrire à la Free Software Foundation, Inc., 59 Temple Place - Suite 330, Boston, MA 02111-1307, États-Unis.

en: This shouldn't happen.  Please file a bug report at bugzilla.gnome.org
    describing how you can cause this message to appear.
fr: Ceci ne devrait pas se produire. Veuillez soumettre un rapport d'anomalies
    à bugzilla.gnome.org en décrivant les manipulations qui causent ce message.

en: Thread Group
fr: Groupe de threads

en: Time data
fr: Données temporelles

en: Time scale
fr: Échelle de temps

en: To improve the ease of reading, flows which begin and end vertically can be rendered gray
fr: Pour améliorer la lisibilité, les flux qui commencent et finissent verticalement peuvent être rendus grisés

en: To:
fr: À :

en: Toe
fr: Orteil

en: Toggles object snapping for this window.
fr: Bascule le collage d'objet pour cette fenêtre

en: Toggles object snapping.
fr: Bascule le collage d'objet.

en: Toggles snap-to-grid for this window.
fr: Bascule le snap-to-grid pour cette fenêtre

en: Toggles snap-to-grid.
fr: Bascule le snap-to-grid.

en: Too many ..'s in filename %s
fr: Trop de « .. » dans le nom de fichier %s

en: Top
fr: Haut

en: Top:
fr: Haute :

en: Torque
fr: Couple

en: Total:
fr: Total :

en: Traditional clock
fr: Horloge analogique

en: Transaction file
fr: Fichier de transaction

en: Transfer
fr: Transférer

en: Transform
fr: Transformer

en: Transitive
fr: Transitif

en: Translate
fr: Translater

en: Translational Energy
fr: Énergie de translation

en: Transmit
fr: Transmettre

en: Transmittal tape
fr: Bande relais

en: Transport
fr: Transporter

en: Trapezoid
fr: Trapézoïde

en: Tree 1
fr: Arbre 1

en: Trigger
fr: Déclencheur

en: Triple-dotted lines are not supported by Dia, using double-dotted
fr: Pointillés à point triple non supportées par Dia, utilisation des pointillés à point double à la place.

en: Truck
fr: Camion

en: Trying to group with no selected objects.
fr: Essai de grouper des objets mais aucun objet n'est sélectionné

en: Turn
fr: Tourner

en: Turn-up arrow
fr: Flèche tournée vers le haut

en: Turret
fr: Tourelle

en: Type:
fr: Type :

en: U.S. Army Mobile Subscriber Equipment Components
fr: Symboles d'équipements de communications mobiles de l'U.S. Army

en: UML Lifeline
fr: Ligne de vie UML

en: UNIX workstation
fr: Station de travail UNIX

en: UPS
fr: Alimentation de sauvegarde

en: Undefined
fr: Indéfini

en: Unexpected Ellipse object: %s
fr: Objet ellipse inattendu : %s

en: Unfilled Triangle
fr: Triangle transparent

en: Unified Modelling Language diagram objects UML 1.3
fr: Diagrammes objets UML 1.3 (Unified Modelling Language)

en: Unity server
fr: Serveur Unity

en: Universal Gateway
fr: Passerelle universelle

en: University
fr: Université

en: Unknown arrow type %d
fr: Type de flèche %d inconnu

en: Unknown dxf code %d
fr: Code DXF %d inconnu

en: Unknown object type %d
fr: Type d'objet %d inconnu

en: Unknown paper size `%s', using default
fr: Format de papier '%s' inconnu, utilisation d'un format par défaut

en: Unknown polyline subtype: %d
fr: Sous-type de polyligne inconnu : %d

en: Unknown spline subtype: %d
fr: Sous-type de spline inconnu : %d

en: Unlock
fr: Déverrouiller

en: Unspecified
fr: Indéfini

en: Up arrow
fr: Flèche vers le haut

en: Up-down arrow
fr: Flèche haut-bas

en: Up-down-left arrow
fr: Flèche haut-bas-gauche

en: Use case
fr: Cas d'utilisation

en: Use menu bar
fr: Utiliser la barre de menus

en: User Interface
fr: Interface utilisateur

en: User Interface type settings change will take after restart
fr: Les modifications des paramètres de l'interface utilisateur prendront effet au prochain démarrage

en: User function
fr: Fonction utilisateur

en: User/Device Fn
fr: Fonction d'utilisation/d'appareil

en: Users
fr: Utilisateurs

en: VPN Concentrator
fr: Concentrateur de VPN

en: VPN Gateway
fr: Une passerelle de VPN

en: Value
fr: Valeur

en: Value:
fr: Valeur :

en: Valve
fr: Vanne

en: Vehicle detector
fr: Détecteur de véhicules

en: Ventilator
fr: Ventilateur

en: Verb
fr: Verbe

en: Vergent type:
fr: Type de vergence :

en: Verify
fr: Vérifier

en: Vertical limiting line
fr: Une ligne de séparation verticale

en: Vertical parallelogram
fr: Parallélogramme vertical

en: Vertical rest
fr: Appui vertical

en: Vertical text alignment
fr: Alignement vertical du texte

en: Vertically aligned LED
fr: Diode électroluminescente (LED) alignée verticalement

en: Vertically aligned arrow
fr: Flèche verticale

en: Vertically aligned capacitor
fr: Condensateur aligné verticalement

en: Vertically aligned compressor
fr: Compresseur orienté verticalement

en: Vertically aligned diode
fr: Diode alignée verticalement

en: Vertically aligned fuse
fr: Fusible aligné verticalement

en: Vertically aligned inductor
fr: Bobine d'induction alignée verticalement

en: Vertically aligned inductor (European)
fr: Bobine d'induction alignée verticalement (européenne)

en: Vertically aligned powersource
fr: Source de tension alignée verticalement

en: Vertically aligned propeller
fr: Hélice orientée verticalement

en: Vertically aligned pump
fr: Pompe orientée verticalement

en: Vertically aligned resistor
fr: Résistance alignée verticalement

en: Vertically aligned resistor (European)
fr: Résistance alignée verticalement (européenne)

en: Vertically aligned valve
fr: Vanne orientée verticalement

en: Vertically aligned zener diode
fr: Diode Zener alignée verticalement

en: Very Secret
fr: Très secret

en: Vibration sensor
fr: Capteur de vibrations

en: Video Camera
fr: Caméra vidéo

en: Video Camera right
fr: Caméra vidéo (de droite)

en: Video camera
fr: Caméra vidéo

en: Video movement detector
fr: Détecteur vidéo de mouvements

en: View Defaults
fr: Caractéristiques de la vue

en: Virtual Layer Switch
fr: Commutateur de couches virtuelles

en: Virtual switch controller (VSC 3000)
fr: Contrôleur de commutateur virtuel (VSC 3000)

en: Visibility
fr: Visibilité

en: Visibility:
fr: Visibilité :

en: Visible Attributes
fr: Attributs visibles

en: Visible Comments
fr: Commentaires visibles

en: Visible Operations
fr: Opérations visibles

en: Visible spacing
fr: Espacement visible

en: Visio XML File Format
fr: Format de fichier XML de Visio

en: Visio XML Format import and export filter
fr: Filtre d'import et d'export du formal XML de Visio

en: Visio XML format
fr: Format XML de Visio

en: Voltage
fr: Tension

en: Voltage detector
fr: Voltmètre

en: Volumetric Flow
fr: Flux volumétrique

en: Vulnerability
fr: Vulnérabilité

en: WAN connection
fr: Connexion WAN

en: WAN link
fr: Liaison WAN

en: WLAN controller
fr: Contrôleur WLAN

en: WMF export filter
fr: Filtre d'export WMF Dia

en: WWW server
fr: Serveur WWW

en: Wall-plug for the scEAD cabling system
fr: Prise murale pour le système de câblage scEAD

en: Warning
fr: Avertissement

en: Warning: Layer %d (%s) selected more than once.
fr: Avertissement : Le calque %d (%s) a été sélectionné plus d'une fois.

en: Warning: Layer %lu (%s) selected more than once.
fr: Avertissement : le calque %lu (%s) a été sélectionné plus d'une fois.

en: Warning: There is no layer named %s
fr: Avertissement : il n'existe pas de calque nommé « %s »

en: Warning: invalid layer range %lu - %lu
fr: Avertissement : intervalle non valide %lu-%lu

en: Water Cooler
fr: Refroidisseur à eau

en: Water Cooler, vertical
fr: Refroidisseur à eau à la verticale (ou d'eau)

en: Water action
fr: Action inondation

en: Water detection
fr: Détection inondation

en: Water level
fr: Niveau d'eau

en: Wavelength router
fr: Routeur de longueur d'ondes

en: Weak entity
fr: Entité faible

en: Weak key:
fr: Clé faible :

en: Weak:
fr: Faible :

en: Web browser
fr: Navigateur Web

en: Web cluster
fr: Grappe Web

en: Week
fr: Semaine

en: Widget not found: %s
fr: Composant graphique non trouvé : %s

en: Width
fr: Largeur

en: Width:
fr: Largeur :

en: Windows Meta File
fr: Métafichier Windows (WMF)

en: Wireless
fr: Sans fil

en: Wireless Bridge
fr: Pont sans fil

en: Wireless Connectivity
fr: Connectivité sans fil (wireless connectivity)

en: Wireless Transport
fr: Transport sans fil

en: Wish Fn
fr: Fonction désirée

en: Wish function
fr: Fonction désirée

en: Woman
fr: Femme

en: Woman blue
fr: Femme bleue

en: Woman gold
fr: Femme dorée

en: Woman red
fr: Femme rouge

en: WordPerfect Graphics export filter
fr: Filtre d'export « WordPerfect Graphics »

en: Workgroup Switch Voice-Enabled
fr: Commutateur voix de groupe de travail

en: Workgroup director
fr: Responsable du workgroup

en: Workgroup switch
fr: Commutateur de groupe de travail

en: Workgroup switch Subdued
fr: Commutateur de groupe de travail atténué

en: Workstation
fr: Station de travail

en: Workstation monitor
fr: Moniteur de station de travail

en: Wrap Operations
fr: Opérations de retour à la ligne

en: Wrap after char
fr: Aller à la ligne après le caractère

en: Wrap after this length:
fr: Aller à la ligne après cette longueur :

en: Wrap comment after this length:
fr: Aller à la ligne après cette longueur de commentaire :

en: WxH
fr: LxH

en: X Size:
fr: Largeur du pas :

en: X position
fr: Position en X

en: X position of child widget
fr: Position en X du fils

en: X-Rays
fr: Rayons X

en: XFig File Format
fr: Format de fichier XFig

en: XFig format
fr: Format de fichier XFig

en: XOR gate
fr: Porte XOR (OU exclusif)

en: XSL Transformation filter
fr: Filtre de transformations XSL

en: Y Size:
fr: Hauteur du pas :

en: Y position
fr: Position en Y

en: Y position of child widget
fr: Position en Y du fils

en: Yes
fr: Oui

en: You cannot group objects that belong to different groups or have different parents
fr: Vous ne pouvez pas grouper des objets appartenant à des groupes différents ou ayant des parents différents

en: You have loaded a non-Dia file.  The file has become an element in a new diagram, and if you save it, it will be saved as a Dia diagram.
fr: Vous avez chargé un fichier non-Dia. Le fichier est devenu un élément dans un nouveau diagramme, et si vous l'enregistrez, il sera sauvegardé comme un diagramme Dia.

en: You must specify a file, not a directory.
fr: Vous devez spécifier un fichier, pas un répertoire.

en: Your local character set is UTF-8. Because of issues with libxml1 and the support of files generated by previous versions of dia, you will encounter  problems. Please report to dia-list@gnome.org if you see this message.
fr: Votre jeu de caractères est l'UTF-8. À cause de problèmes avec libxml1 et la compatibilité avec les fichiers générés par des versions antérieures de Dia, vous allez rencontrer des problèmes. Veuillez signaler à la liste dia-list@gnome.org (en anglais) que vous avez vu ce message.

en: ZIP disk
fr: Lecteur ZIP

en: Zigzagline
fr: Zigzag

en: [FILE...]
fr: [FICHIER...]

en: _AntiAliased
fr: _Anti-crénelé

en: _Attributes
fr: _Attributs

en: _Class
fr: _Classe

en: _Delete
fr: _Supprimer

en: _Diagram
fr: _Diagramme

en: _Diagram Properties
fr: _Propriétés du diagramme

en: _Diagram tree...
fr: Arborescence du _diagramme...

en: _Discard Changes
fr: Abandonner les mo_difications

en: _Duplicate
fr: _Dupliquer

en: _Edit
fr: É_dition

en: _Export ...
fr: E_xporter...

en: _Family:
fr: _Famille :

en: _File
fr: _Fichier

en: _Group
fr: _Grouper

en: _Help
fr: Aid_e

en: _Input Methods
fr: _Méthodes de saisie

en: _Layers
fr: _Calques

en: _Layers...
fr: _Calques...

en: _New
fr: _Nouveau

en: _Objects
fr: _Objets

en: _Operations
fr: _Opérations

en: _Parent
fr: _Adopter

en: _Preview:
fr: _Aperçu :

en: _Select
fr: _Sélection

en: _Snap To Grid
fr: Grille _magnétique

en: _Style:
fr: _Style :

en: _Templates
fr: _Modèles

en: _Tools
fr: _Outils

en: _Ungroup
fr: _Dégrouper

en: _Unparent
fr: _Abandonner

en: _Unparent Children
fr: _Abandonner les fils

en: _View
fr: _Affichage

en: `%s' is not one of `%s' or `%s'
fr: « %s » n'est ni « %s » ni « %s »

en: a user
fr: un utilisateur

en: abcdefghijk ABCDEFGHIJK
fr: Portez ce vieux whisky au juge blond qui fume. 0123456789. àâçèéêëîïôùûüæœ.

en: active
fr: actif

en: add shapes here
fr: ajoutez des formes ici

en: by
fr: feuilles par

en: description:
fr: description :

en: dia shape export filter
fr: Filtre d'export de forme Dia

en: dia_plugin_init() call failed
fr: L'appel à dia_plugin_init() a échoué

en: disable arrow heads
fr: Désactive les flèches

en: gdk-pixbuf based bitmap export/import
fr: import/export d'images bitmap fondé sur gdk-pixbuf

en: gdk_renderer: Unsupported fill mode specified!
fr: gdk_renderer : mode de remplissage non pris en charge !

en: i* other
fr: Autre i*

en: iSCSI switch
fr: Commutateur iSCSI

en: none
fr: aucun

en: not null
fr: non nul

en: null
fr: nul

en: read_dxf_codes failed on '%s'
fr: La fonction « read_dxf_codes » a échoué sur « %s »

en: root element was '%s' -- expecting 'svg'.
fr: L'élément racine était « %s » -- « svg » attendu.

en: translator_credits-PLEASE_ADD_YOURSELF_HERE
fr: Cyrille Chépélov <cyrille@chepelov.org>
    Christophe Merlet <redfox@redfoxcenter.org>
    Benoît Dejean <bnet@ifrance.com>
    Marc-André Lureau <marcandre.lureau@gmail.com>
    Jonathan Ernst <jonathan@ernstfamily.ch>
    Stéphane Raimbault <stephane.raimbault@gmail.com>
    Élie Roux <elie.roux@enst-bretagne.fr>

en: uBR910 Cable DSU
fr: Cable·DSU uBR910

en: uMG series
fr: Séries uMG

en: unknown arrow
fr: flèche inconnue

en: value
fr: valeur
